13 lutego 2022, 17:50
Pałac Muzeum Herbsta - szczególne osiągnięcia

Pałac Muzeum Herbsta - szczególne osiągnięcia

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
 Na samym początku, w pierwszym wpisie wspominałam już o nagrodzie Europa Nostra. Prace wykonane w Pałacu Herbsta oraz koncepcja ekspozycji zostały wysoko ocenione przez Międzynarodową Federację Towarzystw Odnowy Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Narodowego, która w 1990 roku uhonorowała Pałac Herbsta pierwszym w Polsce medalem EUROPA NOSTRA. 2.

  

 

 MMuzeum Pałac Herbsta zostało laureatem XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013. Jury nagrodziło nowatorski system Podszepty, który osobom niewidomym i słabowidzącym umożliwia samodzielne zwiedzanie muzealnych przestrzeni. Projekt renowacji MPH został wyróżniony.

2.  Nagroda Sybilla to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Konkurs jest rozstrzygany od ponad 30 lat. W 2013 roku nagrody i wyróżnienia przyznano w jedenastu kategoriach.

Innowacyjny system „Podszepty” funkcjonujący w Muzeum Pałac Herbsta, zdobył główną nagrodę w kategorii „Digitalizacja i nowe technologie”.

 „Podszepty” to pierwszy w Polsce system, który osobom z dysfunkcją wzroku umożliwia samodzielne i bezpiecznie zwiedzanie wszystkich muzealnych przestrzeni. System to nie tylko audiodeskrypcja, ale także kilkadziesiąt znaczników rozmieszczonych na terenie całego muzeum: w ogrodzie, Galerii Sztuki Dawnej oraz w Pałacu Herbsta. Znajdują się one we wnętrzach i w pobliżu wybranych obiektów, a także w newralgicznych miejscach komunikacyjnych, takich jak kasa, skrzyżowania ścieżek czy korytarze.

 

Osoby niewidome na czas zwiedzania otrzymują specjalny nadajnik wraz z audioprzewodnikiem. Usłyszą w nim komunikaty nawigacyjne i specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję. To właśnie dzięki niej wszystkie prezentowane w Galerii Sztuki Dawnej dzieła oraz sale pałacowe są dostępne osobom z dysfunkcją wzroku. Dzięki nagraniom można dowiedzieć się, jak wyglądają budynki i ich wnętrza, poznać szczegóły eksponowanych dzieł, a także bezpiecznie poruszać się po ogrodzie.

3.      Muzeum Pałac Herbsta zostało nagrodzone Plastrem Kultury 2018 w kategorii wystawa roku.

Plastry Kultury to nagrody przyznawane w plebiscycie organizowanym przez łódzkich dziennikarzy współpracujących z portalem kulturalnym plasterlodzki.pl. Głosując w kilku kategoriach, Łodzianie wybrali najważniejsze wydarzenia artystyczne, jakie odbyły się
w mieście w 2018 roku.

Za wystawę roku publiczność uznała zorganizowane przez Muzeum Pałac Herbsta Jak to widzisz?. Wystawa stanowi zwieńczenie niezwykłego projektu, pozwalającego publiczności aktywnie włączyć się w działalność Muzeum.

Pierwszym etapem projektu był otwarte głosowanie, w którym każdy mógł wybrać pięć ze stu obrazów z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta. Na wystawę składa się czterdzieści dzieł, które otrzymały najwięcej głosów – wśród nich prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Olgi Boznańskiej.

Głosowaniu towarzyszył konkurs, w którym jury wybrało najciekawsze teksty uzasadniające wybór dzieł i nagrodziło ich autorki i autorów udziałem w pracach zespołu kuratorskiego. Kuratorzy spotykali się przez kilka miesięcy i pracowali nad ostatecznym kształtem wystawy.

4.    4.   Nagrodę główną – tytuł Najlepszego Wnętrza Roku przyznano Muzeum Pałac Herbsta.

Jury doceniło „znaczenie wykonanych prac konserwatorskich, które przywróciły Łodzi wiernie odtworzony zabytek, potwierdzający rangę materialnego dziedzictwa miasta z okresu najintensywniejszego jego rozwoju”.

 

Pałac Herbsta zdobył także pierwsze miejsce w kategorii rekonstrukcja historyczna. Największe uznanie jury uzyskała „rzetelność i troska o odtworzenie pierwotnych funkcji wnętrz rezydencji, detali, materiałów i kolorystyki, która zminimalizowała potrzebę kreacji, co w zestawieniu z obecną, muzealną funkcją nie było oczywiste”. W ocenie jurorów, „poszukiwanie i analiza materiałów źródłowych, wnikliwość i kompleksowość badań historycznych w połączeniu z jakością nadzoru konserwatorskiego wyrażająca się doborem najwyższej klasy wykonawców poszczególnych prac konserwatorskich złożyły się na sukces tej realizacji”.

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Zielone wspomnienie metropolii puławskiej
29 stycznia 2023, 18:56
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W 2011 roku przeprowadziłem się do Puław z rodziną. Ruszyłem z Dęblina ,gdzie kilka lat mieszkałem na Pekinie. Poznałem subtelną miłość Dęblina do Ryk,czy na lewą stronę Wisły. WKZ – czyli Warszawa koło Zajezierza, czy Wschodni KaZachstan.
Norylsk...zakazane miasto
8 grudnia 2021, 12:59
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Zakazane dla obcokrajowców, skuty siarczystym 50 stopniowym mrozem … Norylsk
Ratujmy Łysą Górę!
13 października 2021, 17:27
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Łysa Góra to obszar Parku Narodowego, jej szczyt ma duże znaczenie historyczne i kulturowe. Góra wznosząca się nad Słupią to jeden z głównych ośrodków religijnych przedchrześcijańskiej ery naszego państwa.  
Czeskie Žďárky – historyczne miejsca Pogranicza Kłodzkiego (na dwóch kółkach)
1 września 2021, 08:19
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Czeskie Žďárky to wieś położona w powiecie Náchod, w kraju hradeckim. Można ją odwiedzić podczas wycieczki rowerem do tak zabytkowych miejsc regionu jak Kaplica Czaszek w Czermnej czy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej.
Rudzki pejzaż lasem malowany
23 sierpnia 2021, 08:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Tak szybko droga z nędznym asfaltem stała się ładna i gładka. Nie tylko do przetaczania prądu ,ale i dalej. Do Rud.
Ulęgałek świat....
4 lipca 2021, 20:33
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Lekko przypieka. Już w końcu lipiec. Wiatr delikatnie wkrada się w wiekowe dęby Puławskie.Niesie z sobą horyzont każdej tu mijanej historii. Błonie Puławskie tak bezwarunkowo wyprasowane, wyznaczone, dające teraz seniorom spokojnie poćwiczyć na siłowni, młodym na atlasach się wyżyć, dziecinom na placyku z bujawkami i grającymi rurami się spełnić, a w sektorze ogrodzeniowym psom i ich właścicielom ulżyć w bycie psim.
Atrakcje Torunia
17 czerwca 2021, 12:18
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Poznajcie najciekawsze atrakcje turystyczne Torunia.
Dzielnica Filmowa
8 maja 2021, 19:57
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W dniu 9.05.2021 odwiedziłam dzielnicę filmową która znajduje się w Zalesiu górnym około 30 km od  Warszawy.
Stone Town - Kamienne miasto
20 kwietnia 2021, 22:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jest to stara część miasta Zanzibaru, zalicza się go do Listy światowego dziedzictwa UNESCO.​