24 maja 2021, 15:07
Janusz Christa - twórca komiksów

Janusz Christa - twórca komiksów

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Janusz Christa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców komiksów. Kojarzymy go głównie z komiksu Kajko i Kokosz.


Wiele lat temu pojawiła się teza, że Kajko i Kokosz powstali w wyniku inspiracji Asterixem i Obelixem ze względu na podobieństwo postaci: Kajko, podobnie jak Asterix to drobny, ale przebiegły i sprytny bohater, a Kokosz analogicznie do Obelixa jest dużym i silnym, ale nie zawsze bystrym osiłkiem.

Dużo wcześniej, bo jeszcze pod koniec lat 50-tych XX wieku, zanim powstała seria "Kajko i Kokosz" Janusz Christa stworzył serię komiksów "Kajtek i Koko". Tytułowi bohaterowie stali się protoplastami "Kajko i Kokosza", tyle, że występowali w czasach bardziej współczesnych, więc teoria o Asterixowo/Obelixowym pochodzeniu Kajko i Kokosza jest łatwa do podważenia. Co nie znaczy, że ewolucja postaci Kajtka i Koko do Kajka i Kokosza nie mogła zawierać elementów inspiracji.

Serie komiksów "Kajko i Kokosz" oraz "Kajtek i Koko" to zdecydowanie największa część dorobku Janusza Christy, bowiem obydwie serie to kilkadziesiąt unikalnych albumów z przygodami tych bohaterów stworzonych w latach 1958-1993.

Oprócz tego Janusz Christa stworzył także sporo inny komiksów, ale nie w ramach dużych serii.

Warto jeszcze wspomnieć o innych bohaterach stworzonych przez Janusza Christę - są to dwaj marynarze: Gucek i Roch. Ich przygody zostały przedstawione w dwuczęściowej serii: "Kurs na półwysep York" i "Tajemniczy Rejs".

Gucek i Roch różnią się nieco od Kajko i Kokosza oraz Kajtka i Koko, gdyż ich gabaryty nie różnią się tak znacząco - są podobnego wzrostu, Gucek to szczupły blondyn, a Roch nieco bardziej krąglejszy brunet. Jednak podział bohaterów wydaje się do końca nie uciekać od schematu Kajko i Kokosza - Gucek jest nieco bardziej inteligenty i opanowany, Roch trochę bardziej tchórzliwy i podatny na emocje.Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

20 zasad Samuraja
20 listopada 2023, 13:07
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
20 ZASAD SAMURAJA - Zasady samurajów, znane również jako "Bushido", stanowią kodeks etyczny i moralny, który przewodniczył postępowaniu japońskich wojowników samurajskich. Bushido kształtowało się na przestrzeni wieków, a różne szkoły myślowe miały nieco różne interpretacje tych zasad.
Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera
4 sierpnia 2023, 09:28
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Autorki bestsellerowych powieści kryminalnych Katarzyna Bonda nie trzeba przedstawiać. Wraz z wybitnym profiler dr Bogdanem Lach przedstawiają w książce pod tytułęm "Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera" najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego.
Strażnicy Galaktyki 3 - Nasze oczekiwania
3 kwietnia 2023, 20:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Już niedługo na ekrany kin wejdzie trzecia część przygód niezwykłej grupy bohaterów znanego uniwersum Marvela. Strażnicy Galaktyki 3 to film, na który czekają miliony fanów na całym świecie. Co możemy się spodziewać po tej produkcji? Oto kilka naszych oczekiwań.
Recenzja książki Świrus - Jacek Ostrowski
3 maja 2022, 20:53
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Postanowienie Noworoczne 23/100  "Świrus" Jacek Ostrowski Wydawnictwo Skarpa Warszawska, Warszawa 2020
Wywiad z Kamilą Halicką TYLKO U NAS!
31 sierpnia 2021, 20:11
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Wywiad petarda nie istn...A jednak istnieje. Czekaliście na to. Prezentujemy pierwszy wywiad z Kamilą Halicką, polską reprezentantką w konkursie Young Singers Contest 2021!
Kamila Halicka w barwach Polski!
11 sierpnia 2021, 10:29
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
To jest już koniec oczekiwania. Dotarliśmy do tej magicznej daty..To dzień 11 sierpnia 2021 roku. W końcu mamy już 2 reprezentantów wyłonionych przez ekipę Young Singers Contest, ale wciąż musimy uzebrać 14 pozostałych wokalnych śmiałków, którzy w listopadzie zawalczą o wygraną! 
Recenzja: Farming Simulator 15
5 lipca 2021, 11:44
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Witaj dziś przedstawiam starą już grę Farming Simulator 15.               Nie od dziś wiadomo, że rolnicze symulatory w kraju nad Wisłą cieszą się ponadprzeciętną popularnością. Grają wszyscy - najmłodsi, gdy
Biurko dla gracza - jak znaleźć najlepsze?
26 czerwca 2021, 10:02
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W obecnych czasach sklepy oferują cały szereg asortymentu dopasowanego do potrzeb graczy. W ofercie wielu sklepów można znaleźć słuchawki, klawiatury czy myszki, a także akcesoria, które mają pomóc zachować poprawną postawę podczas długich godzin przed komputerem.
Odpoczynek po pracy. Zło z baśni.
6 czerwca 2021, 19:51
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W każdej bajce czy baśni przeważnie skupiamy się na pozytywnych, głównych bohaterach. A tym razem przyjrzyjmy się drugoplanowym, negatywnym bohaterom.