2 czerwca 2022, 16:31
Olśnienia

Olśnienia

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Z rodzicami to jest tak, że do pewnego momentu jesteśmy w stanie im wszystko puścić płazem (urok czy przekleństwo naszego dzieciństwa?). Czasem nawet nie zauważamy, jak bardzo bliscy potrafią uszkodzić nasze postrzeganie siebie samych i reszty świata.

To nie jest jedna bańka mydlana, która nagle pryska. W moim życiu było ich wiele i dużo czasu mi zajęło pogodzenie się z myślą, że jestem dorosłym dzieckiem toksycznych rodziców. Pozostało już (tylko?) przejść do działania. Mnie się to udało raz, potem podjęłam drugą próbę... I kolejne. Bo na jednej nigdy się nie kończy, niestety.

 

Kiedy kurtyna opada, raptem zauważamy, że coś we wspólnych relacjach rodzinnych straszliwie zgrzyta. To nie jest jednak jeszcze ten moment, kiedy mamy odwagę wygwizdać kiepskie przedstawienie, jakie nasi rodzice przed nami odgrywają. Potem dopiero ta świadomość zaczyna dojrzewać, a zupełnie przypadkowe osoby unaoczniają nam, że nie jesteśmy na swoim punkcie przesadnie przewrażliwieni. To bardzo konkretne spostrzeżenia dotyczące sytuacji, które pewnie w innych warunkach byśmy sobie świetnie zracjonalizowali. U mnie zaczęło się od prostych uwag, które zastanawiały.

 

Bardzo się liczysz z opiniami mamy... Właściwie to dlaczego jeszcze się nie wyprowadziłaś z domu, od rodziców? Serio? W takim wieku ciągle się musisz mamie tłumaczyć ze wszystkiego? Nie rozumiem, czemu twoi rodzice po prostu się nie cieszą z tego, że jesteś samodzielna, utrzymujesz się, jesteś dobrym człowiekiem...

 

Potrzeba zmian rodziła się stopniowo. Zaczęło się od małych marzeń. Jakby to pięknie było, gdyby... I tu przekuwałam na "gdybanie" różne drobnostki, które mnie coraz bardziej uwierały we wspólnym mieszkaniu z rodzicami. Zauważyłam, że prawie nie mam życia osobistego. Że denerwuje mnie opowiadanie się, gdzie, z kim i po co wychodzę, a jeszcze na dobitkę - kiedy wrócę. Że dołują komentarze mamy na temat tego, co i kiedy jem, bo przecież może zadbałabym o swoje zdrowie (patrz: schudnij!!). Że pójście na ciekawy kurs językowy zostało poprzedzone dyskusją, po co to robię. Płaciłam za niego ze swojej pensji, żeby było jasne. Chęć dorzucania do budżetu domowego została wyśmiana: ty sobie lepiej te meble spłać do końca... Kiedy rodzice zaczęli budowanie i urządzanie domu na wsi, zobaczyłam światełko w tunelu: to był mój czas. Oni wyjeżdżali, a ja oddychałam pełnią życia. Wstawałam, o której chciałam, jadłam, na co mi przyszła ochota, umawiałam się na randki i koleżeńskie pogaduchy (raz nawet urządziłam babski wieczór w domu i było rewelacyjnie!). Coraz bardziej mi odpowiadało funkcjonowanie bez nadzoru. Zaczęłam marzyć odważniej - o tym, żeby mieć własne, osobne życie. Z dala od rodziców.

Dodaj swój komentarz

czarodziejwodnik
15 czerwca 2022 o 13:25
Stawianie na siebie jest bardzo ważne. Trzeba być fair wobec siebie samego i iść za swoim głosem, często wbrew oczekiwaniom innych lub pomimo.

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Dlaczego związki upadają?
10 stycznia 2022, 20:32
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jako osoba, która sporo doświadczyła w relacjach między ludźmi, stale otrzymuje pytania od ludzi o tym, przez co przechodzą i jak mogą to naprawić.
Wszystko zatacza koło, czyli co dajesz - to dostajesz...
13 września 2021, 14:46
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
W naturalnym świecie istnieje zachowana równowaga w 100%, oczywiście kiedy człowiek nie ingeruje. Flora i fauna są przystosowane do radzenia sobie w każdej sytuacji i w każdych warunkach. To jest prawo naturalne.
Magiczna tabletka.
30 lipca 2021, 13:20
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Chciałam opowiedzieć dzisiaj historię, o magicznej tabletce, która jest odpowiedzią na wszystkie wasze problemy, rozterki oraz pomoże wam wznieść wasze życie na inny, wyższy poziom. Jak to mówią w Anglii, let's go!
Motywacja siedzi w Twoim mózgu
22 czerwca 2021, 15:36
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Twój mózg to niesamowita maszyna, dzięki której możesz osiągać niesamowite cele. Jeśli tylko naprawdę chcesz się czegoś nauczyć to Twoja motywacja wytworzona w mózgu powoduje wzrost energii, napędzającej Cię do działania, pobudzającej ciekawość i chęć poszukiwania informacji.
Mowa 6 - latka
15 czerwca 2021, 09:34
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Niezwykle istotne w procesie przygotowania dziecka do realizacji obowiązku szkolnego, nauki czytania i pisania jest kształcenie poprawnej i wyraźnej mowy. Dziecko 6–letnie powinno poprawnie i dokładnie wymawiać wszystkie głoski mowy polskiej wypowiadane w sylabach, wyrazach i zdaniach, jeżeli nie ma wady słuchu, wad w budowie narządów artykulacyjnych (języka, warg, policzków podniebienia twardego i miękkiego) lub innych wad, np.: nieprawidłowy zgryz.
19 maja 2021, 08:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
"Małe kobietki" to powieść amerykańskiej autorki Louisy May Alcott przeznaczona głównie dla młodych dziewcząt, choć nie tylko.
Myśli
11 maja 2021, 10:37
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Samo zobaczenie działania ludzkiego systemu doświadczania sprawia, że możliwe staje się pozostawanie w równowadze bez względu na okoliczności. Podświadomie mamy mniej tendencji do uciekania przed jakimkolwiek doświadczeniem.
Jak odkryłam w sobie Szczęście i Zdrowie
9 maja 2021, 10:04
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Zobaczyłam życie "od środka", z serca. Dziś już wiem, że nie znajdujemy Miłości, ale odkrywamy Miłość, która leży ukryta w labiryncie naszych myśli. Jutro mogę znów zostać oszukana przez mój umysł żyjący w iluzji, ale iluzja słabnie. Traci swoją moc. Rzeczywistość staje się solidna i silna, zawsze obecna we mnie. Jestem rzeczywistością.
Nieznośna lekkość bytu
30 kwietnia 2021, 10:23
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czasem uciekamy w młodość i tam próbujemy odnaleźć coś co dawno minęło. Ranimy się ,przeciskając się poprzez coraz węższe parkany czasu który  nam ucieka i nie sposób go zatrzymać.