Psychologia

Wpisy zawierające słowo kluczowe psychologia.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Lawrence z Arabii Haken W Obłokach Trzeźwości

Lawrence z Arabii / Lawrence of Arabia (1962)   Za dziełem nagrodzonym 7 Oscarami stoi David Lean. Akcja rozgrywa się w 1916 roku. Głównym bohaterem jest tytułowy Lawrence, (Peter O'Toole) który służy ojczyźnie jako oficer i zostaje posłany na Bliski Wschód. Mężczyzna asymiluje się w nowym środowisku zdumiewająco szybko i postanawia poprowadzić Arabów do walki przeciwko Turkom. Piękne, długie kadry pozwalają nacieszyć oko i precyzyjnie obejrzeć zjawiskowe, pustynne krajobrazy. Muzyka przyjemna, charakterystyczna dla przygodowych produkcji. W filmie jest też całkiem intrygujące spektrum ludzkiej psychiki. Obraz Davida opowiada nam również coś niecoś o etyce, a właściwie jej próżni w wojennym anturażu. Krytyczka Kaja Klimek o filmi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Fantastyka, thriller psychologiczny i dramat z motywem zemsty Haken W Obłokach Trzeźwości

Akademia dobra i zła (2022)   Mamy dwie przyjaciółki, Sophie oraz Agatę. Sophie marzy o tym, aby dostać się do owianej legendą Akademii Dobra i Zła, jej bratnia dusza już nieco mniej, ale mimo to obie dziewczyny trafiają do akademii, z tą różnicą, że jedna z nich trafia do skrzydła dla grzecznych uczniów, a druga do tych lubujących się w czynieniu zła. Podczas seansu bawiłem się naprawdę dobrze, dałem się wciągnąć w ten urokliwy świat i sympatyzowałem z bohaterami. Pomimo blisko 150 minut filmu czułem niedosyt i pomyślałem, że mógłby być kilkadziesiąt minut dłuższy, ale spokojnie, zakończenie wyraźnie sugeruje kontynuację i biorąc pod uwagę informacje z kilku źródeł można wnioskować, że jak najbardziej możemy się spodziewać ekranizacji kolejnych c (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dzień odpoczynku Haken W Obłokach Trzeźwości

Dzień bez treningu     Dzisiaj postanowiłem wziąć sobie wolne z uwagi na dolegliwości bólowe w stopie. Wczoraj po treningu na siłowni i bieganiu stwierdziłem, że warto sobie wziąć przynajmniej jeden dzień pełnego odpoczynku od treningów. I tak też zrobiłem, odpuściłem trening, ale poza tym miałem dzisiaj spotkanie z terapeutą, zrobiłem zakupy i czeka mnie jeszcze przynajmniej jeden spacer z Bubusiem. Mimo to czuję się lepiej i wierzę, że w niedzielę będę już w pełnej formie. W ramach kurażu stosuję maść na stawy i chłodzące okłady.   Kilka słów o nagradzaniu siebie i budowaniu własnej wartości (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Treningi, nowe buty i zdjęcia z Mikołajem Haken W Obłokach Trzeźwości

Siłownia i buty z drugiej ręki     Po dzisiejszym treningu udałem się na poszukiwania ciekawszych butów do biegania i w jednym z lumpeksów trafiłem idealnie nadające się obuwie do treningów i zawodów. No bo w końcu zawody już pojutrze. Z subtelnym niepokojem spojrzałem na zapowiadaną pogodę w godzinach biegu i być może obejdzie się bez opadów.   Głód alkoholowy   W ostatnich dniach pojawił się u mnie stosunkowo intensywny g (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Książki, film, treningi i terapia Haken W Obłokach Trzeźwości

Książkowy szał   Zapuściłem się w dniu dzisiejszym na Pachołek, a następnie pozwiedzałem okoliczne szlaki przy okazji wspinając się po wzgórzach. Po energicznym marszu i wspinaczce poszedłem do lokalnej biblioteki i wyszedłem z niej mając w plecaku pięć pozycji. Psychologia, fauna i flora, psychiatria i prawo. Takie gatunki wpadły w moje ręce. Myślę sobie, że warto też abym wspomniał o książce, którą dzisiaj ukończyłem, a mianowicie Zrozumieć Zbrodnię Ewy Ornackiej. Dziękuję autorce, ale i doktorowi Jerzemu Pobocha za podzielenie się swoim jakże obfitym doświadczeniem.   Wrażenia po odysei A jak mi się podobało na wycieczce do Chwaszczyna? Tego dni (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KWESTIA INTERAKCJII FIZO-SOCJOLOGICZNIE Anna Maria J. Folwarska-Stokłosa : TEORIE

