Film

Wpisy zawierające słowo kluczowe film.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Zaklinacze słoni (2022) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Zaklinacze słoni / The Elephanths Whisperers (2022)   Głównymi bohaterami filmu są Bomman i Billie, mieszkańcy południowych Indii poświęcający swoje życie opiece nad słońmi. Jest to film dokumentalno-przyrodniczy ukazujący piękną i wraliżwą naturę słoni oraz ludzi sprawującymi nad nimi pieczę. Billie przyszło się zmierzyć ze śmiercią własnej córki, a później odnalazła ją w osieroconym słoniątku o imieniu Raghu. Pogodny, niezwykle ciepły obraz reżysera Kartiki Gonsalvesa. Z całą swoją mocą zachęcam do zapoznania się z tym krótkim, bo zaledwie 41-minutowym filmem. Film rekomenduję bardzo młodym widzom jak i starszym. Kadry oraz kompozycja dźwiękowa wypadają rewelacyjnie. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Niebezpieczne związki (1988) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Niebezpieczne związki / Dangerous Liaisons (1988)   Aktorski i kostiumowy majstersztyk. W rolach głównych zobaczymy Glenn Close w roli Markizy Isabelle de Mertuil, z kolei w postać Wicehrabii Sebastiana de Velmonta wcielił się John Malkovic, a kreacja Madame Marie de Tourvel przypadła Michelle Pfeiffer. W filmie mamy też okazję doświadczyć kilku scen z młodziutkim Keeanu Revesem i równie młodziutką Umą Thurman.   Markiza chce zawrzeć umowę z Wicechrabią. Zadaniem cynicznego Valmonta ma (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Na Zachodzie bez zmian (2022) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Na Zachodzie bez zmian / Im Westen nichts Neues (2022)   W pełni zasłużone nagrody i nominacje (w tym 9 nominacji do Oscara). Edward Berger pokazuje okrutne oblicze wojny. Film rozprawia o młodzieńczej łatwowierności, gdzie okraszone potężną dawką patosu tyrady o honorze i bohaterstwie imponują prowadząc wprost do otchłani cierpienia i śmierci. W produkcji Edwarda już od pierwszych sekund wiadomym staje się, że mamy do czynienia z filmem stworzonym z niewymowną wręcz starannością. Wojna na froncie pokazana jest perfekcyjnie. Brud, smród, cierpienie, strach, panika, tęsknota, eskapizm, chroniczny głód, aż w końcu śmierć zaprezentowane są fenomenalnie. Sceny batalistyczne cieszą oko, choć zdecydowanie bardziej urzekł mnie psychologiczny kontekst (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

  Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów / A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)     Chuck Russel przy wsparciu Wesa Cravena na miejscu scenarzysty tworzy godny pierwowzoru sequel. W rolach głównach zobaczymy znaną i lubianą Heather Lagenkamp, ale i Patricie Arquette, Jasona Saxona czy Roberta Englunda w roli samego Freddiego Kruegera. Ścieżka dźwiękowa wywołuje dreszcze, a sekwencje morderstw cieszą swoją pomysło (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Lawrence z Arabii Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Lawrence z Arabii / Lawrence of Arabia (1962)   Za dziełem nagrodzonym 7 Oscarami stoi David Lean. Akcja rozgrywa się w 1916 roku. Głównym bohaterem jest tytułowy Lawrence, (Peter O'Toole) który służy ojczyźnie jako oficer i zostaje posłany na Bliski Wschód. Mężczyzna asymiluje się w nowym środowisku zdumiewająco szybko i postanawia poprowadzić Arabów do walki przeciwko Turkom. Piękne, długie kadry pozwalają nacieszyć oko i precyzyjnie obejrzeć zjawiskowe, pustynne krajobrazy. Muzyka przyjemna, charakterystyczna dla przygodowych produkcji. W filmie jest też całkiem intrygujące spektrum ludzkiej psychiki. Obraz Davida opowiada nam również coś niecoś o etyce, a właściwie jej próżni w wojennym anturażu. Krytyczka Kaja Klimek o filmi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Oczy szeroko zamknięte Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Oczy szeroko zamknięte / Eyes Wide Shut (1999)   Film wieńczący dorobek Stanleya Kubricka. Nicole Kidman jest centrum aktu pierwszego, jej popis umiejętności aktorskich przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Muzyka cudowna, choć w trzecim akcie poczułem jej ciężar i