Film

Wpisy zawierające słowo kluczowe film.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Wielki mur (2016) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Wielki mur / The Great Wall (2016)   Uwaga, Spoilery.   Dwóch Europejczyków wyrusza do Chin w celu odszukania innowacyjnej broni zwanej czarnym proszkiem. W trakcie podróży trafiają na Mur Chiński i poznają jego tajemnicę.    Kadr z filmu Wielki Mur (2016)   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czas zabijania (1996) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Czas zabijania / A Time to Kill (1996)   Uwaga, spoilery.   Ambitny prawnik (Matthew McConaughey) podejmuje się obrony czarnoskórego mężczyzny, (Samuel L. Jackson) który zamordował dwóch białych mężczyzn winnych brutalnego gwałtu i pobicia jego dziesięcioletniej córki.    Kadr z filmu Czas zabijania (1996) (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Resident Evil: Afterlife (2010) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Resident Evil: Afterlife (2010)   Sekwencje otwierające czwartą odsłonę cyklu na medal. Zaczyna się z przytupem, potem trochę zwalnia i znowu wrzuca piąty bieg. Jako kino rozrywkowe sprawdza się rewelacyjnie, choć pojedynki mogły być jeszcze bardziej rozwinięte.   Kadr z filmu Resident Evil: Afterlife (2010)   Twórcy w czwartej części zamieścili sporo nawiązań do kultowych produkcji (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mała syrenka (2023) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Mała Syrenka / The Little Mermaid (2023)   Halle Bailey w roli Arielki wypadła znakomicie. Rob Marshall pieczołowicie podszedł do swojej pracy i wyreżyserował świetną wersję aktorską Małej Syrenki.    Kadr z filmu Mała Syrenka (2023)   Poznajemy syrenkę o imieniu Ariel, która jest zafascynowana życiem na lądzie. W tajemnicy przed ojcem i siostrami wypływa na powierzchnię w celu obser (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Córka (2021) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Córka / The Lost Doughter (2021)   Leda (Olivia Colman) wybiera się spędzić urlop w greckim kurorcie. Spokojnie zapowiadające się wakacje zmieniają się jednak w chwili, gdy kobieta dostrzega na plaży młodą, (Dakota Johnson) dwudziestokilkuletnią kobietę zajmującą się swoim dzieckiem i tym samym brutalnie zderza się ze swoją macierzyńską przeszłością. Dotychczasowy wypoczynek zamienia się dla kobiety w bezlitosną, nostalgiczną podróż.    Kadr z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Persona (1966) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Persona (1966)   Uwaga, możliwe spoilery.   Aktorka teatralna Elisabet Vogler (Liv Ullmann) traci głos podczas spektaklu "Elektra". Badania i obserwacje w szpitalu psychiatrycznym ostatecznie prowadzą do konkluzji, że aktorce nic nie dolega zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Pielęgniarka Alma (Bibi Andersson) wciela się w rolę opiekunki Elizabet i wraz z nią wyjeżdża do domku nad morzem mając na celu rekonwalescencję aktorki.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Anioł przy moim stole (1990) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Anioł przy moim stole / An Angel at My Table (1990)   Uwaga, możliwe spoilery.   Film opowiada historię Janet Frame, nowozelandzkiej pisarki, która zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości i załamaniem nerwowym.   W głównej roli dorosłej już Janet Frame zobaczymy fenomenalną Kerry Fox. Produkcja reżyserki Jane Campion z dużą wrażliwością na szczegóły opowiada historię protagonistki. Już samo to świadczy o tym, że mamy do czynienia z reżyserką szanującą widza i gatunek, któreg (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bumblebee (2018) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Bumblebee (2018)   Michael Bay ustępuje dyrektorskiego fotela i na jego miejsce zasiada Travis Knight. Celna zmiana. Dzięki temu zabiegowi mogłem cieszyć się historią o niezwykłej mocy i cieple przyjaźni, która sprawia, że pomimo trudnych życiowych doświadczeń możemy odzyskać równowagę i dawnego siebie.   Akcja filmu rozgrywa się w 1987 roku. Na planecie Cybertron trwa wojna. Jeden z autobotów pod nazwą B-127 zostaje zesłany na Ziemię gdzie poznaje 18-letnią Charlie. Charlie (Hailee Steinfeld) jest cierpiącą z powodu śmierci ukochanego ojca nastolatką zupełnie nie mogącą porozumieć się ze swoją matką i jej nowym partnerem. Dziewczyna (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Resident Evil: Zagłada (2007) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Resident Evil 3: Zagłada (2007)   I w trakcie seansu i po seansie towarzyszyła mi taka oto myśl: szkoda, że nie można było tak w drugiej odsłonie. W trzeciej części cyklu epidemia wywołana wirusem T jest globalna. Każdy kontynent zmuszony jest mierzyć się z hordami zombiaków. Akcja goni akcję, klimat postapokaliptycznego świata, brylująca na ekranie Alice (Milla Jovovich), matriarchat i ukłon w stronę Ptaków Hitchcooka.     Zmiana reżysera wyszła zdecydowanie na dobre. Finalnie seria zmierza do bycia okropnie nierówną (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bezmiar (2022) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Bezmiar / L'immensità (2022)   Za tą francusko-włoską produkcją stoi Emanuele Crialese. Reżyser bierze na warsztat niezwykle intymny i poważny temat, bo dotykający go bezpośrednio. Emanuele tworzy swoją autobiografię.   Akcja filmu ma miejsce w Rzymie w latach 70 ubiegłego wieku. Poznajemy pięcioosobową rodzinę, która mierzy się z troskami codziennego życia. Adri (Luana Giuliani), jest jednym z dzieci Clary (Penelope Cruz) i Felice. (Vincenzo Amato) Adri jest chłopcem uwięzionym w ciele dziewczynki. Chłopiec poszukuje odpowiedzi dlaczego jest tak, a nie inaczej. Prosi wszechświat, bogów i gwiazdy o zn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Która częśc Zmierzchu jest najlepsza? Blog na którym udzielam odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące życia

