Psychologia

Wpisy zawierające słowo kluczowe psychologia.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

AvPD. Podtyp schizoidii czy głęboka fobia społeczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

AvPD. Podtyp schizoidii czy głęboka fobia społeczna?     Tajemnicza przypadłość Unikające zaburzenie osobowości (Avoidant Personality Disorder – AvPD, F60.6 w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10)[1] to prawdziwa zagadka dla badaczy i klinicystów. Jak mówi Todd L. Grande, Ph.D (amerykański znawca tematyki psychiatrycznej, profesor nadzwyczajny Wilmington University w północno-wschodnim stanie Delaware, gospodarz edukacyjnego wideobloga YouTube.com/user/RioGrande51), interesująca nas jednostka nozologiczna „zadebiutowała” w 1980 r., kiedy to w Stanach Zjednoczonych ukazał się podręcznik diagnostyczno-statystyczny DSM-III. Z wiedzy dr. Grandego wynika, że kategoria AvPD została utworzona w opozycji do starego pojęcia osobowości schizoidalnej (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Toksykologia duszy czyli trudna droga do szczęścia Toksykologia duszy

Szczęście.. Najwieksze i jedyne marzenie milionów ludzi na całym świecie, jednocześnie będące dla każdego czymś zupełnie innym ale mające jedną wspólną cechę. Mianowicie? Nigdy w pełni nie zaspokojone i niemalże zawsze trudne A nawet bolesne. W poszukiwaniu szczęścia napotykamy różne osoby, wydarzenia i miejsca które w efekcie kształtują naszą osobowość oraz to co nim będzie. Rodzina, Przyjaciele, Praca oraz sytuacja życiowa czy materialna to tylko jedne z wielu czynników które są naszą codziennością podczas tej dlugiej drogi. Niektóre będą tylko epizodem inne zaś dlugotrwalym bytem, dobre czy złe zawsze  pozostawiając ślad w naszej duszy i wspomnieniach. O ile dobre będziemy wspominać z uśmiechem i nostalgią, złe będziemy starali się zapomnieć, a jeżeli to nie m (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mechanizmy umysłu Nie ma mnie

Dziś z bliska poznałam mechanizm przeniesienia. W chuj nieprzyjemne uczucie.. Jak to jest, że ktoś boi się zaspokoić swoje pragnienie i wmawia Ci, że to.. nawet nie pragnienie, a Twój postępek, który próbujesz zataić. Może łatwiej wtedy temu komuś żyć?..  ze świadomością, że inni też popełniają grzechy.. może wydaje się sobie mniej zły? Tak, czy inaczej, to tortura.. Być oskarżaną za coś, co nie miało miejsca, jest cierpieniem gorszym niż poczucie winy, gdy faktycznie masz coś na sumieniu, bo powstaje z urojeń.. a te zdają się być dziećmi fantazji.. Dziw, ile można sobie złego wymyśleć ot tak, bez celu i sensu.

Zobacz cały wpis na blogu »
Zrób To! Jeżeli musisz. W ogniu przeznaczenia, czyli upadłem by powstać z popiołu...

