22 czerwca 2021, 15:36
Motywacja siedzi w Twoim mózgu

Motywacja siedzi w Twoim mózgu

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Twój mózg to niesamowita maszyna, dzięki której możesz osiągać niesamowite cele. Jeśli tylko naprawdę chcesz się czegoś nauczyć to Twoja motywacja wytworzona w mózgu powoduje wzrost energii, napędzającej Cię do działania, pobudzającej ciekawość i chęć poszukiwania informacji.

motywacja do nauki 

Motywacja wewnętrzna w nauce a zewnętrzne nagrody

To właśnie Twoja wewnętrzna motywacja jest najważniejsza i najskuteczniejsza w procesie nauczania. Możesz wspomagać się motywacją zewnętrzną, inaczej mówiąc nagrodami, ale to nie przyniesie długotrwałych efektów. Motywatory zewnętrzne, takie jak pochwały, nagrody, prezenty, różnego rodzaju benefity z czasem tracą dla nas na znaczeniu, zmniejsza się też ich atrakcyjność. Jeśli Twoja motywacja spada to cierpi na tym też Twoja uwaga i procesy pamięciowe. Nauka nie daje tyle radości, a z czasem staje się tylko powinnością, którą musisz wykonać. Rodzi się w Tobie poczucie bezsensu nauki, a jednocześnie informacje są zapamiętywane mniej trwale i z czasem uciekają z głowy. 

 

Dopaminy - superdopalacz dla nauki

Gdy faktycznie chcesz się czegoś nauczyć w Twoim mózgu aktywuje się układ nagrody, czyli wytwarzane są dopaminy. One sprawiają, że rzeczywiście i bardzo efektywnie się uczysz. Jeśli jesteś zmuszany do nauki, wtedy dopaminy nie są wytwarzane, a to prowadzi do nieefektywnego uczenia się. 

 

Jak to wykorzystać podczas nauki?

1. Od przyjemności do konieczności

Zacznij uczyć się od tego, co Cię najbardziej interesuje, z czasem powinna obudzić się w Tobie dociekliwość i pomału dojdziesz do tematów, które początkowo wydawały Ci się nudne. Zaufaj swojemu instynktowi. 

 

2. Nie krytykuj się 

Jeśli coś Ci nie wychodzi lub masz trudność w zapamiętaniu czegoś to nie obrzucaj się stekiem wyzwisk. Daj sobie chwilę, ochłoń i spróbuj ponownie, aż do skutku. Krytykując siebie zabijasz w sobie motywację i chęć do jakiegokolwiek dalszego działania. Zastanów się dlaczego nauka Ci nie idzie, odnajdź problem i go rozwiaż. 

 

3. Zadbaj o pozytywne nastawienie

Ciesz się z każdej nowo pozyskanej wiedzy, doceń też dobrze przygotowane materiały i notatki. Doceniaj siebie za podjęcie trudu nauki. Mózg, który jest w dobrym nastroju chętniej przyjmuje nowe informacje. Mózg zrezygnowany, zniechęcony będzie Ci utrudniał naukę. 

 

Efektywna nauka w rękach Twoje motywacji

Twój mózg to niezwykła maszyna. Dbaj o nią. Pobudzaj motywację i dba o jej jak najdłuższe utrzymanie. Najlapiej dla Ciebie będzie, gdy będziesz opierał się o motywację wewnętrzną, a zewnętrze nagrody traktował jako dodatek. Dzieki temu nauka będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza!

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Olśnienia
2 czerwca 2022, 16:31
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Z rodzicami to jest tak, że do pewnego momentu jesteśmy w stanie im wszystko puścić płazem (urok czy przekleństwo naszego dzieciństwa?). Czasem nawet nie zauważamy, jak bardzo bliscy potrafią uszkodzić nasze postrzeganie siebie samych i reszty świata.
Dlaczego związki upadają?
10 stycznia 2022, 20:32
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jako osoba, która sporo doświadczyła w relacjach między ludźmi, stale otrzymuje pytania od ludzi o tym, przez co przechodzą i jak mogą to naprawić.
Wszystko zatacza koło, czyli co dajesz - to dostajesz...
13 września 2021, 14:46
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
W naturalnym świecie istnieje zachowana równowaga w 100%, oczywiście kiedy człowiek nie ingeruje. Flora i fauna są przystosowane do radzenia sobie w każdej sytuacji i w każdych warunkach. To jest prawo naturalne.
Magiczna tabletka.
30 lipca 2021, 13:20
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Chciałam opowiedzieć dzisiaj historię, o magicznej tabletce, która jest odpowiedzią na wszystkie wasze problemy, rozterki oraz pomoże wam wznieść wasze życie na inny, wyższy poziom. Jak to mówią w Anglii, let's go!
Mowa 6 - latka
15 czerwca 2021, 09:34
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Niezwykle istotne w procesie przygotowania dziecka do realizacji obowiązku szkolnego, nauki czytania i pisania jest kształcenie poprawnej i wyraźnej mowy. Dziecko 6–letnie powinno poprawnie i dokładnie wymawiać wszystkie głoski mowy polskiej wypowiadane w sylabach, wyrazach i zdaniach, jeżeli nie ma wady słuchu, wad w budowie narządów artykulacyjnych (języka, warg, policzków podniebienia twardego i miękkiego) lub innych wad, np.: nieprawidłowy zgryz.
19 maja 2021, 08:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
"Małe kobietki" to powieść amerykańskiej autorki Louisy May Alcott przeznaczona głównie dla młodych dziewcząt, choć nie tylko.
Myśli
11 maja 2021, 10:37
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Samo zobaczenie działania ludzkiego systemu doświadczania sprawia, że możliwe staje się pozostawanie w równowadze bez względu na okoliczności. Podświadomie mamy mniej tendencji do uciekania przed jakimkolwiek doświadczeniem.
Jak odkryłam w sobie Szczęście i Zdrowie
9 maja 2021, 10:04
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Zobaczyłam życie "od środka", z serca. Dziś już wiem, że nie znajdujemy Miłości, ale odkrywamy Miłość, która leży ukryta w labiryncie naszych myśli. Jutro mogę znów zostać oszukana przez mój umysł żyjący w iluzji, ale iluzja słabnie. Traci swoją moc. Rzeczywistość staje się solidna i silna, zawsze obecna we mnie. Jestem rzeczywistością.
Nieznośna lekkość bytu
30 kwietnia 2021, 10:23
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czasem uciekamy w młodość i tam próbujemy odnaleźć coś co dawno minęło. Ranimy się ,przeciskając się poprzez coraz węższe parkany czasu który  nam ucieka i nie sposób go zatrzymać.