Zdrowie

Wpisy zawierające słowo kluczowe zdrowie.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

SZLACHETNE ZDROWIE :) SZCZĘŚLIWE KLIMATY

Szlachetne zdrowie                Temat naszego zdrowia jako jednostki albo w bardziej globalnym ujęciu jako zdrowia całego narodu, jest dziś podstawą niemalże wszystkich naszych rozmów. Dziwne to trochę, bo do tej pory o chorobach rozmawiało się ściśle we własnym gronie, tylko najbliżsi z nasze (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zn - Zinc - Cynk Dawacz Uśmiechu Kamila Horczak

  Zastanawiam się długo o czym mogę napisać w dobie epidemii i apeli o nie wychodzenie z domu z powodu wirusa który szaleje na całym świecie. Pomyślałam, że jest to doskonały moment, żeby przedstawić wam mikroelementy, które mają bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a nie są celebrytami tak jak witamina D3,Tłuszcze Omega, witamina C, czy wszystko inne co się widzi na łamach gazet kolorowych czy w reklamach telewizyjnych.   CYNK:   Cynk w organizmie człowieka występuje w ilości od 2 do 4 g. Ma także ważną (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
AvPD. Podtyp schizoidii czy głęboka fobia społeczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

AvPD. Podtyp schizoidii czy głęboka fobia społeczna?     Tajemnicza przypadłość Unikające zaburzenie osobowości (Avoidant Personality Disorder – AvPD, F60.6 w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10)[1] to prawdziwa zagadka dla badaczy i klinicystów. Jak mówi Todd L. Grande, Ph.D (amerykański znawca tematyki psychiatrycznej, profesor nadzwyczajny Wilmington University w północno-wschodnim stanie Delaware, gospodarz edukacyjnego wideobloga YouTube.com/user/RioGrande51), interesująca nas jednostka nozologiczna „zadebiutowała” w 1980 r., kiedy to w Stanach Zjednoczonych ukazał się podręcznik diagnostyczno-statystyczny DSM-III. Z wiedzy dr. Grandego wynika, że kategoria AvPD została utworzona w opozycji do starego pojęcia osobowości schizoidalnej (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
MYJ RĘCE Dawacz Uśmiechu Kamila Horczak

  Walka z plagą !!     Cały świat oszalał, w natłoku informacji zaczynamy zapominać co jest naprawę ważne i biegniemy z tumem w szaleńczym pędzie. Stańmy na moment i zastanówmy się! (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Radioterapia Bye rak

Od wtorku zaczęłam radioterapie, bałam się wszystkiego dosłownie. Każda czynność mnie przerażała zaczynając na zrobieniu maski kończąc na naświetlaniu. Jakie to uczucie? Dziwne. Niby nic się nie czuje, ale na cała maszyna która krąży wokoło jest przerażająca. W tamtym tygodniu męczyły mnie mdłości, dziś jest lepiej. Mam na chwile obecną planowane 11 naświetleń na szyje,pachy i śródpiersie, bo tam jeszcze mój zwierzaczek jest aktywny. Czekam na decyzje z Niemiec czy będę mieć jeszcze 5 dodatkowych naświetleń na śródpiersie. Jestem ciekawa co planują ze mną dale, a może to będzie już koniec? Trudno mi cokolwiek więcej powiedzieć.

Zobacz cały wpis na blogu »
JAK WZMOCNIĆ ORGANIZM SZCZĘŚLIWE KLIMATY

JAK WZMOCNIĆ ORGANIZM, ABY PRZETRWAĆ ZIMĘ CAŁO I ZDROWO                         Zima w pełni, a katary i zasmarkane nosy nie odpuszczają. Warto jest hartować organizm i wzmacniać się domowymi sposobami, aby nie ulec całkowitej chorobie. Każdy z nas wie, że jeżeli zaradzimy przeziębieniu w porę to mamy dużą szansę  zahamować jej rozwój. Recept na wzmocnienie organizmu jest wiele. Chociażby nasi rodzice … od najmłodszych lat stosowali przeróżne sposoby na walkę z chorobami… teraz my jako dorosłe już o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy mikrofale mogą szkodzić zdrowiu? Twoje zdrowie i sylwetka

