18 lutego 2023, 10:29
Zanieczyszczenie dna mórz i oceanów proporcjonalne do skali produkcji

Zanieczyszczenie dna mórz i oceanów proporcjonalne do skali produkcji

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Świat produkuje rocznie około 380 milionów ton plastiku. Ogromna część plastikowych śmieci trafia do światowych oceanów, rzek i jezior w postaci mikrodrobin plastiku, zanieczyszczając niezliczone ekosystemy i zagrażając zwierzętom i ludziom.

Nowe badanie przeprowadzone na Morzu Śródziemnym wskazuje na skalę problemu. Naukowcy odkryli, że masa cząstek, które osiadły na dnie morskim, odzwierciedla globalną produkcję plastiku. Badanie wykazało, że po zakopaniu w osadzie na dnie mikrodrobiny plastiku pozostają nienaruszone. Rdzenie dennych osadów od dawna były przeczesywane w celach naukowych – cylindry błota wywiercone pod ziemią zostają wyniesione na powierzchnię – w poszukiwaniu dowodów na zanieczyszczenie mikroplastikiem. Plastik wypełnia już ponad pół wieku śródziemnomorskich osadów. W tym badaniu wykazano, że masa mikroplastiku w osadach dna morskiego potroiła się w ciągu ostatnich 20 lat, a jego akumulacja przebiegała zgodnie z tą samą tendencją obserwowaną w światowej produkcji plastiku. „Byliśmy zaskoczeni, że wyniki tak dobrze pasują do globalnej produkcji” – powiedział współautor badania - Michaël Grelaud, paleoceanograf z Universitat Autònoma de Barcelona w Hiszpanii. „Fakt, że wpływamy na nasze środowisko, jest jasny: jesteśmy zdolni do pięknych rzeczy, które przetrwają tysiące lat, ale jednocześnie, w mniej niż 70 lat, byliśmy w stanie rozprowadzić ten plastik na całym świecie. To jest smutne." Badanie, opublikowane w "Environmental Science and Technology", pogłębiło zrozumienie problemu plastiku, powiedział ekolog - Javier Lloret z Marine Biological Laboratory w Woods Hole, Massachusetts, który nie brał udziału w badaniach. „To interesujące badanie, ponieważ dostarcza dowodów na zanieczyszczenie nowego rodzaju środowiska” – powiedział Lloret, który zmierzył mikroplastiki i znalazł podobne wyniki na słonych bagnach w Stanach Zjednoczonych. „Wszystkie te środowiska depozycji na całym świecie opowiadają nam tę samą historię: to zanieczyszczenie pozostanie”.

 

Stale rosnący problem zanieczyszczenia

Dla Grelauda najważniejszym wynikiem badania jest to, że plastik w rdzeniach nie wykazywał oznak rozpadu. „Degradacja zachodzi, gdy jest światło lub ciepło” – wyjaśnił. „Nie mamy ich w osadach na dnie morza, gdzie jest ciemno i zimno”. Tworzywa sztuczne mogą rozkładać się od 20 do 400 lat, w zależności od warunków środowiskowych. Mikroplastiki znaleziono w powietrzu, wodzie, glebie, a nawet w żywych organizmach, w tym w ludziach. Oczekuje się, że zanieczyszczenie oceanów tworzywami sztucznymi wzrośnie czterokrotnie do 2050 r. Takie prognozy przewiduje metaanaliza przeprowadzona w 2022 r. przez Alfred Wegener Institute Helmholtz Center for Polar and Marine Research.

Chociaż dopiero przed rokiem udowodniono fakt obecności plastiku w ludzkich organizmach i ich szkodliwość dla naszego zdrowia, to w zasadzie każdy naukowiec stawiał tezę, że jest to oczywiste – już od dawien dawna. „Dopiero zaczynamy odkrywać skutki” zanieczyszczenia mikroplastikiem, powiedział Lloret. Ale jedno jest pewne: ponieważ produkcja plastiku stale rośnie, będzie tylko gorzej.

 

Dodaj swój komentarz

greatevents
03 maja 2023 o 19:11
Witam. Napiszę wpis gościnny na moim INNYM blogu o temacie przedstawianym tutaj z linkiem do Waszego bloga. W zamian prosiłbym o to samo. Czy można prosić o informacje zwrotną? Pozdrawiam serdecznie.

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Zieleń w pobliżu elektrowni węglowej na przykładzie Jaworzna
13 grudnia 2023, 20:59
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Przeciwnicy węgla pokazują okolice elektrowni węglowych jako pustynie, każdy kto był w Jaworznie wie, że to nie prawda.
Frankerocks - nowe zagrożenie dla ekosystemu
3 sierpnia 2023, 16:17
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Naukowcy odkrywają coraz więcej dowodów na nową, podstępną formę zanieczyszczenia powstającą w wyniku spalania plastikowych odpadów na indonezyjskich plażach. Wytworzyły się "Frankenrocks" - hybrydy plastiku i skał, które przyłączają się do skał, koralowców i innych naturalnie występujących materiałów na obszarach przybrzeżnych.
Jakie proekologiczne rozwiązania znajdziemy w nowych osiedlach
16 września 2021, 13:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jesteśmy świadomi wpływu, jaki człowiek wywiera na środowisko naturalne.  Nieustannie pracujemy nad tym, aby w naszych inwestycjach ograniczać negatywne skutki środowiskowe do minimum. W budowanych osiedlach staramy się wykorzystywać niskoemisyjne materiały i maksymalizować przestrzenie biologicznie czynne.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
4 maja 2021, 13:07
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Nie ulega wątpliwości, iż fotowoltaika cieszy się co chwila większą popularnością - natomiast nie są to puste słowa, skoro ekologiczne a przyjazne środowisku rozwiązania wprowadzane są co chwila częściej, szybciej oraz na szerszą skalę w ramach wielu dziedzin naszego codziennego funkcjonowania - oszczędzanie energii a korzystanie spośród jej odnawialnych źródeł jest wciąż jedną spośród nich.
Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia 2021, 15:42
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Wiedzieliście o tym, że dzisiaj jest Dzień Ziemi? My też nie, ale uświadomiła nas o tym nasza pani z informatyki. Dzisiaj chciałybyśy krótko opoiedzieć o tym święcie.
Na pomoc owadom 
23 kwietnia 2021, 12:46
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Owady to największa grupa roślinożerców, zamieszkująca prawie każde środowisko, także słodkowodne. 70-80% gatunków zwierząt stanowią właśnie owady. Na każdy kilogram człowieka przypada 300 kg owadów.
Dbamy o Ziemię
28 kwietnia 2021, 07:25
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W tym tygodniu poruszamy temat Ziemi. Ziemia to nasz wspólny dom i należy o nią dbać.