Dlaczego bite kobiety nie odchodzą? Osobowość zależna i strach
kategoria: Ciekawostki   dodane: 23/02/2020

Osoby doświadczające przemocy domowej zwykle o tym nie mówią. Kobiety, bo to ich jest zdecydowana większość, boją się przyznać do danej sytuacji. Chronią życie swoje oraz swoich dzieci, które nierzadko jest zagrożone. Inne zaś nie dostrzegają problemu. Uważają, że przemoc domowa ich nie dotyczy i usprawiedliwiają swojego partnera. Dlaczego kobiety maltretowane fizycznie i psychicznie nie odchodzą od swoich mężów? Dlaczego boją się utraty swojego oprawcy?

Jak filmy zmieniły nasze postrzeganie świata? Komedie romantyczne
kategoria: Filmy   dodane: 16/02/2020

Filmy i seriale towarzyszą nam praktycznie od urodzenia. Szczególnie młodsze osoby dorastały wraz nimi, czerpiąc wzorce oraz wiedzę o świecie. Tymczasem, zwykle filmy to fikcja. Są jedynie przedstawieniem artystycznej wizji autora, która odbiega od rzeczywistości. O ile filmy dokumentalne zawierają w sobie ziarno prawdy, to gatunki takie jak kino akcji czy science fiction z założenia prezentują wydarzenia nierealne. Chłonąc popkulturę podświadomie jednak karmimy się tymi obrazami i przyrównujemy je do własnego życia. Największą krzywdę wyrządzają jednak realizacje, które przedstawiają wydarzenia prawdopodobne. Chodzi tu o filmy obyczajowe, dramaty czy komedie romantyczne. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne. Jak wpłynęły one na naszą wizję miłości?

Czy człowiek rodzi się z „czystą kartą”?
kategoria: Ciekawostki   dodane: 09/02/2020

Istnieje pogląd, że nowo narodzony człowiek jest niczym czysta, gotowa do zapisania kartka papieru. To, jaki będzie w przyszłości, może być tym samym dowolnie modyfikowane. Ukształtują go wychowanie oraz zdobyte doświadczenia. Również przeżyte traumy pozostawią głębokie piętno, które zostanie z nim do końca życia. Jednak czy na pewno człowiek to początkowo jedynie wydmuszka, którą należy określić? Czy jego charakter nie został ukształtowany już w łonie matki? Czy przychodzi na świat jako kompletnie pusta „carte blanche”?

Rywalizacja nie jest naturalna. Dlaczego idziemy do celu po trupach?
kategoria: Ciekawostki   dodane: 02/02/2020

Od kiedy pamiętamy, zawsze z kimś rywalizujemy. Porównujemy się do innych i chcemy być od nich lepsi. Dodatkowo rywalizacja jest w nas podsycana i przedstawiana jako zjawisko pozytywne, przybliżające nas do sukcesu. Zastanówmy się jednak nad jej istotą. Skąd bierze się w nas rywalizacja? Czy jest to uczucie dla nas normalne i naturalne? Co popycha nas do rywalizacji i jak wpływa ona na ludzkie zdrowie? Czy płeć ma wpływ na potrzebę konkurencji?

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. Czy warto?
kategoria: Parenting   dodane: 29/01/2020

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych ofert zajęć pozalekcyjnych. Firmy prześcigają się w ich innowacyjności, nietuzinkowości, a także w przydatności w przyszłości dziecka. Takie lekcje może organizować szkoła lub przedszkole, do którego uczęszcza pociecha, jednak najczęściej odbywają się ona poza placówką edukacyjną i są one płatne. Najprawdopodobniej dlatego dla rodziców jest to tak ważny wybór. Chcą aby dziecko rozwijało się w danym kierunku, a ich wydatek zaprocentował w przyszłości. Oprócz pytania, jakie zajęcia wybrać, przychodzi również na myśl kwestia, czy w ogóle. Czy warto dokładać dziecku dodatkowych aktywności?

Jak powstają stereotypy i czemu nie możemy się ich pozbyć?
kategoria: Ciekawostki   dodane: 25/01/2020

Stereotypy pomagają nam „nazywać” rzeczywistość. Często są jednak krzywdzące dla osób nimi określanych. Mówi się, że blondynki są głupie, Polacy dużo piją, a kobiety są gorszymi kierowcami od mężczyzn. Jednak czy jest to prawda? Na jakiej podstawie tworzymy stereotypy i jak przebiega ten proces? I najważniejsze: czy bez stereotypów da się żyć?

Co powinieneś robić codzienne, a tego nie robisz
kategoria: Ciekawostki   dodane: 21/01/2020

Aby nasze ciało oraz umysł funkcjonowały prawidłowo, trzeba o nie dbać. Niektóre czynności oraz rytuały są niezwykłe ważne oraz niezbędne dla zachowania równowagi organizmu. Tym bardziej absurdalnym wydaje się fakt, jak wiele osób o nich zapomina. W przypadku chronicznego ich braku nasza psychika jak i ogólna kondycja ciała podupada. O czym tak często zapominamy? Poznaj 4 czynności, które powinieneś robić codziennie, a o nich zapominasz.

5 produktów, które nie są tak zdrowe, jak myślisz
kategoria: Zdrowie   dodane: 17/01/2020

Za „zdrowe jedzenie” zwykle uznajemy te produkty, które zawierają witaminy, warzywa, owoce lub posiadają małą ilość tłuszczu, czyli wszystkie jogurty i serki w wersji „light”. Podział ten nie jest jednak aż tak prosty. Okazuje się, że produkty, o których byliśmy przekonani, że służą naszemu zdrowiu i figurze, mogą działać na ogólną niekorzyść organizmu. Poznaj 5 przykładów „zdrowego jedzenia”, o którym miałeś mylne przekonanie.

Jesteś chorobliwie zazdrosny? A może do tego lubisz sobie wypić? Zobacz, czy masz tę chorobę
kategoria: Medycyna   dodane: 13/01/2020

Zazdrość pojawia się w każdym związku. Jest bardziej lub mniej nasilona, jednak występuje zawsze. Kłopoty jednak rodzą się wtedy, kiedy zaczyna ona zatruwać życie partnerów. Nieustanne poszukiwanie dowodów zdrady, śledzenie i napastowanie drugiej połówki, to tylko niektóre z symptomów chorobliwej zazdrości. W momencie kiedy przechodzi ona w paranoję, może być oznaką choroby. Najczęściej zapadają na nią osoby uzależnione od alkoholu albo te z zaburzeniami psychicznymi.