6 grudnia 2022, 02:26
Jak to jest ze złomowaniem pojazdu bez silnika?

Jak to jest ze złomowaniem pojazdu bez silnika?

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Nie istnieje wymóg, aby pojazd oddawany do demontażu posiadał zamontowany silnik. Samochody niezawierające jednostki napędowej mogą być przyjmowane do złomowania. Właściciele takich aut mogą zwrócić się do legalnej stacji demontażu pojazdów w celu zezłomowania pojazdu.

Złomowanie pojazdów bez silnika

 

Złomowanie auta, które nie posiada silnika

Pomimo tego, że można zezłomować samochód bez silnika, decydując się na taki krok, warto wiedzieć, że wraz z brakiem tego podzespołu możemy zaniżyć masę pojazdu. Dla samochodu osobowego, silnik stanowi procentowo sporą wagę. Nie można tego określić jednoznacznie, bo będzie się to różniło w zależności od modelu i marki, ale przy konkretnych sytuacjach, może dojść do tego, że auto ze zdemontowanym silnikiem zostanie zakwalifikowane jako niekompletne.

 

Kompletność pojazdu w praktyce

Zgodnie z polskim prawem, samochód oddawany na złomowisko powinien ważyć nie mniej niż 90% tego co zostało zapisane w jego Dowodzie Rejestracyjnym. Możesz zezłomować samochód bez silnika spalinowego, ale gdy poprzez jego brak zostanie odnotowany spadek masy własnej pojazdu po o więcej niż 10%, pojazd będzie niekompletny.

Co to oznacza? Podejmując sprzedaż na złom wrak pojazdu niekompletnego, będzie czekać nas niższa cena złomowania. Punkty prowadzące kasację wypłacają wtedy odpowiednio niższą stawkę, uwzględniającą każdy brakujący kilogram.

Złomowanie kompletnego auta

 

Lecz oprócz niższej sumy należności, na którą możemy liczyć za złom, nadal jest to w pełni legalne. Można pozbyć się samochodu, który został pozbawiony całego silnika lub jego elementów. Również w tej sytuacji nie będzie żadnych problemów z tym, by wyrejestrować takie auto w Wydziale Komunikacji.

 

Zezłomowanie samochodu niekompletnego

Stacje demontażu mają obowiązek przyjąć każdy samochód przeznaczony do kasacji. Przeprowadzić jego recykling i wystawić nam dokument potwierdzający ten fakt. Często pojawiające się pytania o zezłomowanie aut niekompletnych czy też bez silników właśnie, wynikają z dużego zainteresowania klientów tym tematem.

Nie powinniśmy się obawiać kwestii złomowania, a w razie gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości warto zwrócić się do obsługi pracującej na auto złomie. W wielu przypadkach personel stacji demontażu pojazdów pomoże nam w rozwianiu niejasności dotyczącego auta, które decydujemy przeznaczyć na złom. W końcu Ci pracownicy muszą być odpowiednio przeszkoleni, by móc świadczyć prawidłową obsługę! 

 

Dodaj swój komentarz

Adamowski
25 lipca 2023 o 03:35
Jeśli ma się samochód bez silnika to nic nie pozostaje tylko właśnie go zezłomować. Ja myślę, że warto bez względu na cenę kasacji takiego auta - przecież auto ze zdemontowanym silnikiem i tak nie jest do niczego innego przydatne.
greatevents
03 maja 2023 o 19:17
Witam. Napiszę ARTYKUŁ gościnny na moim INNYM blogu o temacie przedstawianym tutaj z linkiem do Waszego bloga. W zamian prosiłbym o to samo. Czy można prosić o informacje zwrotną? Pozdrawiam serdecznie.

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Żarówki samochodowe ledowe jako świetna alternatywa dla żarówek z żarnikiem wolframowym oraz dla ksenonów
25 lipca 2022, 19:04
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Żarówki samochodowe LED to świetna opcja zastępcza dla halogenów oraz dla ksenonów. Nie tylko są bardziej wydane i użyteczniejsze, ale też prezentują się modnie oraz innowacyjnie. Są one także nie tak dużym obciążeniem dla prądnicy prądu przemiennego.
Odświeżenie przednich reflektorów
13 września 2021, 14:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Krótki i prosty opis jak odświeżyć reflektory w niezbyt młodym samochodzie.
Fiat 125
23 maja 2021, 13:26
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Przełom lat 80/90 to był początek wszystkiego. Wtedy mój ojciec pierwszy raz usłyszał "Tato, jak dorosnę też będę jeździć dużym Fiatem". W tym czasie oczywiście tato się z tego śmiał, ale jak zostało powiedziane, tak też się później stało.
Dlaczego warto podróżować kamperem?
18 maja 2021, 11:41
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Caravaning to w ostatnich czasach niezwykle modny sposób podróżowania. Wiele osób decyduje się na zwiedzanie bliższych i dalszych zakątków świata, żyjąc na co dzień w przyczepie kempingowej, kamperze lub kampervanie.
Czym pojechać do ślubu? Najpopularniejsze samochody ślubne
22 kwietnia 2021, 11:19
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ślub zdarza się często jeden raz w życiu, dlatego warto zadbać o to, aby był niezapomniany. Poza wyborem sukni, sali na wesele czy fotografa, warto także pamiętać o samochodzie, którym pojedzie się na ceremonię. Jakie auta do ślubu są obecnie wybierane najczęściej?
Pierwsze samochody audi
28 kwietnia 2021, 12:40
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Pierwszy model marki Audi powstał w 1910 r. i jeszcze w tym samym roku zakłady w Zwickau zaczęły opuszczać kolejne dwa modele: Audi Typ A 10/22 KM Sport – Phaeton oraz Audi Typ B 10/28 KM.
Najpopularniejsze modele Audi
28 kwietnia 2021, 13:02
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Według danych z 2019 roku Audi znajduje się na 3. miejscu w rankingu najczęściej nabywanych aut. Liczba zarejestrowanych egzemplarzy wyniosła ponad 13 tys.