4 czerwca 2021, 15:24
Kawka...i nauka nasza...

Kawka...i nauka nasza...

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Kawka...i nauka nasza....   Nieznośny ptasi jazgot , warkot skrzydeł i coraz agresywniejsze loty w naszą stronę. Pierwszy raz poczułem się jak intruz , obcy, zły , niechciany i nie proszony…. Stałem i patrzyłem jak matuszka natura ratuje i chce być zrozumiana. Tuman cz

 

Nieznośny ptasi jazgot , warkot skrzydeł i coraz agresywniejsze loty w naszą stronę. Pierwszy raz poczułem się jak intruz , obcy, zły , niechciany i nie proszony…. Stałem i patrzyłem jak matuszka natura ratuje i chce być zrozumiana. Tuman czarnych skrzydeł , lekko siwych łepków kawek nagle wzbija się przed nami , strasznie krzyczy, straszy , pikują stare kawki i atakują nas co chwilę. Stałem z młodym jak wryci. Biorę Go na rękę i oddalamy się powoli spod SP11. Zdumienie przechodzi w zrozumienie ,gdy na ziemi widzę latorośl kawki , młodego puchowo-opierzonego młodzieńca ,który latać nie bardzo ,wiec patrzy się na nas i skacze w krzaki. A te braty jego w watahę zbici ratują przed zagrożeniem. Oddaliliśmy się coś to i wrzaski ustały i z 4 kawki zleciały do młodego i były przy nim.

Co za cudowne świadectwo jedności, braterskości, współżycia , bycia i zżycia w stadzie. Te małe ptaszki zatykające nam często kominy, szyby wentylacyjne . Bo taka ich natura – dziupla to ich dom a nie gniazdo. Często zajmują gniazda gawronów z  braku laku  i niezdarnie położą gałązkę czy kawałek papierka. Nie są gniazdownikami , raczej uwielbią dziuple dziury, wnęki, rynny . Mądre ptaszyska . Jest ich masa i często są akcje sokołów by je przegonić. Pamiętam jak mieszkałem w Dęblinie na lotnisku. Tu w parku krukowatych było zatrzęsienie, całe niebo czarne , jeden wielki kra kra świat. Robiło to wrażenie , te gawrony, kawki i czarnowrony niekiedy. Kruki nie , były długo na terenie Twierdzy, ale przeniosły się w lasy przy strzelnicy w Skokach. Kilka ich tam gniazduje. Słyszę je niekiedy jak tam bywam , i te majestatyczne kra kra kra. Tak te kawki dały mi do myślenia. Jak np. rodzice ich zginą to cała reszta je broni, wychowuje, pokazuje co dobre co złe. Dziś miałem tego przykład , dziś poczułem dawno nie widzianą zażyłość na śmierć i życie. Za rodzinę , za zastępczą rodzinę, za ród, za kawki….

Stałem długo tam i nasłuchiwałem jak okrzykują mnie z daleka. Dają wyraźnie znać bym zostawił ich świat …. I zostawiłem…. Tak parzę i nie widzę wśród nas już takich społecznych zachowań....tylko moje i jemu…innemu nie ….

Na placu zabaw każdy rodzić łazi za swoim dzieckiem na krok , zacieśniając jego dziecięcy świat do niego i rodzica widzenia…. Sam chodzę za młodym na placu…by głupoty nie zrobił… Ale jak się bujamy to zawsze mu śpiewam…od zawsze …moim basem…głównie Ładysza, czy rosyjskie pieśni…ludzie się patrzą . Nikt nie zapytał …ale zatopieni w telefonach nie mają czasu na normalność, na śpiew dziecku, na rozmowę….na te kawki …ich piękną społeczną odpowiedzialność….mamy jedynie wymiar indywidualny podcinający dziecku jego świat… choć nie ZAWSZE i nie WSZĘDZIE…a to buduje….Bądźmy jak te kawki…uczmy się człowieczeństwa od nowa….w tych parszywych czasach….

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Kobieta pracująca......
17 maja 2024, 15:28
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jak już nie raz pisałam, w moim życiu zbliża się kolejny przełom..... Nie wiem kiedy? Nie wiem jak? Od września Antoni będzie w szkole, a Marianna w przedszkolu... wracam powoli do życia w trybie "nie tylko matka".
Na tropie ignorowanych zwierząt w Azji Środkowej
15 stycznia 2022, 17:55
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jest to roboczy artykuł poświęcony wyprawom naukowym oraz potrzebom badawczym na rzecz ssaczej fauny środkowoazjatyckiej.
Pierwsze dni psa w nowym domu
15 grudnia 2021, 08:41
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Pierwszy dzień psa w nowym domu to ogromne emocje. Z jednej strony wyczekiwany psiak w końcu z nami zamieszka, ale z drugiej zawsze są obawy. Jak pies sobie poradzi? Czy jesteśmy gotowi? Mam nadzieję, że ten wpis pomoże. Jestem pewien, że każdy sobie poradzi, ale poczytanie tego typu artykułów może pomóc zmniejszyć stres :)
Psy aktywne - wyrywacze smyczy
25 czerwca 2021, 20:31
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Dzisiaj opowiem wam o psach, które nie zawahają się przed żadną aktywnością. To urodzeni sportowcy. Nie wy będziecie je wyprowadząć, ale one was. Dodatkowo, chciałam wam coś wyjaśnić. Po pierwsze, zapomniałam o gończym polskim. A po drugie nie mogłam jakoś przyporządkować akity do żadnej z tych grup. Napiszę, więc o niej osobny artykuł. To tyle. Nie przedłużając: Zaczynajmy!
Podróż i pierwsze dni  świnki w nowym domku.
18 czerwca 2021, 08:33
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Miałam wam dzisiaj opowiedzieć o pierwszych dniu świnki w nowym domku. To bardzo ważne. Nie można zbytnio wystraszyc świnek. Pamiętacie pewnie, że wszystkie gryzonie (oprócz chomików) potrzebują towarzysza. No, więc będziecie mieć na głowie 2 (lub więcej) świnki morskie. Cóż, to trochę zobowiązuje prawda? Ale ja wam pomogę! Do dzieła!
Psy dla osób starszych - urocze kanapowce
17 czerwca 2021, 09:42
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Dzisiaj chciałabym wam opowiedzieć o tych rasach psów, które przydieliłam do kategorii "Dla osób starszych". I teraz muszę wam coś wyjaśnić. Po pierwsze, to, że jesteś osoba starszą nie znaczy, że nie możesz posiadać Mastifa. Tak samo, jeśli nie jesteś osobą starszą, a chcesz mieć mopsika, to wcale nie znaczy, że jesteś gorszy. Po drugie, kanapowce nie są gorsze. Są po prostu bardziej przytulaśne, słodsze i troszkę bardziej leniwe.
Borsuki - informacje podstawowe
15 czerwca 2021, 14:23
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
BIESZCZADZKIE DRAPIEŻNIKI
29 maja 2021, 11:53
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Mało kto wie że w latach  50-siątych ubiegłego wieku wilki opanowały Bieszczady i zaczęły zagrażać populacji jelenia podkarpackiego, saren , dzików i innej zwierzyny płowej.
Jakie są podstawowe korzyści z zakupu legowiska dla czworonoga?
26 maja 2021, 11:53
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Posłanie dla psa jest niezbędnym elementem każdej wyprawki dla zwierzęcia. W dalszym ciągu jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotne w życiu zwierzęcia jest legowisko. Właściwe dobrane posłanie znacznie wpływa na kondycję oraz aklimatyzację zwierzęcia w nowym domu.