   Jak czujesz, że musisz coś zrobić to poprostu zrób to. Dziś trochę refleksji na temat tego co się dzieje z naszym ciałem i umysłem gdy czujemy, że musimy coś zrobić, ale nie robimy tego bo boimy się jak zareaguje druga osoba lub przejmujemy się co pomyśli o nas ktoś obcy, znajomy czy bliski. Jeżeli chodzi o mnie i sytuacje w których, czuję, że muszę zrobić coś co siedzi we mnie od dłuższego czasu to poprostu to robię i nie przejmuję się tym kto, co o mnie pomyśli lub powie. To wasze, moje (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Anankastia i anankaści. Czym jest osobowość anankastyczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Anankastia i anankaści. Czym jest osobowość anankastyczna?   „Może wszystko już wiesz Może wszystko już masz Jesteś pewny, że to szczęście Nie masz czasu na sen Nie masz czasu na seks Wciąż od życia chcąc więcej Zachłanna jest ta gwiazda Dla której gubisz radość chwil Liczy się wciąż niepewność Którą przynoszą dni” Bajm – „O Tobie” [z płyty „Szklanka wody”, 2000 r.] Anankastic Personality Disorder [F60.5 w klasyfikacji ICD-10] Temat, który poruszam w niniejszym artykule, jest niezwykle bliski mojemu sercu, ponieważ sama mam zdiagnozowane anankastyczno-unikające zaburzenie osobowości (OCPD + AvPD). O osobowości unikającej wspominałam już w moim poprzednim tekście z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna?   „Zapytasz ją, gdzie jest sens wśród szarych dni szarego przemijania. Ona, Alicja, to wie. Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama. Jej oczy bramą na tamten świat, co się jak kameleon zmienia. Serce niezwykłe… Odczuwać tak… Jak struna drży, gdy grają jej marzenia. (…) Opisujesz jej swój dziwny strach, który nie daje myślom odlecieć. Ona, uśmiechnięta, odpowie tak: – Po drugiej stronie lustra jest lepiej” Closterkeller – „Alicja” [z płyty „Cyan”, 1996 r.] Schizoid Personality Disorder (SPD) [F60.1 w klasyfikacji ICD-10] Schizoidalne zaburzenie osobowo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Opis Choroby i przeżycia z nią związane . Depresja

Halucynoza organiczna jest chorobą psychiczną , podobną w objawach do Schizofreni , tylko różnica polega na tym , że chory na schizofrenie nie zadaje sobie sprawy z objawów , że one nie są prawdziwe , a ja w halucynozie zdaję sobie z tego sprawę , że nie są prawdziwe i walczę z nimi żeby minęły . Mam różne metody walki z chorobą , lubię bardzo słuchać cały rok RMF -Święta - taka stacja. Mam ją jako aplikację w komputerze w internecie . Praca też jest takim sposobem radzenia sobie z chorobą , bo jest to forma terapi , że  trzeba na daną godzinę dojechać , trzeba wstać ubrać się  , umyć i wyjść z domu .

Zobacz cały wpis na blogu »
Halucynoza organiczna , Ćwiczenia z książki . Depresja

Chciałam Wam wytłumaczyć co to za schorzenie Halucynoza organiczna .Pisałam w poprzednim poście , że słyszę głosy  , które każą mi uciec i zginąć z głodu  z nie picia , za kare , za chorbe , zdarza się to w sytuacjach stresowych . Te głosy są halucynacjami słuchowymi  . A organiczna dlatego , że w testach psychologicznych wyszło , że to na tle  organicznym .  Pozdrawiam Was Blogerzy . Natalia . A teraz Ćwiczenia z książki pod tytułem : " Pokochaj Siebie  Ulecz Swoje Życie Ćwiczenia . Ćwiczenie 1.  Ćwiczenie Zasługiwanie  Odpowiedz szczerze na następujące pytania . Pomoże ci to zrozumieć siłę , jaką ma " zasługiwanie " . 1. Czego bardzo  pragniesz , a wciąż jeszcze nie masz ? Wypowiedz się jasno i konkretnie . W życiu pragnę tego żeby Święta Bożego Narodzenia  trwały cały rok . Chciałabym mieć remisje choroby już do końca życia . Bardzo bym chciała mieszkać sama. Chce żeby mineły mi myśli natrętne dotyczące liczenia na coś lub kogoś .Chciałabym być do (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Depresja , Halucynoza organiczna . Depresja

Choruję na depresję od czternastego roku życia  . Moje objawy tej chorby polegały na tym , w zasadzie polegają na tym że jak jest jakiś stres , jak odczuwam lęk  , lub niepokój to słyszę głosy , które mówią mi ,że jestem do niczego , że muszę uciec i zginąć za karę za chorobę . Ale to co jest na chwile obecną ważne to od dwóch lat mam mam remisję choroby , mam bardzo dobrze dobrane leki , i chodzę na psychoterapię , i  własna praca nad samą sobą . Może jak już piszę , to napiszę , że bardzo lubię pisać i być możę napiszę kiedyś książkę o chorobie , może z bloga coś wyjdzie fajnego . Napiszę , że mam cudowną terapeutkę , z którą dużo pracujemy , i właśnie to co bym chciała obecnie zapisywać na blogu to takie odpowiedzi na ćwiczenia , z książki ,  którą mam .Książka : Autorką jest Louise  L. HAY  , Tytuł książki : Pokochaj Siebie , Ulecz Swoje Życie . Ćwiczenia . To już w następnym wpisie ok. Natalia . (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Skąd wzięła się u mnie depresja O depresji w prostych słowach.