Zobacz cały wpis na blogu »
Depresja vs. Smutek Psychologia

Czy kiedykolwiek ktoś otworzył się przed Wami i powiedział, że choruje na depresję? Czy odpowiedzieliście coś w stylu „oh, doskonale Cię rozumiem, też jest mi czasem smutno”? Jeśli cokolwiek takiego miało miejsce, to możliwe, że jesteście jednymi z tych, którzy mają problem z odróżnieniem smutku od depresji.   O ile sam koncept smutku i depresji może być zbliżony do siebie, o tyle jest przynajmniej kilka bardzo istotnych różnic między nimi. Wg. amerykańskiego towarzystwa psychologicznego, depresja jest definiowana jako zaburzenie nastroju charakteryzujące się uporczywymi negatywnymi emocjami oraz zmianami w myślach i zachowaniach chorego. Częściej (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Socjopatia, nie psychopatia. Osobowość antyspołeczna (ASPD) No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Socjopatia, nie psychopatia. Osobowość antyspołeczna (ASPD)   Klaster „B” Tematem niniejszego opracowania jest antyspołeczne zaburzenie osobowości (ASPD – Antisocial Personality Disorder), kryminogenna anomalia umysłowa, której NIE wolno utożsamiać z pojęciem psychopatii we współczesnym tego słowa znaczeniu. Ilekroć w moim tekście pojawia się termin „socjopatia”, należy go traktować wyłącznie jako synonim osobowości antyspołecznej. Dlaczego tak mocno to podkreślam? Elias Abdalla-Filho, MD, PhD i Birgit Völlm, MD, PhD („Does every psychopath have an antisocial personality disorder?” – „Brazilian Journal of Psychiatry” 2020, ResearchGate.net) dają nam do zrozumienia: „Panuje zgoda co do tego, że nie każda jednostka z Antisocial Personality Disorder (ASPD) jest psychopatą (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Aspekty psychologiczne Udar-instrukcja obsługi

Po napisaniu kilku postów o charakterze raczej technicznym i ćwiczeniowym postanowiłam napisać trochę o psychice po udarze. Nie mam wykształcenia z zakresu psychologii, psychoterapii etc. Mam 31 lat, o życiu nie wiem wszystkiego albo wiem nawet bardzo mało. Ciężkie doświadczenia wystawiają nas na próbę, zmieniają. I rzadko kiedy pozostajemy tacy sami jak przed taką bombą atomową.   Przed udarem byłam naiwna. Myślałam, że jeśli żyjemy uczciwie, dbamy o siebie, o kondycję ciała, rezygnujemy z używek, ciężko pracujemy to nic złego nie może nas spotkać. Uważałam, że wszystko zależy ode mnie. Dzisiaj mogę tylko dziwić się mojej naiwności. Przecież to jasne, że wiele nie zależy od nas i że ryzyko zdarzenia się czegoś nieprzewidzianego pojawia się wraz z naszymi narodzinami.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dependent PD. Strach przed samotnością i samodzielnością No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Dependent PD. Strach przed samotnością i samodzielnością     Dependent Personality Disorder (F60.7 w klasyfikacji chorób ICD-10) Zależne zaburzenie osobowości (Dependent Personality Disorder – DPD) jest jedną z trzech perturbacji osobowościowych przyporządkowanych do klastra „C” amerykańskiego podręcznika diagnostyczno-statystycznego DSM-5 (2013). Pozostałe dwa fenomeny z tej „lękliwej” i „strachliwej” wiązki to osobowość unikająca (Avoidant Personality Disorder – AvPD) oraz osobowość obsesyjno-kompulsywna (Obsessive-Compulsive Personality Disorder – OCPD)[1]. Todd L. Grande, PhD (jankeski specjalista w zakresie doradztwa zdrowia psychicznego, mieszkaniec stanu Delaware, gospodarz edukacyjnego wideobloga You (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wstęp Nie taki oczywisty