Jak dla mnie najlepsza była częśc Przed świtem część 1.;) Nigdy nie zapomnę tego momentu, jak Bella umiera...:(  

Zobacz cały wpis na blogu »
Męczeństwo Joanny d'Arc Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Męczeństwo Joanny d'Arc / La passion de Jeanne d'Arc (1928)   Film przedstawia ostatni dzień z życia Joanny d'Arc. W główną bohaterkę wcieliła się Maria Falconetti. Rozwarte do granic możliwości oczy, płacz, cierpienie, strach, smutek, ale i nadzieję; całą paletę emocji i zachowań możemy obserwować na twarzy Joanny. Rewelacyjne wystąpienie w kontekście aktorskim. Trafiłem na wersję, której ściężka dźwiękowa męczyła mnie w drugiej części filmu. Biorę też uwagę, że przerwa na posiłek mogła wpłynąć na postrzeganie przeze mnie sztuki Dreyera. A konkretniej rzecz ujmując znaczny skok cukru zniekształcił odbiór. Może, a może po prostu muzyka była zbyt jednostajna i tym samym monotonna.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Psychol / Alone (2020) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Psychol / Alone (2020)   To jeden z tych filmów, który jest do bólu schematyczny i przedstawiona w nim historia budziła we mnie wrażenie, że obcowałem z nią już przynajmniej kilkanaście razy. Ziew? No nie do końca, ponieważ jako thriller osiąga swój cel. Angażuje i trzyma w napięciu niemalże przez wszystkie minuty. Młoda kobieta (Jules Willcox) wyrusza w samotną podróż i natrafia na psychopatę (Marc Menchacha).     Końcowe sekwenc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kult (1973) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Kult / The Wicker Man (1973)   Sierżant Howie (Edward Woodward) wyrusza na wyspę z misją odnalezienia zaginionej dziewczyny. Wyspę zamieszkuje lud kultywujący wierzenia pogańskie. Mamy tutaj konflikt dwóch wierzeń. Howie jako chrześcijanin jest zszokowany nieznanymi mu dotąd obrzędami praktykowanymi na wyspie. Frywolny styl życia tubylców wprawia stróża prawa w konsternację. Z biegiem czasu Howie dochodzi do konkluzji, że dziewczyna, której szuka, została wybrana na ofiarę.    Mógłby być dłuższy. Reżyser zdołał opowiedzieć całkiem dużo o tej nieprzeciętnej społeczności biorąc pod uwagę niewielki met (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Człowiek słoń (1980) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Człowiek słoń (1980)   Film biograficzny wyreżyserowany przez Davida Lyncha. W roli Johna Merricka zobaczymy Johna Hurta, a w rolę Dr Fredericka Trevesa wciela się Anthony Hopkins. Aktorsko bezbłędny. Lynch postawił na opowiedzenie tej przejmującej historii w czarnobiałej oprawie, co, w moim odczuciu, było posunięciem właściwym.   Człowiek słoń zabiera nas na lekcję tolerancji. Lekcję bardzo potrzebną nie tylko w XIX-wiecznej, wiktoriańskiej Anglii, ale i dzisiaj. Produkcja Lyncha angażuje, czułem się obecny w tej opowieści i konsekwentnie śledziłem kolejne sekwencje. Smutny obraz. Obraz człowieka borykającego się z ogromną deformacją niemalże całego ciała. Człowieka (...)

Zobacz cały wpis na blogu »