22 kwietnia 2021, 15:42
Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Wiedzieliście o tym, że dzisiaj jest Dzień Ziemi? My też nie, ale uświadomiła nas o tym nasza pani z informatyki. Dzisiaj chciałybyśy krótko opoiedzieć o tym święcie.

 

Co to jest Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi - (ang.. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Światowy Dzień Ziemi 2021 – ekologiczne akcje w Polsce podczas pandemii

Sprzątanie świata 2021 w ramach Światowego Dnia Ziemi zostanie zorganizowane m.in. w Gdyni, Poznaniu, Warszawie i innych miejscowościach, lecz na mniejszą skalę niż dotychczas. Jeśli sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie, istnieje jeszcze szansa na organizację sprzątania świata 2021 w trzeci weekend września. To właśnie w tym terminie odbywają się główne obchody tego międzynarodowego wydarzenia. W Polsce akcję sprzątania świata koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

Gry, zabawy i takie tam (online oczywiście) - Światowy Dzień Ziemi 2021 zostanie uczczony jednak głównie za pośrednictwem Internetu, gdzie zaplanowano szereg konferencji, wykładów, gier oraz konkursów dotyczących ochrony środowiska. Można wziąć udział, np. w akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej, które 22 kwietnia organizuje online Klimatyczny Dzień Ziemi 2021. Uczestnicy będą mogli m.in. poznać techniki tworzenia użytecznych przedmiotów ze starych materiałów oraz posłuchać o życiu zgodnie z zasadami "zero waste" (zero marnowania). Z podobnych atrakcji będzie można skorzystać podczas Ekologicznego Festiwalu Online EKOfeston organizowanego przez firmę Abrys i objętego honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Bezpłatne wydarzenie podzielono na części przeznaczone dla dzieci i dorosłych.

Światowy Dzień Ziemi 2021 – międzynarodowe imprezy online

Jedno z największych wydarzeń na świecie zorganizuje zaś amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jeszcze przed świętem opublikowała ona cztery zdjęcia zróżnicowanych krajobrazów Ziemi widzianej z kosmosu. Przedstawiają one: zatokę Bombetoka na Madagaskarze, zamarzniętą rzekę Dniepr, strukturę geologiczną Richat ("Oko Sahary") oraz mokradła Everglades na południu Florydy.

 

Światowy Dzień Ziemi – podstawowe działania dla dobra planety

O Ziemię powinien dbać każdy mieszkaniec i to nie tylko w ten jeden symboliczny dzień. Nie potrzeba wielkich przygotowań ani kosztownych inwestycji. Wystarczą małe zachowania proekologiczne. Wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie mogą ocalić naszą planetę. Do najbardziej popularnych i najprostszych zadań sprzyjających ochronie środowiska należą:

- korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu,

- rezygnowanie z plastikowych toreb i wymienianie ich na wielokrotnego użytku,

- naprawianie sprzętów zamiast ich wyrzucania,

- świadome kupowanie produktów w odpowiedniej ilości,

- korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu,

- rezygnowanie z plastikowych toreb i wymienianie ich na wielokrotnego użytku,

- naprawianie sprzętów zamiast ich wyrzucania,

- świadome kupowanie produktów w odpowiedniej ilości,


Światowy dzień Ziemi, zdjęcie ilustracyjne

 

 

To tyle, mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego i zarazem przydatnego. Pamiętajcie to jak dbamy o naszą planetę, ale nie tylko, świadczy o nas samych.

Pozdrawiamy,

Wiktoria i Agatasmile

 

Źródła:

- wp.pl Światowy Dzień Ziemi

- wikipedia

 

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Zieleń w pobliżu elektrowni węglowej na przykładzie Jaworzna
13 grudnia 2023, 20:59
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Przeciwnicy węgla pokazują okolice elektrowni węglowych jako pustynie, każdy kto był w Jaworznie wie, że to nie prawda.
Frankerocks - nowe zagrożenie dla ekosystemu
3 sierpnia 2023, 16:17
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Naukowcy odkrywają coraz więcej dowodów na nową, podstępną formę zanieczyszczenia powstającą w wyniku spalania plastikowych odpadów na indonezyjskich plażach. Wytworzyły się "Frankenrocks" - hybrydy plastiku i skał, które przyłączają się do skał, koralowców i innych naturalnie występujących materiałów na obszarach przybrzeżnych.
Zanieczyszczenie dna mórz i oceanów proporcjonalne do skali produkcji
18 lutego 2023, 10:29
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Świat produkuje rocznie około 380 milionów ton plastiku. Ogromna część plastikowych śmieci trafia do światowych oceanów, rzek i jezior w postaci mikrodrobin plastiku, zanieczyszczając niezliczone ekosystemy i zagrażając zwierzętom i ludziom.
Jakie proekologiczne rozwiązania znajdziemy w nowych osiedlach
16 września 2021, 13:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jesteśmy świadomi wpływu, jaki człowiek wywiera na środowisko naturalne.  Nieustannie pracujemy nad tym, aby w naszych inwestycjach ograniczać negatywne skutki środowiskowe do minimum. W budowanych osiedlach staramy się wykorzystywać niskoemisyjne materiały i maksymalizować przestrzenie biologicznie czynne.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
4 maja 2021, 13:07
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Nie ulega wątpliwości, iż fotowoltaika cieszy się co chwila większą popularnością - natomiast nie są to puste słowa, skoro ekologiczne a przyjazne środowisku rozwiązania wprowadzane są co chwila częściej, szybciej oraz na szerszą skalę w ramach wielu dziedzin naszego codziennego funkcjonowania - oszczędzanie energii a korzystanie spośród jej odnawialnych źródeł jest wciąż jedną spośród nich.
Na pomoc owadom 
23 kwietnia 2021, 12:46
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Owady to największa grupa roślinożerców, zamieszkująca prawie każde środowisko, także słodkowodne. 70-80% gatunków zwierząt stanowią właśnie owady. Na każdy kilogram człowieka przypada 300 kg owadów.
Dbamy o Ziemię
28 kwietnia 2021, 07:25
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W tym tygodniu poruszamy temat Ziemi. Ziemia to nasz wspólny dom i należy o nią dbać.