20 listopada 2023, 13:07
20 zasad Samuraja

20 zasad Samuraja

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
20 ZASAD SAMURAJA - Zasady samurajów, znane również jako "Bushido", stanowią kodeks etyczny i moralny, który przewodniczył postępowaniu japońskich wojowników samurajskich. Bushido kształtowało się na przestrzeni wieków, a różne szkoły myślowe miały nieco różne interpretacje tych zasad.

Poniżej przedstawiam ogólne zasady, które były powszechnie akceptowane w kulturze samurajów:

1.Gi (誠) - Prawdomówność: Samuraje zawsze powinni być prawdomówni i uczciwi w swoich relacjach z innymi. Ich słowo powinno być solidne.

2.Yū (勇気) - Odwaga: Odwaga była jedną z najważniejszych cnot samurajów. Bez strachu przed śmiercią, samuraj mógł lepiej służyć swojemu panu i społeczeństwu.

3.Jin (仁) - Litość: Samuraj powinien być pełen litości wobec innych ludzi. Nawet podczas walki z wrogiem, miał okazywać szacunek i zrozumienie dla ludzkiej kondycji.

4.Rei (礼) - Uczciwość i szacunek: Samuraj powinien okazywać szacunek dla innych, zarówno wobec swoich równych, jak i tych, którzy są mu podwładni.

5.Makoto (誠) - Wierność słowu: Samuraj powinien dotrzymywać danego słowa. Obietnice i zobowiązania były traktowane bardzo poważnie.

6.Meiyo (名誉) - Honor: Honor był jednym z najważniejszych elementów życia samurajskiego. Samuraj musiał dążyć do utrzymania własnego honoru i honoru swojej rodziny.

7.Chūgi (忠義) - Wierność: Wierność wobec pana była absolutnym obowiązkiem samuraja. Samuraj powinien być gotów oddać życie dla swojego pana.

8.Chūjitsu (忠実) - Wierność prawdzie: Samuraj powinien być wierny prawdzie i unikać kłamstw.

9.Chin (賞) - Życzliwość: Samuraj powinien być życzliwy i uprzejmy wobec innych, zwłaszcza wobec tych, którzy są słabsi lub potrzebujący pomocy.

10.Jisei (自制) - Samokontrola: Samuraj powinien być zdolny do kontrolowania swoich emocji i impulsów, zarówno w codziennym życiu, jak i w walce.

11.Yōi (養生) - Samodzielność: Samuraj powinien dbać o swoje zdrowie i umiejętności, aby być gotowym do służby w każdej chwili.

12.Sei (誠) - Czystość moralna: Samuraj powinien dążyć do zachowania wysokich standardów moralnych i unikać skazy na swoim charakterze.

13.Kō (孝) - Słusznosć wobec rodziców: Samuraj powinien okazywać szacunek i lojalność wobec swoich rodziców.

14.Chisoku (治則) - Umiejętność zarządzania: Samuraj powinien być zdolny do zarządzania dobrami materialnymi i sprawami codziennymi.

15.Dōki (憐憫) - Łaskawość: Samuraj powinien być łaskawy i współczujący wobec innych, zwłaszcza wobec tych, którzy doświadczają trudności.

16.Shin (信) - Wierność słowu: Słowo samuraja powinno być niezłomne. Oczekuje się, że dotrzyma danego słowa bez względu na okoliczności.

17.Kenkyō (賢教) - Stałe kształcenie się: Samuraj powinien stale doskonalić swoje umiejętności i pogłębiać swoją wiedzę.

18.Ketsui (決意) - Zdecydowanie: Samuraj powinien być zdeterminowany w działaniu i nie powinien się łatwo poddawać.

19.Jōi (情慈) - Życzliwość: Życzliwość i uprzejmość powinny być integralną częścią postępowania samuraja.

20. Mujō (無常) - Pamięć o nietrwałości: Samuraj powinien mieć świadomość nietrwałości życia i bycia gotowym na konfrontację z nią w sposób godny i bez strachu.