To nie łatwe rozpocząć przygodę z dzieleniem się wspomnieniami swojego zycia. Lecz w życiu każdego człowieka przychodzi taki dzień w którym nie ma się nic do stracenia. Jest tylko myśl by w jakiś sposób wyrzucić z siebie to wszystko co kumulowało się wewnątrz przez tyle lat. Pewnie zastanawiacie się kim jestem. Dla jasności nie zależy mi na sławie a jedynie na tym by jak najwiecej osób mogło odnaleźć w tym blogu cząstkę siebie. powiedzmy ze przedstawię się wam jako MAX. Niech to będzie taki mój rodziaj pseldonimu artystycznego, choc w zasadzie wszystko o czym będę tu pisać nie jest literacka fikcja a właściwie pamiętnikiem i spowiedzią w je (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
HPD. Narcystyczny celebrytyzm czy kobieca psychopatia? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

HPD. Narcystyczny celebrytyzm czy kobieca psychopatia?   Histrionic Personality Disorder (F60.4 w klasyfikacji chorób ICD-10) Histrioniczne zaburzenie osobowości jest jedną z czterech perturbacji osobowościowych zawartych w tzw. klastrze „B” amerykańskiego podręcznika diagnostyczno-statystycznego DSM-5 (2013). Patologie te zostały zgrupowane w jednej wiązce ze względu na „dramatyczne”, „emocjonalne” i „niekonsekwentne” zachowanie ich nieposkromionych nosicieli. W środowiskach eksperckich, czyli wśród psychiatrów i psychologów, dominuje ugruntowany pogląd, że syndromy ujęte w tym samym klastrze DSM wykazują tendencję do wzajemnego przenikania się, a nawet do współwystępowania u jednego człowieka. Nic więc dziwnego, iż HPD często idzie w parze z cechami narcystycznym (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Gorzka kawa..... Milioner z przypadku

Wszystko co robimy ma jakies znaczenie.....zycie jest dla jednych wspaniala przygoda , dla innych cierpieniem......gorzki smak zycia....powoduje , ze nie wszyscy maja motywacje do dalszej pracy...szybko sie zalamuja .....I mysle , ze dla takich ludzi nie ma juz pomocy..... Kazdy czlowiek w innny sosob jest kreatywny....I realizuje inaczej swoje plany.... Nie mozna wytyczyc jednej lini dla wszystkich.....ta nasza odmiennosc powoduje , ze mozemy siegac po wszystko co chcemy......pracowac gdzie chcemy....tylko musimy byc pewni....pewni , ze to jest nasz wybor... Silny umysl , to taki , ktory jest ciagle  aktywny poprzez samodoskonalenie i prace nad Nim... Pijmy slodka kawe....nie wybierajmy gorzkiego jej smaku .....

Zobacz cały wpis na blogu »
STPD. Zaburzenie osobowości czy schizofrenia subkliniczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

STPD. Zaburzenie osobowości czy schizofrenia subkliniczna?   „Od lat dziecinnych zawsze byłem Inny niż wszyscy – i patrzyłem Nie tam, gdzie wszyscy – miałem swoje, Nieznane innym smutków zdroje – I nie czerpałem z ich krynicy Uczuć – nie tak, jak śmiertelnicy Radością tchnąłem i zapałem – A co kochałem – sam kochałem – To wtedy – nim w burzliwe życie Zdążyłem wejść – powstała skrycie Z dna wszelkich złych i dobrych dążeń Ta tajemnica, co mnie wiąże – Ze strumienia lub potoku – Z urwistego góry stoku – Z kręgu słońca, gdy w jesieni Blednie złoty blask promieni – Z błyskawicy ostrym końcem Drzewo obok mnie rażącej – Z burzy, grzmotów, ziemi drż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
U psychologa Róg barana

Opowiadać innym o swoim życiu. Cóż bardziej miłego. Miłe są ich oczy i uszy, i ręce, a najbardziej chyba brwi - gdy słuchają. Nie ma mowy o potępieniu. Najprawdopodobniej jesteś pokrzywdzony. Przedstawiane życie jest prawdziwe w stopniu satyrycznym. Bardziej karaoke niż prawda.  W miarę opowieści samodzielnie się szufladkujesz, schodzisz coraz bardziej w głąb kategorii i rodzajów. Na końcu jest wyprasowana koszula, wzdłuż kantów, złożona w szafie. I jak tu tańczyć?

Zobacz cały wpis na blogu »