Psychologia

Wpisy zawierające słowo kluczowe psychologia.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Dziecko Rosemary (1968) Haken W Obłokach Trzeźwości

Dziecko Rosemary (1968)   Rosemary wraz ze swoim mężem Guyem wprowadzają się do nowego mieszkania w Nowym Yorku i starają się o dziecko.   Kadr z filmu Dziecko Rosemary (1968)   Niepokój towarzyszy już od pierwszych minut, coraz bardziej gęstniejącą atmosfera grozy, fenomenalna gra aktorska, dodająca trwogi muzyka i świetny montaż. Po prostu Polański. Film traktuje w dużej mierze o przemo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kobietą jestem i z tym mi do twarzy Blog z ciekawostkami

Kobieta współczesna.... Czy ktoś wie jak sobie z nią poradzić? Ha ha ha!Współczesna... Tak jakby z prehistoryczną było łatwiej... I do tego ci mężczyźni... Ostrzegam- ja facetem nigdy nie byłam, ale ja już wiem jak Wy nas sobie wyobrażacie. Najpierw klasyfikacja gatunku. Tak więc drogie panie nastawcie sie na to, że każda z nas zalicza się do któregoś z następujących rodzajów. A są to:kobieta wampszlachetny aniołsłodka idiotkaintelektualistkakobieta-bluszczkura domowababa- herodcicha niedostępna - wbrew pozorom opozycyjna do cichej wody, która to tez jest jednym z rodzajów kobiety bogini i... ta która łączy w sobie wszystkie powyższe. No więc panowie...mając tak ogromny wybór przydałoby się, ażebyście wykazali sie większymi umiejętnościami, które pozwoliłyby na wywołanie pozytywnego wrażenie. Przykro i, ale sam fakt bycia mężczyzna już nie wystarczy. ja rozumiem, że w średniowieczu wystarczy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Persona (1966) Haken W Obłokach Trzeźwości

Persona (1966)   Uwaga, możliwe spoilery.   Aktorka teatralna Elisabet Vogler (Liv Ullmann) traci głos podczas spektaklu "Elektra". Badania i obserwacje w szpitalu psychiatrycznym ostatecznie prowadzą do konkluzji, że aktorce nic nie dolega zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Pielęgniarka Alma (Bibi Andersson) wciela się w rolę opiekunki Elizabet i wraz z nią wyjeżdża do domku nad morzem mając na celu rekonwalescencję aktorki.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czas Apokalipsy (1979) Haken W Obłokach Trzeźwości

Czas Apokalipsy / Apocalypse Now (1979)   Wersja reżyserka. Kapitanowi Willardowi (Martin Sheen) zostaje przydzielone zadanie, aby odnalazł i zlikwidował pułkownika Kurtza. (Marlon Brando)   Już scena otwierająca film z podkładem The Doors - The End zachęca do przebrnięcia przez ponad trzygodzinną projekcję. Akcja filmu rozgrywa się w Wietnamie i Kambodży z konfliktem zbrojnym w tle. Willard jest głównym bohaterem i jednocześnie narratorem opowieści; to wraz z nim poddajemy się refleksjom na temat moralności i ludzkiej natury.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nic mnie dobrego w życiu już nie czeka Rozwój osobisty

Na pewno nie raz słyszeliście od innych słowa “nic mnie dobrego w życiu już nie czeka” albo nawet sami o sobie myśleliście w ten sposób. Taki pesymizm może przydarzyć się każdemu, kto od dłuższego czasu tkwi w położeniu, które mu nie odpowiada. Mówią tak mężatki w średnim wieku zmęczone małżeństwem, które od dawna się nie układa ale też i osoby młode, które nie mają pracy, mieszkania i nie mogą ruszyć z miejsca. Poczucie życia przeciekającego przez palce mają też osoby samotne i starsze. Pamiętajcie jednak, że nigdy nie można się załamywać, zawsze jest dobry czas na to by coś zmienić w swoim życiu. Niełatwo jest osiągnąć szczęście jednak dopóki człowiek jest w miarę zdrowy może wiele. O zmianach w życiu nie myśl wtedy gdy jesteś zrezygnowany i zmęczony. Pomyśl o tym gdy będziesz miał lepszy dzień, najlepiej z rana, kiedy mamy więcej energii. Jest taka teoria, która mówi, że aby osiągnąć szczęście potrzeb (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co nam psuje humor na co dzień? Rozwój osobisty

