9 czerwca 2021, 21:40
DIETA NASTOLATKA

DIETA NASTOLATKA

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jak powinna wyglądać dieta nastolatka? Ile kalorii dziennie powinien spożywać nastolatek? Jakie produkty powinien spożywać, a jakich unikać?      

 

 

 

 

Dieta dla nastolatków powinna bazować na założeniach piramidy żywieniowej. Jadłospis musi uwzględniać zapotrzebowanie kaloryczne, być bogaty w białko, warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Nastolatkom zaleca się picie 1-1,5 litra wody, a także regularną aktywność fizyczną. 

 

Zasady diety dla nastolatków:

Białko

Chłopcy szczególnie potrzebują dobrego jakościowo białka, ponieważ w tym okresie szczególnie intensywnie rozwijają się im mięśnie. W diecie codziennie powinny się znaleźć takie źródła białka jak chude mięso i drób, ryby, produkty mleczne, orzechy i rośliny strączkowe, jaja.

Witaminy

Są niezbędne dla rozwijającego się organizmu. Ich braki (szczególnie witamin z grupy B) są odczuwalne przez dziewczęta i powodują obniżenie nastroju. Nieregularne spożywanie posiłków lub ich pomijanie może być też jedną z przyczyn zmian nastroju.

Tłuszcze 

Zdrowa dieta dla nastolatek musi zawierać pewną ilość tłuszczu (30% wszystkich zjadanych kalorii), więc upewnij się, że twoje dziecko zjada odpowiednia ilość dobrych tłuszczów.Warto również podawać tłuste ryby kilka razy w tygodniu, jak również omijać niezdrowe tłuszcze trans i pochodzące z utwardzania olejów roślinnych. Są zawarte w ciastkach, lodach, czekoladach, pieczywie cukierniczym.

Wapń

Wapń jest niezbędny dla budowania mocnych zębów i kości, ale około 20% nastoletnich dziewcząt nie zjada odpowiedniej jego ilości z produktów mlecznych, ale również z ciemnozielonych warzyw liściastych, orzechów, nasion, roślin strączkowych i wzbogacanych w ten pierwiastek produktów.

Żelazo

Żelazo jest ważne zwłaszcza dla dziewcząt, gdy rozpoczęły miesiączkowanie. Upewnij się, że twoje dziecko je czerwone mięso, soję, ciemno zielone warzywa, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe, jajka, fasola, suszone owoce, pełnoziarniste pieczywo. Niedobór żelaza może prowadzić do anemii.

Zapotrzebowanie kaloryczne nastolatków jest uzależnione od płci, wieku, budowy ciała, a także aktywności fizycznej. 

Dziewczęta

11-13 lat - 1800-2200 kcal na dobę,

14-18 lat - 1800-2400 kcal na dobę.

Chłopcy

11-13 lat - 1800-2600 kcal na dobę,

14-18 lat -  2200-3200 kcal na dobę.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Sosta oleje
15 września 2021, 11:30
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wiemy, że jakość produktów jest podstawą naszej relacji z klientem, dlatego kolejny rok z rzędu dbamy o to, aby nasze oleje były z certyfikatem BIO, co dodatkowo utwierdza nas w fakcie, że są z najwyższej półki.
Jak wzmocnić odporność na jesień?
24 sierpnia 2021, 16:31
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jesień i zima to dwie pory roku, w których najczęściej dopada nas przeziębienie bądź różne choroby, typu grypa. Dlatego szczególnie wtedy należy zadbać o nasze zdrowie od zewnątrz i oczywiście od wewnątrz.
Rak chce go zabrać, ale on tak bardzo chce żyć!
8 sierpnia 2021, 15:04
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Hubcio przeżył już 17 operacji. Podczas tych operacji uszkodzeniu uległ żołądek, drogi żółciowe i jelito grube chłopczyka. Prawie 3 miesiące Hubercik spędził pod respiratorem w stanie krytycznym i bardzo ciężkim. Malec choruje na neuroblastomę, groźny nowotwór!
Olejowanie włosów - jak zacząć, na czym polega
16 maja 2021, 10:58
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Na czym polega olejowanie włosów i po co ono jest? Olejowanie włosów to bogaty rytuał pielęgnacyjny. Przynosi mocne odżywienie skóry głowy, przyspiesza wzrost włosów, wspiera przy walce z łupieżem i ŁZS, zamyka nawilżenie we wnętrzu włosa.
Techniki świadomego śnienia
2 maja 2021, 13:47
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jeśli chcemy śnić świadomie, przede wszystkim powinniśmy się dowiedzieć i nauczyć, jak to zrobić – odpowiednie techniki pozwalają stosunkowo łatwo wejść w świadomy sen.
Podejrzenie zawału serca
22 kwietnia 2021, 09:00
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Omdlenia
22 kwietnia 2021, 09:21
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Omdleniem nazywamy stan krótkiej utraty świadomości, zazwyczaj spowodowanej stresem, zbyt wysoką temperaturą, niedotlenieniem mózgu lub innymi czynnikami. Jest to stan chwilowy.
Złamania, skręcenia i zwichnięcia
22 kwietnia 2021, 09:35
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jak rozpoznać złamanie, zwichnięcie i skręcenie i jak działania należy podjąć?
Jak dietetyk może pomóc w leczeniu cukrzycy
22 kwietnia 2021, 21:40
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jeśli masz szanse na cukrzycę, czy masz zespół opieki zdrowotnej, który doradzi Ci, jak sobie z tym poradzić, co musisz jeść, ćwiczenia, które powinieneś wykonywać i tym podobne.