Na temat kuchenek mikrofalowych słychać wiele mitów: m.in., że mikrofale szkodzą zdrowiu, pozbawiają żywność substancji odżywczych, a nawet, że interferują z WiFi. Co na to nauka?Jak działa kuchenka mikrofalowa?Mikrofala wykorzystuje do podgrzewania potraw promieniowanie mikrofalowe, a dokładnie fale elektromagnetyczneo długości ok 12 cm. Przechodząc przez jakąś substancję promieniowanie to wywołuje drganie cząsteczek mikrofalówki - dotyczy to przede wszystkim wody, która silnie pochłania fale elektromagnetyczne w dość szerokim zakresie częstotliwości mikrofalowych. Mikrofale, wytwarzane w obrębie magnetronu będącego sercem kuchenki, kierowane są specjalnym przewodem (falowodem) do komory mikrofalówki.Tam podgrzewają w (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Anankastia i anankaści. Czym jest osobowość anankastyczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Anankastia i anankaści. Czym jest osobowość anankastyczna?   „Może wszystko już wiesz Może wszystko już masz Jesteś pewny, że to szczęście Nie masz czasu na sen Nie masz czasu na seks Wciąż od życia chcąc więcej Zachłanna jest ta gwiazda Dla której gubisz radość chwil Liczy się wciąż niepewność Którą przynoszą dni” Bajm – „O Tobie” [z płyty „Szklanka wody”, 2000 r.] Anankastic Personality Disorder [F60.5 w klasyfikacji ICD-10] Temat, który poruszam w niniejszym artykule, jest niezwykle bliski mojemu sercu, ponieważ sama mam zdiagnozowane anankastyczno-unikające zaburzenie osobowości (OCPD + AvPD). O osobowości unikającej wspominałam już w moim poprzednim tekście z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zdrowe odżywianie - jak ważne jest to jak się odżywiasz? Twoje zdrowie i sylwetka

W dzisiejszym wpisie opowiem Wam o tym jak ważne jest zdrowe odżywianie.Zacznijmy od tego, że jesteśmy tym, czym się odżywiamy i faszerujemy nasz organizm każdego dnia. W dzisiejszych czasach jesteśmy atakowani śmieciowym jedzeniem - wysoko przetworzonym chemicznie. Nasze nawyki żywieniowe zmieniły wartość na szybko i tanio. Czy pamiętacie jeszcze jak smakuje chlebek zrobiony samodzielnie? Jaki smak ma "swojska" wędlinka? Jak smakuje mleko prosto od krowy? Im zdrowiej będziemy się odżywiać, uprawiać jakiś sport tym jaśniejszy będziemy mieli umysł, będziemy czuć się zdrowo, nie opuszczać nas będzie dobry humor, nie dotykać nas będą żadne choroby. Przede wszystkim chciała bym zaznaczyć, że najważniejszy jest pierwszy posiłek.Bardzo ważne jest, żeby owoce i warzywa jeść zawsze na czczo. Wchodzą one wtedy w reakcję z naszym pustym (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Cynamon - pyszna przyprawa, ale czy na pewno zdrowa? Twoje zdrowie i sylwetka

Pyszne pierniki, tradycyjna szarlotka, cynamonki swój smak zawdzięczają i aromat zawdzięczają takiej przyprawie jak znany każdemu CYNAMON. Naukowcy po wiekach użytkowania podejrzewają jeden z gatunków cynamonowca na zły wpływ na organizm i zdrowie. Temat ten pojawił się po ogłoszeniu wyników badań amerykańskich i saudyjskich naukowców, które wykazały dużą zawartość kumaryny w jednym z gatunków przyprawy (szkodliwe działanie jednego ze związków chemicznych zawartych w cynamonie chińskim). Istnieje prawdopodobieństwo, że przy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Znowu świat się zawalił... Bye rak

