2 czerwca 2022, 16:31
Olśnienia

Olśnienia

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Z rodzicami to jest tak, że do pewnego momentu jesteśmy w stanie im wszystko puścić płazem (urok czy przekleństwo naszego dzieciństwa?). Czasem nawet nie zauważamy, jak bardzo bliscy potrafią uszkodzić nasze postrzeganie siebie samych i reszty świata.

To nie jest jedna bańka mydlana, która nagle pryska. W moim życiu było ich wiele i dużo czasu mi zajęło pogodzenie się z myślą, że jestem dorosłym dzieckiem toksycznych rodziców. Pozostało już (tylko?) przejść do działania. Mnie się to udało raz, potem podjęłam drugą próbę... I kolejne. Bo na jednej nigdy się nie kończy, niestety.

 

Kiedy kurtyna opada, raptem zauważamy, że coś we wspólnych relacjach rodzinnych straszliwie zgrzyta. To nie jest jednak jeszcze ten moment, kiedy mamy odwagę wygwizdać kiepskie przedstawienie, jakie nasi rodzice przed nami odgrywają. Potem dopiero ta świadomość zaczyna dojrzewać, a zupełnie przypadkowe osoby unaoczniają nam, że nie jesteśmy na swoim punkcie przesadnie przewrażliwieni. To bardzo konkretne spostrzeżenia dotyczące sytuacji, które pewnie w innych warunkach byśmy sobie świetnie zracjonalizowali. U mnie zaczęło się od prostych uwag, które zastanawiały.

 

Bardzo się liczysz z opiniami mamy... Właściwie to dlaczego jeszcze się nie wyprowadziłaś z domu, od rodziców? Serio? W takim wieku ciągle się musisz mamie tłumaczyć ze wszystkiego? Nie rozumiem, czemu twoi rodzice po prostu się nie cieszą z tego, że jesteś samodzielna, utrzymujesz się, jesteś dobrym człowiekiem...

 

Potrzeba zmian rodziła się stopniowo. Zaczęło się od małych marzeń. Jakby to pięknie było, gdyby... I tu przekuwałam na "gdybanie" różne drobnostki, które mnie coraz bardziej uwierały we wspólnym mieszkaniu z rodzicami. Zauważyłam, że prawie nie mam życia osobistego. Że denerwuje mnie opowiadanie się, gdzie, z kim i po co wychodzę, a jeszcze na dobitkę - kiedy wrócę. Że dołują komentarze mamy na temat tego, co i kiedy jem, bo przecież może zadbałabym o swoje zdrowie (patrz: schudnij!!). Że pójście na ciekawy kurs językowy zostało poprzedzone dyskusją, po co to robię. Płaciłam za niego ze swojej pensji, żeby było jasne. Chęć dorzucania do budżetu domowego została wyśmiana: ty sobie lepiej te meble spłać do końca... Kiedy rodzice zaczęli budowanie i urządzanie domu na wsi, zobaczyłam światełko w tunelu: to był mój czas. Oni wyjeżdżali, a ja oddychałam pełnią życia. Wstawałam, o której chciałam, jadłam, na co mi przyszła ochota, umawiałam się na randki i koleżeńskie pogaduchy (raz nawet urządziłam babski wieczór w domu i było rewelacyjnie!). Coraz bardziej mi odpowiadało funkcjonowanie bez nadzoru. Zaczęłam marzyć odważniej - o tym, żeby mieć własne, osobne życie. Z dala od rodziców.

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

O hejterach
1 października 2022, 14:37
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Zadecydowałam. Od dziś nie zaprzątam sobie głowy bzdurnymi problemami. Od dziś mam w nosie komentarze od moich serdecznych wrogów, od dziś nie reaguję na docinki i próby sprowokowania mnie.
Milczenie nie usprawiedliwia przemilczeń.
14 września 2022, 17:23
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Przekręt nie jest sprawą jednego człowieka. Oszuści miłosni działają w grupie i mają hierarchię oraz strukturę organizacyjną, która obejmuje głównego bossa, kierowników i pracowników / pracownice. Internet jest ich głównym źródłem "łowienia" swoich ofiar. Kontaktują się z Tobą online przez osobę, która wydaje się być Tobą zainteresowana.
Różnica między inteligencją, a mądrością
18 sierpnia 2022, 21:45
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Między tymi pojęciami są diametralne różnice , które chciałabym wam teraz przedstawić. Inteligencja nie jest tym samym pojęciem co mądrość. 
Dlaczego związki upadają?
10 stycznia 2022, 20:32
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jako osoba, która sporo doświadczyła w relacjach między ludźmi, stale otrzymuje pytania od ludzi o tym, przez co przechodzą i jak mogą to naprawić.
Wszystko zatacza koło, czyli co dajesz - to dostajesz...
13 września 2021, 14:46
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W naturalnym świecie istnieje zachowana równowaga w 100%, oczywiście kiedy człowiek nie ingeruje. Flora i fauna są przystosowane do radzenia sobie w każdej sytuacji i w każdych warunkach. To jest prawo naturalne.
Magiczna tabletka.
30 lipca 2021, 13:20
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Chciałam opowiedzieć dzisiaj historię, o magicznej tabletce, która jest odpowiedzią na wszystkie wasze problemy, rozterki oraz pomoże wam wznieść wasze życie na inny, wyższy poziom. Jak to mówią w Anglii, let's go!
Motywacja siedzi w Twoim mózgu
22 czerwca 2021, 15:36
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Twój mózg to niesamowita maszyna, dzięki której możesz osiągać niesamowite cele. Jeśli tylko naprawdę chcesz się czegoś nauczyć to Twoja motywacja wytworzona w mózgu powoduje wzrost energii, napędzającej Cię do działania, pobudzającej ciekawość i chęć poszukiwania informacji.
Mowa 6 - latka
15 czerwca 2021, 09:34
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Niezwykle istotne w procesie przygotowania dziecka do realizacji obowiązku szkolnego, nauki czytania i pisania jest kształcenie poprawnej i wyraźnej mowy. Dziecko 6–letnie powinno poprawnie i dokładnie wymawiać wszystkie głoski mowy polskiej wypowiadane w sylabach, wyrazach i zdaniach, jeżeli nie ma wady słuchu, wad w budowie narządów artykulacyjnych (języka, warg, policzków podniebienia twardego i miękkiego) lub innych wad, np.: nieprawidłowy zgryz.
19 maja 2021, 08:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
"Małe kobietki" to powieść amerykańskiej autorki Louisy May Alcott przeznaczona głównie dla młodych dziewcząt, choć nie tylko.