Postanowiłam podzielić się z Tobą moją historią. Spróbuję ją opisać najlepiej i najjaśniej jak tylko potrafię, choć wciąż wzbudza ogromne emocje. Zacznijmy od początku. Kiedy się urodziłam, po bardzo krótkim czasie mój ojciec się mnie zrzekł, a z moją mamą się rozwiódł. Ze swojego dzieciństwa nie pamiętam zbyt wiele, ale jeżeli ojciec faktycznie był złym człowiekiem, a wiem, że był, to może nawet lepiej nie pamiętać. Kiedy miałam cztery lata moja mama związała się z mężczyzną, który mnie przysposobił i od tamtej pory to jego uważam za swojego jedynego i najprawdziwszego ojca. Dzieciństwo kojarzy mi się głównie z moim dziadkiem, który był dla mnie bezpieczną przystanią. Wspaniały człowiek! Mądry, wyrozumiały, ciepły, kochający, troskliwy. Mogłam zwrócić się do niego z każdym problemem. W okresie przedszkolnym to dziadek mnie odprowadzał i odbierał. Zawsze. Kiedy miałam 19 lat u dziadka zdiagnozowano nowotwór. Od diagnozy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podtypy zespołów depresyjnych O depresji w prostych słowach.

Istnieje kilka podtypów zespołów depresyjnych (zgodnie z klasyfikacją diagnostyczną Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego DSM-IV-TR)   - depresja melancholiczna - charakteryzują ją takie cechy jak: brak reaktywności nastroju, anhedonia, utrata masy ciała, poczucie winy, pobudzenie lub zahamowanie psychoruchowe, gorszy nastrój w godzinach porannych, przedwczesne poranne budzenie się. - depresja poporodowa - diagnozowana jest w przypadku kobiet, u których epizod depresyjny rozpoczyna się w czwartym tygodniu po porodzie. - depresja maskowana - jest to zespół depresyjny, który przykrywają inne objawy chorobowe, na przykład zaburzenia lękowe, zespół obsesyjno-kompulsywny, jadłowstręt psychiczny czy okresowe nadużywani (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co się ze mną dzieje?! - czyli o najważniejszych objawach depresji. O depresji w prostych słowach.

(...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bardzo krótko o depresji.. O depresji w prostych słowach.

Depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym na świecie. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet.  Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, jej objawy mogą mieć charakter zarówno nawracający, jak i przewlekły. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kolejny artykuł będzie o objawach depresji  

Zobacz cały wpis na blogu »
Czym właściwie jest depresja? a może czym właśnie NIE jest. O depresji w prostych słowach.

Zacznijmy od tego czym depresja NIE jest...   Depresja nie jest wymysłem. Depresja to nie "smutny człowiek". Depresja nie jest złym dniem. Depresja nie jest spowodowana jesienią.  Depresji nie leczy się czekoladą. Depresji nie leczą słowa - uśmiechnij się. W dużym skrócie tym własnie NIE jest depresja!

Zobacz cały wpis na blogu »
W poszukiwaniu diagnozy - czyli pierwsza wizyta u psychiatry O depresji w prostych słowach.

Skąd masz wiedzieć, czy powinieneś pójść do psychiatry?   Odpowiedź w moim przypadku była prosta - przeczucie. Stwierdziłam, że spróbuję. Jeżeli to nie będzie to, będę szukała dalej. Warto zaryzykować, w końcu chodzi o moje zdrowie i dobre samopoczucie! Jeżeli zastanawiasz się, czy zapisać się do psychiatry, nie zastanawiaj się. Po prostu to zrób. Może masz dobre przeczucie. Tak, jak ja :)   Czy wizyty u psychiatry oznaczają, że jestem "nienormalna"?   Zadałam sobie to pytanie. Zaczęłam się nad tym głęboko zastanawiać, analizować.  Teraz myślę, że jeżeli decydujesz się na wizytę u ps (...)

Zobacz cały wpis na blogu »