13 grudnia 2023, 20:59
Zieleń w pobliżu elektrowni węglowej na przykładzie Jaworzna

Zieleń w pobliżu elektrowni węglowej na przykładzie Jaworzna

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Przeciwnicy węgla pokazują okolice elektrowni węglowych jako pustynie, każdy kto był w Jaworznie wie, że to nie prawda.

W jaworznie wokół elektrowni i kopalni węgla rośnie piękny las. Tauron posiada tam jedną z największych i najnowocześniejszych elektrowni węglowych w Polsce. Tuż obok jest kopalnia węgla-Zakład Górniczy Sobieski, a wokół rośnie las. Są też parki, boiska, tereny rekreacyjne. Co prawda część lasu wycięto, ale pod fabrykę samochodów elektrycznych, nie z powodu wydobycia węgla. W okół elektrowni są Park Gródek, Park Angielski, GEOsfera. Arboretum Park Gródek połozony nad zbiornikiem Wydra, który powstał ze zrekultywowania 58,54 ha terenów kopalni dolomitu działającej w latach 1880 r do 1990 r, są tu ciepłolubne murawy, łąki, siedliska naskalne, tereny podmokłe, zbiorniki wodne-Wydra i Orka, która jest doskonała do nurkowania, bory, grądy-zróżnicowany krajobraz Parku to atrakcja dla rodzin, przyrodników, fotografów, wycieczek szkolnych.
Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSfera ma tężnię solankową, plac zabaz dla dzieci, kładkę widkową, ogrody sensoryczne. Ośrodek leży w niece kamieniołomu kamieni triasowych Sodowa Góra. W czasie prac wydobywczych wapienia znależiono szkielet notozaura sprzed 230 mln lat i skamieliny szkarłupni, mięczaków, ryb, głowonogów oraz megariplemarki świadczące o tropikalnych megahuraganach, które miliony lat temu nawiedzały Polskę. Nasadzono tam wiele roślin ozdobnych oraz rośnie wiele dzikich roślin. Ośrodek prowadzi edukację paleontologiczną dotyczącą przemian przyrody na przestrzeni lat i uczy ochrony przyrody, organizuje imprezy kulturalne i rekreacyjne, ma cieżkę rowerową-jeździc można tylko w określonych miejscach i ogród sensoryczny opisany Braillem.
Jaworznickie Planty i Wodny Plac Zabaw z makietą kopalni Jacek Rudolf powstały na terenie dawnej Kopalni Węgla Kościuszko, placem zabaw dla dzieci, parkiem z ławeczkami i pergolą dla wszystkich i wieloma pięknymi roślinami
Park Angielski na tereni po hałdzie Piłsudski ma alejki soacerowe i miejsca gdzie mogą bawic się dzieci, spotykać pary i całe rodziny, przystosowany dla osób niepłenosprawnych. Park ma 20 ha, podzielony jest na różne strefy aktywności- Strefa Chillout, Strefa Matki z Dzieckiem, Ztrefa Zakochanych, Strefa Aktywnego Wypoczynku. Oprócz rozrywki pełni funkcje edukacyjną ze względu na ogromną ilość gatunków roślin. Nazwy a;ejek związane są z miejsiki legendami-obok tych rośnie wiele drzew, krzewów, bylin, traw, kwiatów, są łąki kwietne, lapidaria z głazów ozdobnych, budki lęgowe dla ptaków, nietoperzy i owadów. Inne mają współczesne nazwy. Obok alejek są łąwki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, białe altany, pergole, stół do szachów i ping-ponga. W Parku jest biblioteka plenerwa, plac zabaw dla dzieci, obok parku jest parking.
Park Podłęże ma trawiaste boisko dla piłki nożnej, 2 trawiaste do siatkówki, 2 boiska do koszykówki ze sztuczną nawierzchnią, 2 miniboiska do piłki nożnej z żywą trawą, sześciostanowiskowa siłownia plenerowa, stół do ping-ponga, torf do minigolfa, ścieżka zdrowia, ściezka sensoryczna, rolkowisko z asfaltową nawierzhcnią, ścianka spinaczkowa, altany z ławkami, place zabaw, ścieżki rolkowe, wybieg dla psów, trasy spacerowe dla ludzi i psów, miejsca gdzie można usiąść i odpocząć-ławki, leżaki, hamaki, ławostoły, grillowisko z 2 grillami i miejscem na ognisko, pergole, 6 stanowiksk do ćwiczeń i czytania. W części zielonej s budki dla ptaków i nietoperzy, karmniki, domki dla owadów https://www.jaworzno.pl/
W Jaworznie są jeszcze mniejsze parki pełne zieleni i ptaków, a wszystko to w towarzystwie elektrowni węglowej i kopalni, które zaopatrują w prąd południowo-zachodnią Polskę.

Dodaj swój komentarz

iwa-przyrodniczka
12 marca 2024 o 20:37
Bardzo mi miło, dobranoc :)
nickname
08 marca 2024 o 11:06
Łał, ta informacja zmieniła moje życie o 360 stopni, jestem wam wdzięczny, że mogłem to przeczytać :)

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Frankerocks - nowe zagrożenie dla ekosystemu
3 sierpnia 2023, 16:17
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Naukowcy odkrywają coraz więcej dowodów na nową, podstępną formę zanieczyszczenia powstającą w wyniku spalania plastikowych odpadów na indonezyjskich plażach. Wytworzyły się "Frankenrocks" - hybrydy plastiku i skał, które przyłączają się do skał, koralowców i innych naturalnie występujących materiałów na obszarach przybrzeżnych.
Zanieczyszczenie dna mórz i oceanów proporcjonalne do skali produkcji
18 lutego 2023, 10:29
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Świat produkuje rocznie około 380 milionów ton plastiku. Ogromna część plastikowych śmieci trafia do światowych oceanów, rzek i jezior w postaci mikrodrobin plastiku, zanieczyszczając niezliczone ekosystemy i zagrażając zwierzętom i ludziom.
Jakie proekologiczne rozwiązania znajdziemy w nowych osiedlach
16 września 2021, 13:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jesteśmy świadomi wpływu, jaki człowiek wywiera na środowisko naturalne.  Nieustannie pracujemy nad tym, aby w naszych inwestycjach ograniczać negatywne skutki środowiskowe do minimum. W budowanych osiedlach staramy się wykorzystywać niskoemisyjne materiały i maksymalizować przestrzenie biologicznie czynne.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
4 maja 2021, 13:07
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Nie ulega wątpliwości, iż fotowoltaika cieszy się co chwila większą popularnością - natomiast nie są to puste słowa, skoro ekologiczne a przyjazne środowisku rozwiązania wprowadzane są co chwila częściej, szybciej oraz na szerszą skalę w ramach wielu dziedzin naszego codziennego funkcjonowania - oszczędzanie energii a korzystanie spośród jej odnawialnych źródeł jest wciąż jedną spośród nich.
Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia 2021, 15:42
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Wiedzieliście o tym, że dzisiaj jest Dzień Ziemi? My też nie, ale uświadomiła nas o tym nasza pani z informatyki. Dzisiaj chciałybyśy krótko opoiedzieć o tym święcie.
Na pomoc owadom 
23 kwietnia 2021, 12:46
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Owady to największa grupa roślinożerców, zamieszkująca prawie każde środowisko, także słodkowodne. 70-80% gatunków zwierząt stanowią właśnie owady. Na każdy kilogram człowieka przypada 300 kg owadów.
Dbamy o Ziemię
28 kwietnia 2021, 07:25
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W tym tygodniu poruszamy temat Ziemi. Ziemia to nasz wspólny dom i należy o nią dbać.