trudno mi było zrzucić z siebie ołowiane brzmienie. No dobra, ale o czym jest film? Poznajemy małżeństwo, (Tom Cruise i Nicole Kidman, warto zaznaczyć, że podczas kręcenia filmu faktycznie byli małżeństwem) którego filary zadrżą po emocjonującym wyznaniu w przypływie szczerości. Dr William Harford (Tom Cruise) po wysłuchaniu historii żony postanawia wyruszyć w noc okraszoną pożądaniem, a może to tylko podróż po krainie sennych fantazji? Noc nio (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pełzająca śmierć, książki i pocztówka Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Pełzająca śmierc / Crawl (2019)   Czyli Animal Attack w wykonaniu Alexndre Aja. Nadchodzi huragan, Haley (Kaya Scodelario) wraz ze swoją siostrą niepokoją się o swojego ojca (Barry Pepper) z uwagi na niemożność skontaktowania się z nim. Haley postanawia po porannym treningu pojechać do niego osobiście pomimo alertów piątej kategorii. Po dotarciu do jednego z domów zastaje ojca nieprzytomnego w piwnicy, używając sprytu próbuje wydostać go na górę, jednak po chwili okazuje się, że w podziemiach domu grasują żądne krwi aligatory. Świetnie dozowane napięcie, niezła gra aktorska i dużo akcji. Muzyka wpełzająca wraz z aligatorami na ekran skutecznie podbija emocje i czyni Animal Attack tym, czym być powinien. Historia mizerna, ale (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Cena strachu Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Cena strachu / Le salaire de la peur (1953)   MOŻLIWE SPOILERY!   Francusko-włoski film wyreżyserowany przez Henri-Georges Clouzot, film nadwyraz dobry pomijając rozwleczony w moim odczuciu akt pierwszy. Wydaje mi się, że była krótsza droga do aktu drugiego (choć mam na względzie, że jest to film na podstawie powieści i być może było to konieczne). Ameryka Południowa, ludzie na obczyźnie, bieda, ustawiczny głód, brak pracy i perspektyw na lepsze jutro. Okazją do wydostania się ze świata beznadziei jest fucha. Fucha wysoce ryzykowna, bowiem zadaniem jest dostarczenie znacznego ładunku nitrogliceryny do miejsca oddalonego o kilkaset km. Najmniejsze zgłębienie czy koleina mogą okazać si (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Edward Nożycoręki, Przypadek Adolfa H., wiersz o zimie i Lolita Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Edward Nożycoręki / Edward Scissorhands (1990)   Film ten powstał z ręki Tima Burtona, czyli można by rzecz, że wiadomym było, iż będzie to mniejsze lub większe arcydzieło. Edward Nożycoręki (Johnny Depp) dostał życie od wynalazcy, który niestety na wskutek śmierci nie zdążył dokończyć Edwarda i zamiast rąk, zostały nożyce ostre jak brzytwa. Edward samotnie mieszka w starym, gargantuicznym i ponurym domu. Któregoś dnia zagląda do niego kobieta oferująca kosmetyki (Dianne Wiest), ale poznając Edwarda zaczyna dażyć go ogromną sympatią i postanawia zabrać go do siebie. Przez większość okolicznych mieszkańców Edward zostaje ciepło przyjęty i po pewnym czasie zakochuje się w jednej z nastolatek (Winona Ryder). Niestety wraz z rozwojem his (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pożegnanie z Afryką Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Pożegnanie z Afryką / Out of Africa (1985)   Film wyreżyserował Sydney Pollack, w rolach głównych uświadczymy takich osobistości jak Maryl Streep, Robert Redford oraz Klaus Maria Brandauer. Jest to melodramat, ale osobiście mnie nie urzekł na tyle, abym rekomendował go wszech i wobec. Film jest poprawny, mamy dobrą grę aktorską, pogodną muzykę, brzmienię Mozarta, ładne kadry na afrykański anturaż, naturę, źdźbło innej kultury i miłosne rozterki. Nie ma tutaj miejsca na nic głębszego w moim odczuciu. Najbardziej urzekły mnie sceny pierwszego pożegnania, podniebnego safari i opowieści z ust Karen (Maryl Streep). Jest to ładna, słoneczna produkcja, i myślę, że pokaźnej rzeszy pań przypadnie do gustu. Poza ładną oprawką film nie ma zb (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Refleksje o terapii i film Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Refleksje o terapii   Obudziłem się dzisiaj z taką myślą; jak najprędzej powinienem dodać wpis na