Każdego dnia mamy wiele powodów do smutku i niezadowolenia. Niektóre przykrości pojawiają się z naszej winy bo dopuściliśmy się zaniedbań. Jednak często jest i tak, że przykrości spotykają nas niespodziewanie. Najważniejsze jednak jest to jak do nich podejdziemy, czy będziemy długo je roztrząsać czy uda nam się zdobyć na optymizm. Źródłem przykrości często są inni ludzie. Ktoś na nas źle spojrzy, powie coś przykrego, ekspedientka w sklepie będzie niemiła itd. Wokoło pełno jest toksycznych osób, które tyle czekają na to, żeby komuś dogryźć. Niestety toksyczni ludzie właśnie tak działają: myślą, że jak komuś innemu będzie gorzej to i oni lepiej się poczują. Jeśli więc ktoś ci robi aluzje, że jesteś biedny, niezaradny, nie masz tego czy tamtego, nie bywasz tam gdzie wypada, nie żyjesz tak jak większość bo na przykład nie potrzebujesz ślubu to pomyśl sobie po prostu: “że guzik innym do tego jak ty żyjesz”. Nieprzyjemnie czu (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kilka sposobów na poprawę samopoczucia Rozwój osobisty

Posadź kwiaty na balkonie-będzie ci przyjemnie na nie popatrzeć, gdy zakwitną Nie trzymaj się sztywno ustalonych jadłospisów-gdy danego dnia masz ochotę zejść coś innego niż było w planie zrób to Miej porządek w dokumentach, nie będziesz się denerwować gdy będziesz musiał szybko znaleźć coś ważnego Przynajmniej raz na jakiś czas uprawiaj sport-choćby jazdę na rowerze Uśmiechaj się często-choćby do siebie:) Unikaj ludzi, którz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dlaczego nie mam chłopaka i czemu jestem bez pary? Blog o kobietach i psychologi

Skoro moje psiapsiółki w pary są połączone i w te pary wszystkie samotnice są wpatrzone. A życie bez połówki jest jak but bez drugiej sznurówki. Jak można gdzieś wyjść, skoro po małej mieścinie samej szwendać się nie wypada. A moja mieścina to odległa kraina w której rządzą mity i stare kobity. Te które w samotną dziewczynę plotami strzelają i historie za 5 groszy wciąż wymyślają. Stan bycia wolnym, w wieku 28 lat jest wręcz stanem agonnym. Bo najwyższa pora bym znalazła do siebie swojego amatora. Szkoda że nie jestem z Warszawy z tej wielkiej potężnej "wawy". Tam bym się singlem nazywała i robić bym mogła co tylko bym chciała. Miała bym koleżanki które by mnie lubiły i wspólnie na imprezy do klubów (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Śmierć i dziewczyna (1994) Haken W Obłokach Trzeźwości

Śmierć i dziewczyna (1994)   Roman Polański przekłada sztukę Ariela Dorfmana na ekran, dzięki czemu tworzy psychologiczny thriller, który na długo zapada w pamięć i skłania całym swoim majestatem do wielu refleksji. Film kameralny, zamykający zespół aktorski w tercecie. Paulina Escobar (Sigourney Weaver), Gerardo Escobar (Stuart Wilton) i Dr Roberto Miranda (Ben Kingsley). Weaver jest tutaj bez wątpienia skarbem. Jej ekspersja, gestykulacja, mimika twarzy - coś niezwykłego. Zaliczam jej występ do grona najlepszych w historii kina.   Ameryka Południowa, chata na odludziu i nieznajomy pojawiający się w towarzy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kaskada inkaustu Haken W Obłokach Trzeźwości

Przygotowania do zawodów   Półmaraton nadchodzi. Przeplatam treningi siłowe z biegowymi i dotychczas motywacja mnie nie opuszcza. Czuję, że Odyn mi sprzyja. Jako priorytet stawiam przed sobą brak jakichkolwiek urazów. Cudownie jest móc cieszyć się sportem i przystąpić do rywalizacji z innymi i samym sobą.   W roli pożeracza książek   Moja prywatna biblioteka z tygodnia na tydzień powiększa swą objętość. Mój umysł z zawrotną prędkością chłonie niezbędną do osiągnięcia doskonałości wiedzę. Wiedza zalicza się do trwałych elementów życia; (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rozprawiam o szczęściu Haken W Obłokach Trzeźwości