Gdy myślałam, że już wsystko idzie w dobrą stronę, zaczełam wierzyć, że wszystko wróci do normalności; znowu się zawiodłam. Okazuje się, że potrzebuję radioterapii. Nie wiem jeszcze czy się podejmę kolejnej części leczenia i czy będzie coś dalej. Podczas robienia maski zdenerwowalam się strasznie po raz kolejny czuję, że jest coś ukrywane przede mną. Wykrzyczałam lekarce to co mi leży na sercu. Ona stwierdziła, że nie potrzebnie się buntuje, ale to nie jest bunt! To lęk nikt mnie nie rozumie jak się boję. Czego? Wszystkiego: kolejnych badań, etapów leczenia, reakcji ludzi, bólu, powikłań, tego, że nie wróce już do normalności.     Wiem za to, że mam wspaniałych przyjaciół na których zawsze mogę liczyć. Są przy mnie, wspierają mnie, a przede wszystkim akceptują. W czasie mojej choroby pokazali mi wielokrotnie jak im na mnie zależy, każde spotkanie daje mi tyle radości. 

Zobacz cały wpis na blogu »
4 cykle Bye rak

Jestem już po 4 cyklach chemii. Każdy znosiłam inaczej i nie chodzi mi tylko o skutki uboczne, ale też o psychikę. Pamiętam jakby dziś, ostatatni tydzień sierpnia. Osoby w moim wieku urządzają imprezy z okazji końca wakacji, a ja? Patrzę jak kropelka po kropalce leci "trucizna" do mojej żyły.  Siedzę w niepewności i czekam jak się coś będzie "działo". Po tygodniu miałam straszne bóle żołądka do takiego stopnia, że się wiłam z bólu. Po drugiej Doxorubicynie zaczęło się najgorsze.  Zaczeły wypadać mi włosy, całymi garściami. Nie mogłam nad tym zapanować w żaden sposób. Po dwóch dniach zdecydowałam się znacznie skrócić włosy. Przeżylam to strasznie. Patrzyłam w lustro i już wtedy nie płakałam tylko wyłam. Nie każdy mnie rozumiał. Niektórzy mówią, że przesadzam, ale włosy były dla mnie ważne. W ciągu nie całego tygodnia stałam się całkiem łysa. Myślałam, że stanie się to dużo wolniej.  Drugi cykl minął trochę lepiej pod w (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Od czego to się wzięło ? o czym myślę jadąc na rowerze

  Moje początki     (pierwsze zdjęcie z moich tras. Niestety oczko wodne zarosło a wierzba przycięta)   Każda opowieść ma jakiś początek. Najlepiej gdy zaczyna się od jakiegoś trzęsienia ziemi aby później było już tylko z górki.  A jak było ze mną i moją rowerową pasją?   Dziś nawet trudno mi powiedzieć dokładnie kiedy kupiłem sobie rower. Czy to był 2000 rok czy może 2002, tego już nie pamiętam. Za to pamiętam okoliczności zakupu. Zbliżałem się do 40tki a waga zaczynała niebezpie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna?   „Zapytasz ją, gdzie jest sens wśród szarych dni szarego przemijania. Ona, Alicja, to wie. Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama. Jej oczy bramą na tamten świat, co się jak kameleon zmienia. Serce niezwykłe… Odczuwać tak… Jak struna drży, gdy grają jej marzenia. (…) Opisujesz jej swój dziwny strach, który nie daje myślom odlecieć. Ona, uśmiechnięta, odpowie tak: – Po drugiej stronie lustra jest lepiej” Closterkeller – „Alicja” [z płyty „Cyan”, 1996 r.] Schizoid Personality Disorder (SPD) [F60.1 w klasyfikacji ICD-10] Schizoidalne zaburzenie osobowo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Blog o zdrowym trybie życia Blog o zdrowym trybie życia

 Znajdź czas na odpoczynek! Uświadom sobie, jak ważny jest dla nas sen! :)   Prawidłowo doba powinna składać się z 8 godzin pracy, 8 godzin snu i 8 godzin na wypoczynek oraz pozostałe czynności. Zachwianie tej równowagi może być przyczyną ogromnego stresu, a w konsekwencji przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Naukowcy potwierdzają, że przepracowanie zwiększa ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w związku z tym codziennie trzeba dbać o higienę pracy, regularny wypoczynek i odpowiednią ilość, a także jakość snu.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »