Film

Wpisy zawierające słowo kluczowe film.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Pierwsze modele potworów oraz imitacje zjawisk nadprzyrodzonych Spec od efektów

Pisałem już trochę o tym kiedy pojawiły się pierwsze efekt specjalne w filmach i jak one wyglądały. Teraz nadszedł czas na potwory, kosmitów i ciekawe zjawiska nadprzyrodzone. Kiedy to wszystko się pojawiło? Jeśli chodzi o potwory to takim prekursorem był oczywiście film „King Kong” z 1933 roku, kiedy to na ekranie można było zobaczyć ogromną i złośliwą małpę. Za ogromny przełom w dziedzinie efektów specjalnych, zjawisk nadprzyrodzonych i wszystkich tych niesamowitych rzeczy, uznaje się film „Gwiezdne Wojny” z roku 1977. Widzowie w kinach byli zachwyceni rozmachem tej produkcji, a początkowa scena, gdzie na ekran wlatuje statek kosmiczny stała się kanonem efektów specjalnych. Zanim pojawiły się komputery i nowoczesne technologie kunsztem sztuki ef (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Historia efektów specjalnych w filmach Spec od efektów

Jako fan efektów specjalnych nie mogę pominąć tematu jakim jest historia tego typu efektów w filmach, a ta sięga już dobrze ponad 100 lat. Zdziwiło Was to? Myśleliście, że efekty specjalne pojawiły się razem z komputerami i nowoczesnymi technologiami? Nie do końca tak jest. Może te dawne efekty specjalne będą się Wam wydawały śmieszne, ale uwierzcie mi. 100 lat temu robiły one naprawdę ogromne wrażenie, a wszystkie były dziełem ludzkiej ręki, a nie programu komputerowego. Miały więc swój ogromny urok. Pierwsze efekty specjalne pojawiły się już w 1900 roku w filmie „The Enchanted Drawing”. O wiele większe wrażenie zrobiła jednak produkcja z 1902 roku pod tytułem „Podróż na Księżyc”. Wyprawa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Na początek trochę o mnie Spec od efektów

Witam Was moi drodzy. Przed chwilą założyłem swojego bloga więc wypadałoby napisać kilka słów o sobie  Obecnie mam 23 lata i mieszkam we Wrocławiu, a do tego jeszcze studiuję. Moją ogromną pasją od zawsze były filmy, a szczególnie różnego rodzaju efekty wizualne, więc pewnie nie trudno będzie się domyślić tego jaki kierunek studiów sobie wybrałem…Jestem studentem kierunku „Film i sztuki audiowizualne” i mam ogromną nadzieję, że kiedyś zostanę naprawdę specem od efektów specjalnych. Z racji moich zainteresowań chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat filmów, a w szczególności tego jak powstają i jak robi się te wszystkie zapierające dech w piersiach sceny. Nie będę ukrywał, że właśnie po to tak często chodzę do kina. Lubię podziwiać te wszystkie efekty i za każdym razem jestem zaskoczony (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Casablanca (1942) Romantyczne filmy

Film Casablanca (1942) Któżby nie słyszał w równym istnieniu tytułu "Casablanca". Każdy widział film choć raz w gardle. Stare kino, głębokie kreacje, istotne role, znana melodia,mądry wzrok Pana Bogarta. wzruszenie Pani Bergman, tytoniowy dym, stylowe stroje, półsłówka, lekki dotyk, gwar mieszkańców w koło, krótki uśmiech, znane sceny ... wszystko a a naprawdę dużo aby zaczarowac i wzruszyc widza. Cały świat opanował tą opowieśc której fabuła nie stanowi ważna istotna jest miłośc.   II wojna światowa, Casablanca. Właściciel nocnego klubu, Rick Blaine, spotyka swoją dawną miłość, Ilsę, która okazuje się być żoną działacza czeskiego ruchu oporu, Victora Lasz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Krótka recenzja filmowa. "Mój przyjaciel Hachiko" Lassego Hallstroma No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Tytuł oryginalny: “Hachiko: A Dog’s Story” Tytuł alternatywny: “Hachi: A Dog’s Tale” Tytuł polski: “Mój przyjaciel Hachiko” Reżyseria: Lasse Hallstrom Rok produkcji: 2009 Gatunek: dramat, obyczajowy, familijny Z Japonii do Ameryki Amerykański film uchodzący za remake japońskiego dramatu “Hachiko monogatari” Seijiro Koyamy (oryginalną wersję dzieła opisałam w poprzedniej “krótkiej recenzji filmowej”). Przypomnę, że obraz “Hachiko…” ukazywał autentyczną historię pewnego psa. Zwierzęcia, które - dzięki swojej niezwykłej wierności - stało się niemalże japońskim bohaterem narodowym. Produkcja stworzona przez Lassego Hallstroma to próba nowego spojrzenia na losy Hachiko, ale w oderwaniu od ich pierwotnej, dalekowschodniej, pr (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Krótka recenzja filmowa. "Hachiko monogatari" Seijiro Koyamy No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Tytuł oryginalny: “Hachiko monogatari” Tytuł polski: /brak oficjalnego/ Reżyseria: Seijiro Koyama Rok produkcji: 1987 Gatunek: dramat, obyczajowy, familijny Czworonożny bohater Japońska produkcja, która powinna zainteresować nie tylko filmomaniaków, ale również miłośników zwierząt. Ukazuje ona autentyczne wydarzenia, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Tytułowy bohater dzieła, Hachiko, był wiernym i rozumnym psem, który - dzięki swoim zaletom - stał się znany w całym cesarstwie. Jak podaje polskojęzyczna Wikipedia, czworonóg już za życia był opisywany w mediach i podziwiany przez opinię publiczną. Kiedy odszedł za tęczowy most, jego zwłoki zostały spreparowane i umieszczone w tokijskim muzeum. Hachiko doczekał się kilku pomników. Stał się także bohatere (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Krótka recenzja filmowa. "Sybil" Josepha Sargenta No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

CYTAT ZAMIAST WSTĘPU “Trauma powoduje dezintegrację ego. (…) Sposobem radzenia sobie z trudnymi emocjami przez dziecko staje się zepchnięcie wspomnień poza świadomość, z których z czasem może powstać alternatywna osobowość. (…) Poszczególne osobowości (…) mogą różnić się między sobą wiekiem, płcią, talentami, umiejętnościami, kompetencjami, orientacją seksualną, wiedzą. Każda osobowość ma odrębny iloraz inteligencji, inne wspomnienia, ciśnienie krwi, własną tożsamość, ostrość wzroku, temperament, a nawet uczulenia. (…) Badania neurologiczne wskazują na różnice w pracy mózgu u poszczególnych osobowości w jednym ciele” K. Krocz, P. Stolorz, “Osobowość wieloraka”, Portal.abczdrowie.pl Tytuł oryginalny: “Sybil” Tytuł polski: “Sybil” (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Krótka recenzja filmowa. "Charlotte na zawsze" Serge'a Gainsbourga No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

