22 czerwca 2021, 15:36
Motywacja siedzi w Twoim mózgu

Motywacja siedzi w Twoim mózgu

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Twój mózg to niesamowita maszyna, dzięki której możesz osiągać niesamowite cele. Jeśli tylko naprawdę chcesz się czegoś nauczyć to Twoja motywacja wytworzona w mózgu powoduje wzrost energii, napędzającej Cię do działania, pobudzającej ciekawość i chęć poszukiwania informacji.

motywacja do nauki 

Motywacja wewnętrzna w nauce a zewnętrzne nagrody

To właśnie Twoja wewnętrzna motywacja jest najważniejsza i najskuteczniejsza w procesie nauczania. Możesz wspomagać się motywacją zewnętrzną, inaczej mówiąc nagrodami, ale to nie przyniesie długotrwałych efektów. Motywatory zewnętrzne, takie jak pochwały, nagrody, prezenty, różnego rodzaju benefity z czasem tracą dla nas na znaczeniu, zmniejsza się też ich atrakcyjność. Jeśli Twoja motywacja spada to cierpi na tym też Twoja uwaga i procesy pamięciowe. Nauka nie daje tyle radości, a z czasem staje się tylko powinnością, którą musisz wykonać. Rodzi się w Tobie poczucie bezsensu nauki, a jednocześnie informacje są zapamiętywane mniej trwale i z czasem uciekają z głowy. 

 

Dopaminy - superdopalacz dla nauki

Gdy faktycznie chcesz się czegoś nauczyć w Twoim mózgu aktywuje się układ nagrody, czyli wytwarzane są dopaminy. One sprawiają, że rzeczywiście i bardzo efektywnie się uczysz. Jeśli jesteś zmuszany do nauki, wtedy dopaminy nie są wytwarzane, a to prowadzi do nieefektywnego uczenia się. 

 

Jak to wykorzystać podczas nauki?

1. Od przyjemności do konieczności

Zacznij uczyć się od tego, co Cię najbardziej interesuje, z czasem powinna obudzić się w Tobie dociekliwość i pomału dojdziesz do tematów, które początkowo wydawały Ci się nudne. Zaufaj swojemu instynktowi. 

 

2. Nie krytykuj się 

Jeśli coś Ci nie wychodzi lub masz trudność w zapamiętaniu czegoś to nie obrzucaj się stekiem wyzwisk. Daj sobie chwilę, ochłoń i spróbuj ponownie, aż do skutku. Krytykując siebie zabijasz w sobie motywację i chęć do jakiegokolwiek dalszego działania. Zastanów się dlaczego nauka Ci nie idzie, odnajdź problem i go rozwiaż. 

 

3. Zadbaj o pozytywne nastawienie

Ciesz się z każdej nowo pozyskanej wiedzy, doceń też dobrze przygotowane materiały i notatki. Doceniaj siebie za podjęcie trudu nauki. Mózg, który jest w dobrym nastroju chętniej przyjmuje nowe informacje. Mózg zrezygnowany, zniechęcony będzie Ci utrudniał naukę. 

 

Efektywna nauka w rękach Twoje motywacji

Twój mózg to niezwykła maszyna. Dbaj o nią. Pobudzaj motywację i dba o jej jak najdłuższe utrzymanie. Najlapiej dla Ciebie będzie, gdy będziesz opierał się o motywację wewnętrzną, a zewnętrze nagrody traktował jako dodatek. Dzieki temu nauka będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza!

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

O hejterach
1 października 2022, 14:37
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Zadecydowałam. Od dziś nie zaprzątam sobie głowy bzdurnymi problemami. Od dziś mam w nosie komentarze od moich serdecznych wrogów, od dziś nie reaguję na docinki i próby sprowokowania mnie.
Milczenie nie usprawiedliwia przemilczeń.
14 września 2022, 17:23
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Przekręt nie jest sprawą jednego człowieka. Oszuści miłosni działają w grupie i mają hierarchię oraz strukturę organizacyjną, która obejmuje głównego bossa, kierowników i pracowników / pracownice. Internet jest ich głównym źródłem "łowienia" swoich ofiar. Kontaktują się z Tobą online przez osobę, która wydaje się być Tobą zainteresowana.
Różnica między inteligencją, a mądrością
18 sierpnia 2022, 21:45
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Między tymi pojęciami są diametralne różnice , które chciałabym wam teraz przedstawić. Inteligencja nie jest tym samym pojęciem co mądrość. 
Olśnienia
2 czerwca 2022, 16:31
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Z rodzicami to jest tak, że do pewnego momentu jesteśmy w stanie im wszystko puścić płazem (urok czy przekleństwo naszego dzieciństwa?). Czasem nawet nie zauważamy, jak bardzo bliscy potrafią uszkodzić nasze postrzeganie siebie samych i reszty świata.
Dlaczego związki upadają?
10 stycznia 2022, 20:32
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jako osoba, która sporo doświadczyła w relacjach między ludźmi, stale otrzymuje pytania od ludzi o tym, przez co przechodzą i jak mogą to naprawić.
Wszystko zatacza koło, czyli co dajesz - to dostajesz...
13 września 2021, 14:46
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W naturalnym świecie istnieje zachowana równowaga w 100%, oczywiście kiedy człowiek nie ingeruje. Flora i fauna są przystosowane do radzenia sobie w każdej sytuacji i w każdych warunkach. To jest prawo naturalne.
Magiczna tabletka.
30 lipca 2021, 13:20
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Chciałam opowiedzieć dzisiaj historię, o magicznej tabletce, która jest odpowiedzią na wszystkie wasze problemy, rozterki oraz pomoże wam wznieść wasze życie na inny, wyższy poziom. Jak to mówią w Anglii, let's go!
Mowa 6 - latka
15 czerwca 2021, 09:34
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Niezwykle istotne w procesie przygotowania dziecka do realizacji obowiązku szkolnego, nauki czytania i pisania jest kształcenie poprawnej i wyraźnej mowy. Dziecko 6–letnie powinno poprawnie i dokładnie wymawiać wszystkie głoski mowy polskiej wypowiadane w sylabach, wyrazach i zdaniach, jeżeli nie ma wady słuchu, wad w budowie narządów artykulacyjnych (języka, warg, policzków podniebienia twardego i miękkiego) lub innych wad, np.: nieprawidłowy zgryz.
19 maja 2021, 08:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
"Małe kobietki" to powieść amerykańskiej autorki Louisy May Alcott przeznaczona głównie dla młodych dziewcząt, choć nie tylko.