18 kwietnia 2022, 22:25
Cyfry arabskie i rzymskie

Cyfry arabskie i rzymskie

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Przydatne informacje na temat cyfr arabskich i rzymskich.

   Z jednej strony oczywisty przykład, jednak z drugiej zupełnie odległy w myślach ludzkich. O cyfrach rzymskich i arabskich uczyliśmy się już w klasie 4 szkoły podstawowej, a nawet prędzej poznając cyfry oraz liczby na początku naszej edukacji. Jest to coś nieprzemijającego. To po prostu starzeje się razem z człowiekiem i jest obecne przez calutkie jego życie. A w naukach humanistycznych? Daty, których uczymy się na histrorii są to po prostu liczby. Kolejnym przykładem z tej dziedziny są wieki, które zapisujemy cyframi rzymskimi, następnie: wiek różnych postaci historycznych, numeracja bitew czy wojen, przydomków królów oraz księżąt, np. Bolesław I Chrobry, itd. 

 

   W naszym ojczystym języku polskim równieź używamy cyfr rzymskich oraz arabskich. Występują one najczęściej, gdy piszemy jakieś utwory literackie, czy to opowiadania, powieści, komiksy, tragedie, komedie czy nawet maturalną rozprawkę. Bez liczb w jakimkolwiek języku, on po prostu nie może zaistnieć i się nieustannie rozwijać. Tak jak człowiek nie potrafi funkcjonować bez rąk oraz nóg, tak też świat nie będzie dobrze się rozwijał bez cyfr i liczb. Oczywisty przykład zastosowania matematyki, a jednak tak odległy w myślach... Jednak to nie koniec! Kilka przykładów zastosowań jeszcze Wam przedstawię!

 

     Gdyby ktoś miał wątpliwości do cyfr i liczb to wstawiam filmik:

 

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Pan Perfekcyjny Jewel E. Ann
26 marca 2022, 18:00
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Ellen Rodgers wydawała się idealną kandydatką do zamieszkania nad biurem Flinta Hopkinsa. Miła, dobrze wyglądająca kobieta sprawiała przy tym wrażenie cichej i spokojnej. Tymczasem dziewczyna okazała się… bardzo energiczną muzykoterapeutką. Teraz Flint, zamiast skupić się na pracy, musi wysłuchiwać dźwięków bongosów, gitar i śpiewania.
Pan Tadeusz – 10 intrygujących szczegółów i ciekawostek
27 stycznia 2022, 13:19
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Pan Tadeusz – książka, która powinna być znana każdemu Polakowi. Choć jest to lektura obowiązkowa zarówno w liceum, jak i w szkole podstawowej, warto spojrzeć na ten tekst w inny sposób. Pan Tadeusz obfituje w wiele smaczków, nie tylko kulinarnych. Delektujcie się.
Czy w mediach społecznościowych istnieje możliwość zdobycia darmowych książek?
19 grudnia 2021, 13:03
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Przedstawiam poniżej (patrz zdjęcie na dole strony) kilka książek wygranych w konkursach zorganizowanych poprzez portal Facebook.com. W zaprezentowanym zestawie należało napisać kilka słów na dany temat, wyrazić swoją opinię, opisać produkt uważany za wartościowy. Dlatego też wiele konkursów ze swoich macierzystych stron internetowych wędruje na portale społecznościowe, zbierając tym samym chętnych uczestników oraz promując jednocześnie jakieś ważne wydarzenie bądź istotną ideę.   Zdecydowanie tak!   Portale społecznościowe to wręcz idealne miejsce do tego, aby wygrać książkę w konkursie, zamówić bezpłatny egzemplarz lub sam
Julius Evola
27 listopada 2021, 19:09
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Chociaż współczesny człowiek do niedawna postrzegał i celebrował sens znanej mu historii jako ucieleśnienia postępu i ewolucji, prawda jaką wyznaje człowiek tradycyjny jest całkiem odwrotna. We wszystkich starożytnych świadectwach tradycyjnego człowieczeństwa odnajdziemy, w różnych formach, ideę regresu lub upadku; ze stadiów pierwotnie wyższych  istoty zniżyły się do stanów coraz bardziej uwarunkowanych przez elementy ludzkie, doczesne i przypadkowe.
Narodowe czytanie 2021
15 września 2021, 12:42
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
4 września 2021 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był damat Moralność pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
Różaniec
27 czerwca 2021, 00:19
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jeżeli ktoś nie pamięta, jak odmawiać różaniec, to proponuję małe przypomnienie.
Wakacyjny wypas logopedyczny
22 czerwca 2021, 11:25
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wakacje to również dobry czas na ćwiczenia buziaka naszych milusińskich. Niestety, logopeda żywemu nie przepuści i nawet w wolnym czasie od zajęć nie odpuści (rymowanie nie było zamierzone).
Przemoc i znęcanie nad osobami starszymi...
15 czerwca 2021, 11:52
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Dzisiaj jest Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Problem może się pojawiać coraz częściej ponieważ już niedługo  prawie 30% społeczeństwa w Polsce będzie starsze niż 60 lat. Temat niezwykle trudny społecznie, zamiatany pod dywan. Dziś o głównych ofiarach tego zjawiska….kobietach
Mowa 5 - latka
10 czerwca 2021, 12:19
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Dziecko poznaje świat, dzięki rozumieniu mowy, a umiejętność mówienia pozwala mu wyrazić swoje spostrzeżenia, pragnienia i uczucia. Podstawową wiedzę o tym, jak rozwija się mowa dziecka powinien posiadać każdy Rodzic, aby umiejętnie kierować jej rozwojem. Bez tej wiedzy możesz dziecku zaszkodzić, wymagając tego, czemu sprostać nie może, czy też lekceważąc, przeoczając niepokojące sygnały.