Czymże jest szczęście?   Wyraz szczęście jest okraszony wieloznacznością. O szczęściu mówimy wtedy, kiedy komuś się powodzi i los mu sprzyja. Jednak jest to szczęście, które niekoniecznie dotyka jego psychologicznego kontekstu, kiedy to przeżywamy intensywną przyjemność. Marek Aureliusz mówił: Któż będzie otaczał czcią coś z tego, co nieustannie przepływa? Tak jak gdyby ktoś próbował umiłować jednego z przelatujących wróbli.  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Drabina Jakubowa (1990) Haken W Obłokach Trzeźwości

Drabina Jakubowa / Jacob's Ladder (1990)   Weteran wojenny (Tim Robbins) zmaga się z koszmarami i nieprzyjemnymi wizjami po przebytej służbie.   Spektrum szaleństwa. Największą słabość mam do sceny w metrze, choć duchota i niepokój towarzyszyły mi przez niemalże wszystkie akty. Klimat filmu triumfuje nad pozostałymi aspektami - choć wszystko inne wydaje się być poprawne. Widz wraz z Jacobem Singerem popada w coraz większy obłęd i miesza fikcję z rzeczywistością. Zręczna reżyseria Adriana Lyne'a tworzy materiał co najmniej bardzo dobry. Występ Tima Robbinsa i jego sympatii (Elizabeth Pena) pozwala cieszyć się tą produkcją jeszcze bardziej. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Lawrence z Arabii Haken W Obłokach Trzeźwości

Lawrence z Arabii / Lawrence of Arabia (1962)   Za dziełem nagrodzonym 7 Oscarami stoi David Lean. Akcja rozgrywa się w 1916 roku. Głównym bohaterem jest tytułowy Lawrence, (Peter O'Toole) który służy ojczyźnie jako oficer i zostaje posłany na Bliski Wschód. Mężczyzna asymiluje się w nowym środowisku zdumiewająco szybko i postanawia poprowadzić Arabów do walki przeciwko Turkom. Piękne, długie kadry pozwalają nacieszyć oko i precyzyjnie obejrzeć zjawiskowe, pustynne krajobrazy. Muzyka przyjemna, charakterystyczna dla przygodowych produkcji. W filmie jest też całkiem intrygujące spektrum ludzkiej psychiki. Obraz Davida opowiada nam również coś niecoś o etyce, a właściwie jej próżni w wojennym anturażu. Krytyczka Kaja Klimek o filmi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Fantastyka, thriller psychologiczny i dramat z motywem zemsty Haken W Obłokach Trzeźwości

Akademia dobra i zła (2022)   Mamy dwie przyjaciółki, Sophie oraz Agatę. Sophie marzy o tym, aby dostać się do owianej legendą Akademii Dobra i Zła, jej bratnia dusza już nieco mniej, ale mimo to obie dziewczyny trafiają do akademii, z tą różnicą, że jedna z nich trafia do skrzydła dla grzecznych uczniów, a druga do tych lubujących się w czynieniu zła. Podczas seansu bawiłem się naprawdę dobrze, dałem się wciągnąć w ten urokliwy świat i sympatyzowałem z bohaterami. Pomimo blisko 150 minut filmu czułem niedosyt i pomyślałem, że mógłby być kilkadziesiąt minut dłuższy, ale spokojnie, zakończenie wyraźnie sugeruje kontynuację i biorąc pod uwagę informacje z kilku źródeł można wnioskować, że jak najbardziej możemy się spodziewać ekranizacji kolejnych c (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dzień odpoczynku Haken W Obłokach Trzeźwości

Dzień bez treningu     Dzisiaj postanowiłem wziąć sobie wolne z uwagi na dolegliwości bólowe w stopie. Wczoraj po treningu na siłowni i bieganiu stwierdziłem, że warto sobie wziąć przynajmniej jeden dzień pełnego odpoczynku od treningów. I tak też zrobiłem, odpuściłem trening, ale poza tym miałem dzisiaj spotkanie z terapeutą, zrobiłem zakupy i czeka mnie jeszcze przynajmniej jeden spacer z Bubusiem. Mimo to czuję się lepiej i wierzę, że w niedzielę będę już w pełnej formie. W ramach kurażu stosuję maść na stawy i chłodzące okłady.   Kilka słów o nagradzaniu siebie i budowaniu własnej wartości (...)

Zobacz cały wpis na blogu »