Zasady te były głęboko zakorzenione w kulturze japońskich samurajów i miały wpływ na ich postępowanie zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

Nie tylko Samuraj miał swoje zasady, które przestrzegał.
Warto przyjrzeć się sobie i popatrzeć według jakich zasad żyję? Czym się kieruję? Jakie mam wartości?

Najważniejsza jest MIŁOŚĆ ❤️💚🩷

Na zdjęciu
Takeru Satō – japoński aktor, odgrywający między innymi rolę
Rurōni Kenshin Himura.

20.11.2023
Terapeutyczny zakątek CUDów

Avatari-Witch Szamanka Z Wilkorem

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera
4 sierpnia 2023, 09:28
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Autorki bestsellerowych powieści kryminalnych Katarzyna Bonda nie trzeba przedstawiać. Wraz z wybitnym profiler dr Bogdanem Lach przedstawiają w książce pod tytułęm "Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera" najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego.
Strażnicy Galaktyki 3 - Nasze oczekiwania
3 kwietnia 2023, 20:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Już niedługo na ekrany kin wejdzie trzecia część przygód niezwykłej grupy bohaterów znanego uniwersum Marvela. Strażnicy Galaktyki 3 to film, na który czekają miliony fanów na całym świecie. Co możemy się spodziewać po tej produkcji? Oto kilka naszych oczekiwań.
Recenzja książki Świrus - Jacek Ostrowski
3 maja 2022, 20:53
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Postanowienie Noworoczne 23/100  "Świrus" Jacek Ostrowski Wydawnictwo Skarpa Warszawska, Warszawa 2020
Wywiad z Kamilą Halicką TYLKO U NAS!
31 sierpnia 2021, 20:11
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Wywiad petarda nie istn...A jednak istnieje. Czekaliście na to. Prezentujemy pierwszy wywiad z Kamilą Halicką, polską reprezentantką w konkursie Young Singers Contest 2021!
Kamila Halicka w barwach Polski!
11 sierpnia 2021, 10:29
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
To jest już koniec oczekiwania. Dotarliśmy do tej magicznej daty..To dzień 11 sierpnia 2021 roku. W końcu mamy już 2 reprezentantów wyłonionych przez ekipę Young Singers Contest, ale wciąż musimy uzebrać 14 pozostałych wokalnych śmiałków, którzy w listopadzie zawalczą o wygraną! 
Recenzja: Farming Simulator 15
5 lipca 2021, 11:44
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Witaj dziś przedstawiam starą już grę Farming Simulator 15.               Nie od dziś wiadomo, że rolnicze symulatory w kraju nad Wisłą cieszą się ponadprzeciętną popularnością. Grają wszyscy - najmłodsi, gdy
Biurko dla gracza - jak znaleźć najlepsze?
26 czerwca 2021, 10:02
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W obecnych czasach sklepy oferują cały szereg asortymentu dopasowanego do potrzeb graczy. W ofercie wielu sklepów można znaleźć słuchawki, klawiatury czy myszki, a także akcesoria, które mają pomóc zachować poprawną postawę podczas długich godzin przed komputerem.
Odpoczynek po pracy. Zło z baśni.
6 czerwca 2021, 19:51
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W każdej bajce czy baśni przeważnie skupiamy się na pozytywnych, głównych bohaterach. A tym razem przyjrzyjmy się drugoplanowym, negatywnym bohaterom.
Wyniki Young Singers Contest 2021 uczestnicy odkryją..w SWOICH KRAJACH
3 czerwca 2021, 10:18
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ekipa Young Singers Contest coraz bardziej przyzwyczaja się, że nie wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość przylotu do wybranego państwa-organizatora. Pandemia koronawirusa wciąż panuje, a przyszli kandydaci muszą orientować się, kto będzie miał możliwość wylotu do państwa organizatora.