3 maja 2022, 20:53
Recenzja książki Świrus - Jacek Ostrowski

Recenzja książki Świrus - Jacek Ostrowski

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Postanowienie Noworoczne 23/100  "Świrus" Jacek Ostrowski Wydawnictwo Skarpa Warszawska, Warszawa 2020

Janek Paprocki cudem przeżywa katastrofę budowlaną. Gdy budzi się z amnezją w szpitalu, oświadcza, że kogoś zabił. Wskazuje miejsce ukrycia zwłok i broni. Mariański rusza z dochodzeniem.

Zuza Lewandowska przyjmuje Paprockiego jako swojego klienta. Wkrótce wychodzą na jaw kolejne tajemnice, a Lewandowska stara się odkryć prawdę i odnaleźć sens w chaotycznych zeznaniach Janka. Gdy w sprawę zaczyna mieszać się sekretarz partii – Wiśniewski, oraz warszawski gangster – Turski, sytuacja komplikuje się z dnia na dzień coraz bardziej.

Jakie znaczenie ma w tym wszystkim zniknięcie ulubionego płockiego lekarza? Czy zaginione przed laty kosztowności w jakikolwiek sposób wiążą się ze sprawą? Czy zamknięty w zakładzie psychiatrycznym Paprocki odzyska pamięć zanim będzie za późno na rozwiązanie zagadki?
Niespodziewane zwroty akcji doprowadzą Zuzę Lewandowską do finału, którego nikt się nie spodziewa!

 

 

Na blok, w którym mieszka główny bohater spada jakiś niezidentyfikowany obiekt radziecki. Janek Paprocki jako jedyny przeżywa katastrofę, a po odzyskaniu świadomości przyznaje się do morderstwa i z dokładnością opisuje, gdzie ukrył ciało i broń. Wszystko zgadza się z jego opisem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zbrodnia została popełniona ponad 40 lat wcześniej, a on nie miał prawa wiedzieć tego co wie... Jego obrony podejmuje się Zuza Lewandowska - adwokat o ciętym języku, nie bojąca się aktualnie panującej władzy i posiadająca gadającą papugę, której jawnie nienawidzi. 

Chwilami gubiłam się w całej historii. Najbardziej przeszkadzało mi osadzenie jej w czasach komunizmu w Polsce. Niekoniecznie spodobał mi się również styl pisarski autora. Początkowo ciężko było mi przebrnąć przez pierwsze kartki i odkładałam książkę "pod byle pretekstem". Jednak tak w połowie zaciekawiła mnie na tyle, że dokończyłam ją od razu. Jak na thriller, to nie było w niej jakiegoś efektu zaskoczenia, bo od razu było wiadome, że nie Janek Paprocki popełnił zbrodnię i dość szybko wydało się kto to zrobił. Zdziwiłam się tylko tym, jak autor zakończył jego wątek... Zupełnie dla mnie niezrozumiale. 

Sama bohaterka Zuza Lewandowska też była dla mnie pełna sprzeczności. Z jednej strony ma gdzieś związki, dzieci i poświęca się pracy. Generalnie relacje między ludzkie też ma gdzieś, ale kiedy jej ciotka zachorowała, to przyjęła ją do siebie do mieszkania, zamiast oddać do jakiegoś ośrodka opieki. A kiedy wprowadza się do mieszkania obok sąsiadka, która jest przesadnie religijna, to też nie potrafi sobie z nią poradzić...Głośno podkreśla, że jest ateistką, ale jak ksiądz jej mówi, że powinna swoje mieszkanie oddać potrzebującym, to obrażona wraca do siebie, ale nic nie robi. Ale już totalnym absurdem było, kiedy ksiądz do niej zadzwonił, że jakaś kioskarka zmarła (notabene której Lewandowska nienawidziła i źle jej życzyła) i żeby, to ona (jako zupełnie obca osoba dla zmarłej) zapłaciła za pochówek, to ta powyklinała i nagadała, po czym zapłaciła.... Dla mnie zupełny absurd. 

Reasumując. Przeczytałam, bo zaczęłam, a nie lubię odkładać książek bez ich dokończenia. Jednak nie "porwała" mnie na tyle, bym z jakimś WOW ją wspominała, czy polecała.

 

Moja ocena: 5/10 

 

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

20 zasad Samuraja
20 listopada 2023, 13:07
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
20 ZASAD SAMURAJA - Zasady samurajów, znane również jako "Bushido", stanowią kodeks etyczny i moralny, który przewodniczył postępowaniu japońskich wojowników samurajskich. Bushido kształtowało się na przestrzeni wieków, a różne szkoły myślowe miały nieco różne interpretacje tych zasad.
Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera
4 sierpnia 2023, 09:28
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Autorki bestsellerowych powieści kryminalnych Katarzyna Bonda nie trzeba przedstawiać. Wraz z wybitnym profiler dr Bogdanem Lach przedstawiają w książce pod tytułęm "Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera" najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego.
Strażnicy Galaktyki 3 - Nasze oczekiwania
3 kwietnia 2023, 20:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Już niedługo na ekrany kin wejdzie trzecia część przygód niezwykłej grupy bohaterów znanego uniwersum Marvela. Strażnicy Galaktyki 3 to film, na który czekają miliony fanów na całym świecie. Co możemy się spodziewać po tej produkcji? Oto kilka naszych oczekiwań.
Wywiad z Kamilą Halicką TYLKO U NAS!
31 sierpnia 2021, 20:11
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Wywiad petarda nie istn...A jednak istnieje. Czekaliście na to. Prezentujemy pierwszy wywiad z Kamilą Halicką, polską reprezentantką w konkursie Young Singers Contest 2021!
Kamila Halicka w barwach Polski!
11 sierpnia 2021, 10:29
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
To jest już koniec oczekiwania. Dotarliśmy do tej magicznej daty..To dzień 11 sierpnia 2021 roku. W końcu mamy już 2 reprezentantów wyłonionych przez ekipę Young Singers Contest, ale wciąż musimy uzebrać 14 pozostałych wokalnych śmiałków, którzy w listopadzie zawalczą o wygraną! 
Recenzja: Farming Simulator 15
5 lipca 2021, 11:44
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Witaj dziś przedstawiam starą już grę Farming Simulator 15.               Nie od dziś wiadomo, że rolnicze symulatory w kraju nad Wisłą cieszą się ponadprzeciętną popularnością. Grają wszyscy - najmłodsi, gdy
Biurko dla gracza - jak znaleźć najlepsze?
26 czerwca 2021, 10:02
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W obecnych czasach sklepy oferują cały szereg asortymentu dopasowanego do potrzeb graczy. W ofercie wielu sklepów można znaleźć słuchawki, klawiatury czy myszki, a także akcesoria, które mają pomóc zachować poprawną postawę podczas długich godzin przed komputerem.
Odpoczynek po pracy. Zło z baśni.
6 czerwca 2021, 19:51
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W każdej bajce czy baśni przeważnie skupiamy się na pozytywnych, głównych bohaterach. A tym razem przyjrzyjmy się drugoplanowym, negatywnym bohaterom.
Wyniki Young Singers Contest 2021 uczestnicy odkryją..w SWOICH KRAJACH
3 czerwca 2021, 10:18
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ekipa Young Singers Contest coraz bardziej przyzwyczaja się, że nie wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość przylotu do wybranego państwa-organizatora. Pandemia koronawirusa wciąż panuje, a przyszli kandydaci muszą orientować się, kto będzie miał możliwość wylotu do państwa organizatora.