bloga, aby uwiecznić moje odczucia!. Mianowicie chciałbym napisać o momencie, który zaaplikował we mnie największą dawkę satysfakcji podczas terapii w ośrodku WOTU. Dokładnie było to kilka dni przed końcem oddziału dziennego, kiedy to zostaliśmy podzieleni na dwie grupy w celu wprowadzenia nowej na oddział. Naszym zadaniem było jak najbardziej precyzyjnie objaśnić strukturę i charakter pracy na oddziale. Świetnie czułem się w roli wprowadzającego, i już kilka chwil po ukończeniu swojej powinności zagościło w mojej duszy pragnienie powtarzania zadań o podobnej specyfice. Tak, to zdecydowanie była jedna z tych czynności, których oczekuje od życia. Chciałbym nabywać doświadczenie w tym obszarze, żałuję, i (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Godzilla (1954) - czyli narodziny legendy Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Godzilla (1954) - czyli kultowy monster movie     Ishiro Honda, japoński reżyser, bo to właśnie on stoi za debiutem Godzilli na ekranach kin, stworzył legendę znaną po dziś dzień. Dostrzegłem w tej produkcji odpowiednio dobraną ścieżkę dźwiękową, będącą w symbiozie z wydarzeniami rozgrywającymi się przed widzem. Poza tym potwór, który w wyniku eksperymentów broni jądrowej budzi się z morskich głębin wygląda oszałamiająco biorąc pod uwagę to, że mamy do czynienia z pierwszą połową lat 50. Sceny, w których gigantyczne (bo aż 50-metrowe!) monstrum pojawia się przed nami cieszą oko i pozwalają dzięki idealnie dobranej skali wczuć się w strach, który budzi tytułowa Godzilla w ludziach mierzących się z potworem. Dośw (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co się zdarzyło Baby Jane? Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Co się zdarzyło Baby Jane? (1962)   Film opowiada o zaognionej relacji dwóch sióstr, Jane Hudson (Bette Devis) i Blanche Hudson (Joan Crawford). Jedna z nich w konsekwencji nie do końca klarownego wypadku zostaje kaleką. Jane Hudson pała ogromnymi pokładami zazdrości i zawiści względem swojej siostry, ponieważ to właśnie jej przyszło zrobić karierę aktorską, a Jane została zapomniana po krótkim epizodzie sławy w okresie dorastania. Opiekując się swoją niepełnosprawną siostrą coraz bardziej pogłębiają się jej uzależnienie od alkoholu i zaburzenia osobowości. Blanche staje się całkowicie zależna od Jane i zauważa, że siostra z każdym dniem popada w większy obłęd uciekając się przy tym do różnorakich form przemocy.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Spartakus (1960) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Spartakus (1960) - kultowy film lat 60   Anthony Mann wraz ze Stanleyem Kubrickiem w duecie biorą pod lupę niezwykłą historię jednego z niewolników pochodzenia Trackiego, który dzięki swojej charyzmie, odwadze i determinacji doprowadził do największego powstania niewolników w historii Rzymu. W filmie rola Spartakusa przypadła Kirkowi Douglasowi, a jego szaleńczo piękną niewiastę zagrała Jean Simmons. Osobiście oglądałem wersję trwającą 3 godziny 16 minut i nie miałem w sobie poczucia dłużyzn czy ogólnie panującej monotonii na ekranie. W moim odczuciu film ociera się o arcydzieło, a scena w której Spartakus z Varinią kpią ze sprawności Batiatusa demonstruje aktorski kunszt ich tandemu. Gorąco polecam! Dla mnie fantastycz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Stowarzyszenie Umarłych Poetów Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989)   Ekscentryczny nauczyciel angielskiego (Robin Williams) wprowadza powiew świeżości do liceum kierującego się konserwatywnymi ideami. Peter Weir wraz z trzymającym pióro Tomem Schulmanem tworzą wielkie kino. Dialogi, poezja, fabuła, sceny, dialogi, poezja, no i te przecudowne dialogi! Podczas oglądania nie sposób wyróżnić jeden z trzech aktów, bo każdy był na tożsamym poziomie. Młodość, marzenia, szerokie perspektywy i nutka szaleńczej, młodzieńczej natury. Nie jest to film usłany różami, choć z początku widz może odnieść takie wrażenie, to reżyser z każdą sceną odkrywa przed nami posępną stronę filmu, który w swej naturze jest dramatem kompletnym. Osobiście uważam, że jest to kin (...)

Zobacz cały wpis na blogu »