OD AUTORKI Uroczyście ogłaszam, że zdecydowałam się kontynuować moją serię “krótkich recenzji filmowych”. Po zwięzłym opisaniu i ocenieniu czterech produkcji (“Kłopotliwego chłopaka” Juliana Jarrolda, “Habemus Papam” Nanniego Morettiego, “Dobrego papieża” Ricky’ego Tognazziego i “Wyspy skazańców” Mariusa Holsta) postanowiłam zająć się dziełem “Charlotte for Ever” - “Charlotte na zawsze” Serge’a Gainsbourga. Powracam z hukiem, bo tak się składa, że “Charlotte…” to film niesłychanie kontrowersyjny, prowokacyjny i bulwersujący. Przyznam szczerze, że gdy po raz pierwszy rzuciłam na niego okiem, byłam w ciężkim szoku. Żeby obejrzeć go w całości, musiałam długo przygotowywać się psychicznie. W końcu jednak zdołałam przez niego przebrnąć, czego efektem jest niniejszy tekst. Życzę miłej lektury i proszę o cierpliwe oczekiwanie na (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Krótka recenzja filmowa. "Wyspa skazańców" Mariusa Holsta No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Tytuł oryginalny: “Kongen av Bastoy” Tytuł polski: „Wyspa skazańców” Reżyseria: Marius Holst Rok produkcji: 2010 Gatunek: dramat, historyczny, film akcji Europejska praca zbiorowa Film fabularny, nad którym pracowała międzynarodowa ekipa: Norwegowie, Szwedzi, Polacy i Francuzi. Dużą rolę w produkcji dzieła odegrali również Estończycy, którzy pozwolili, aby na terenie ich państwa kręcono zdjęcia do filmu. Polski tytuł dramatu, “Wyspa skazańców”, ma niewiele wspólnego z tytułem oryginalnym. Norweskie wyrażenie “Kongen av Bastoy” znaczy bowiem “Król Bastoy”. Jako ciekawostkę można podać fakt, że angielski tytuł produkcji to “King of Devil's Island”, czyli “Król Wyspy Diabła”. Film Mariusa Holsta (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Krótka recenzja filmowa. "Dobry Papież" Ricky'ego Tognazziego No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Tytuł oryginalny: “Il Papa buono” Tytuł polski: “Dobry Papież” Reżyseria: Ricky Tognazzi Rok produkcji: 2002/2003 Gatunek: dramat, biograficzny, historyczny Błogosławiony Jan XXIII Produkcja, która wprawdzie nie jest nowością filmową, ale powinna zostać obejrzana właśnie teraz, kiedy oczy całego świata są zwrócone w stronę Watykanu. Kościół rzymskokatolicki doczekał się przecież nowego zwierzchnika, który - ku radości mediów - jawi się jako człowiek otwarty, życzliwy, sympatyczny i skromny. Papież Franciszek, ze względu na swój pozytywny stosunek do świata, bywa porównywany do Jana Pawła II. Trzeba jednak pamiętać, że w XX wieku był jeszcze jeden Ojciec Święty, który dał się poznać jako “równy gość”. Błogosławiony Jan XXIII, bo o nim mowa, został zapamię (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Krótka recenzja filmowa. "Habemus Papam" Nanniego Morettiego No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Tytuł oryginalny: “Habemus Papam” Tytuł polski: “Habemus Papam - mamy papieża” Reżyseria: Nanni Moretti Rok produkcji: 2011 Gatunek: komediodramat Za zamkniętymi drzwiami Zabawny, a jednocześnie szokujący komediodramat produkcji włosko-francuskiej. Opowieść, która jeszcze do niedawna wydawała się absurdalna i nieprawdopodobna. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnym Watykanie. Po długiej, ciężkiej chorobie umiera powszechnie kochany i szanowany papież. Nie poznajemy wprawdzie jego imienia, ale wyeksponowane polskie flagi sugerują, że chodzi o Jana Pawła II. W Stolicy Apostolskiej rozpoczyna się konklawe, które - jak nietrudno się domyślić - stanowi medialną sensację. Dziennikarze źle znoszą fakt, że wybory papieskie odbywają się za zamkniętymi drzwiami. Próbują jednak odgadnąć, kto (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Krótka recenzja filmowa. "Kłopotliwy chłopak" Juliana Jarrolda No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

OD AUTORKI Z przyjemnością zawiadamiam, że rozpoczynam nowy cykl publicystyczny. Moim celem jest stworzenie serii krótkich recenzji filmowych. Teksty, które zamierzam napisać, mają się składać z kilku akapitów (oraz, oczywiście, podstawowych informacji na temat analizowanych produkcji). Pod recenzjami będę umieszczać ciekawostki dotyczące opisywanych dzieł. Nie narzucam sobie ograniczeń związanych z gatunkiem, problematyką, długością, przeznaczeniem czy rokiem produkcji filmów. Stawiam sobie tylko jeden warunek: mają to być dzieła fabularne. Jeśli kiedyś zdecyduję się omówić spektakl Teatru Telewizji, w tytule mojego artykułu znajdą się słowa “Krótka recenzja teatralna”. Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do lektury pierwszego tekstu! Natalia Julia Nowak Tytuł oryginalny: &ldqu (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Reserved 2011 - jak się robi kolekcje Blog o modzie

Ciekawy dokument (choć krótki ;)) o tym jak kręcono najnowszą kolekcję Reserved 2011. Faktycznie można poczuć się jak na planie. Autorka zdjęć A. Jagodzińska próbuje podpatrywać pracę wielkich fotografów pracujących dla Reserved w Argentynie w sposób, który pozwala nam - widzom - poczuć się jakbyśmy uczestniczyli w tym profesjonalnym przedwsięwzięciu. Fotografka odchyla nam rąbka tajemnicy i pozwala spojrzeć z kadr obiektywu, poczuć, że modelka - nie byle kto bo Magdalena Frąckowiak (światowej miary fotomodelka) - to też ludzie. Uwaga! Po oglądnięciu filmiku możecie czuć się oszukanii - ten wiatr to w rzeczywistości wiatrak, a słońce to ogromne halogeny świecące zza kamery!!! Jeśli mimo wszystko chcesz oglądnąc materia Reserved to zapraszam! (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kot Simona czworonogi

Te filmiki to kwintesencja kociej natury, szkoda że tak ich niewiele...

Zobacz cały wpis na blogu »
Kot Simona - mucha czworonogi

Zobacz cały wpis na blogu »