18 sierpnia 2022, 21:45
Różnica między inteligencją, a mądrością

Różnica między inteligencją, a mądrością

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Między tymi pojęciami są diametralne różnice , które chciałabym wam teraz przedstawić. Inteligencja nie jest tym samym pojęciem co mądrość. 

Człowiek mądry dużo czyta, dużo wie, sporo przeżył. Posiada dużą wiedzę na wiele tematów. Często zdarza się, że osoby, które obcują ztaką osobą zauważają, że dana osoba z którą rozmawiają wie zbyt dużo. Człowiek mądry niekoniecznie musi być inteligentny.To że ktoś posiada dużą wiedzę na wiele tematów niekoniecznie musi oznaczać, że poradzi sobie w życiu kiedy przyjdą poważne problemy. 

Człowiek inteligentny nie musi być osobą oczytaną, dużo wiedząca. Może się zdarzyć tak, że osoba inteligentna nie bedzie miała zielonego pojęcia o  filozofii, psychologii. Będzie to dla niej zwykła magia , ale kiedy zostanie sama w lesie bez problemu poradzi sobie  bez niczyjej pomocy. Rozwiąże problem. trudną zagadkę  czyli krótko rzecz mówiąć bedzie myślała zanim coś zrobi i poradzi sobie bez niczyjej pomocy.

Mądra osoba:

- posiada dużą wiedzę na wiele tematów

- zna dużo pojęć  i  operuje dobrym słownictwem

- ma dużo  do powiedzenia na tematy życiowe

- często widzisz takie osoby z książkami i gazetami w rękach, widujesz w bibilotece , a także w księgarnii

- może się okazać, że  osoba mądra nie poradzi sobie  w trudnych sprawach z racji faktu, że nie zawsze mądrość idzie w połączeniu z inteligencją

Człowiek inteligentny:

- nie jest zależny od innych, sam potrafi sobie poradzić w życiu, nie panikuje kiedy musi zostać sam ze wszystkim

- nie musi dużo czytać, ale potrafi dobrze myśleć i rozumować

Przykłady dobrze rozwiniętej inteligencji u człowieka:

- człowiek zostaje sam w lesie. Nie panikuje, nie dzwoni w histerii tylko myśli rozumnie co zrobić, aby przetrwać. Potrafi sobie sam bez problemu poradzić.

- otrzymuje zestaw łamigłowek do rozwiązania, myśli sam i nie pyta innych o rozwiązanie

- bez problemu potrafi poradzić załamanemu koledze co zrobić w przypadku ciężkiej sytuacji.

 

 

 

Dodaj swój komentarz

greatevents
03 maja 2023 o 19:24
Witam. Napiszę ARTYKUŁ gościnny na moim INNYM blogu o temacie przedstawianym tutaj z linkiem do Waszego bloga. W zamian prosiłbym o to samo. Czy można prosić o informacje zwrotną? Pozdrawiam serdecznie.

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

O hejterach
1 października 2022, 14:37
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Zadecydowałam. Od dziś nie zaprzątam sobie głowy bzdurnymi problemami. Od dziś mam w nosie komentarze od moich serdecznych wrogów, od dziś nie reaguję na docinki i próby sprowokowania mnie.
Milczenie nie usprawiedliwia przemilczeń.
14 września 2022, 17:23
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Przekręt nie jest sprawą jednego człowieka. Oszuści miłosni działają w grupie i mają hierarchię oraz strukturę organizacyjną, która obejmuje głównego bossa, kierowników i pracowników / pracownice. Internet jest ich głównym źródłem "łowienia" swoich ofiar. Kontaktują się z Tobą online przez osobę, która wydaje się być Tobą zainteresowana.
Olśnienia
2 czerwca 2022, 16:31
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Z rodzicami to jest tak, że do pewnego momentu jesteśmy w stanie im wszystko puścić płazem (urok czy przekleństwo naszego dzieciństwa?). Czasem nawet nie zauważamy, jak bardzo bliscy potrafią uszkodzić nasze postrzeganie siebie samych i reszty świata.
Dlaczego związki upadają?
10 stycznia 2022, 20:32
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jako osoba, która sporo doświadczyła w relacjach między ludźmi, stale otrzymuje pytania od ludzi o tym, przez co przechodzą i jak mogą to naprawić.
Wszystko zatacza koło, czyli co dajesz - to dostajesz...
13 września 2021, 14:46
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W naturalnym świecie istnieje zachowana równowaga w 100%, oczywiście kiedy człowiek nie ingeruje. Flora i fauna są przystosowane do radzenia sobie w każdej sytuacji i w każdych warunkach. To jest prawo naturalne.
Magiczna tabletka.
30 lipca 2021, 13:20
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Chciałam opowiedzieć dzisiaj historię, o magicznej tabletce, która jest odpowiedzią na wszystkie wasze problemy, rozterki oraz pomoże wam wznieść wasze życie na inny, wyższy poziom. Jak to mówią w Anglii, let's go!
Motywacja siedzi w Twoim mózgu
22 czerwca 2021, 15:36
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Twój mózg to niesamowita maszyna, dzięki której możesz osiągać niesamowite cele. Jeśli tylko naprawdę chcesz się czegoś nauczyć to Twoja motywacja wytworzona w mózgu powoduje wzrost energii, napędzającej Cię do działania, pobudzającej ciekawość i chęć poszukiwania informacji.
Mowa 6 - latka
15 czerwca 2021, 09:34
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Niezwykle istotne w procesie przygotowania dziecka do realizacji obowiązku szkolnego, nauki czytania i pisania jest kształcenie poprawnej i wyraźnej mowy. Dziecko 6–letnie powinno poprawnie i dokładnie wymawiać wszystkie głoski mowy polskiej wypowiadane w sylabach, wyrazach i zdaniach, jeżeli nie ma wady słuchu, wad w budowie narządów artykulacyjnych (języka, warg, policzków podniebienia twardego i miękkiego) lub innych wad, np.: nieprawidłowy zgryz.
19 maja 2021, 08:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
"Małe kobietki" to powieść amerykańskiej autorki Louisy May Alcott przeznaczona głównie dla młodych dziewcząt, choć nie tylko.