W 2011 roku przeprowadziłem się do Puław z rodziną. Ruszyłem z Dęblina ,gdzie kilka lat mieszkałem na Pekinie. Poznałem subtelną miłość Dęblina do Ryk,czy na lewą stronę Wisły. WKZ – czyli Warszawa koło Zajezierza, czy Wschodni KaZachstan.
MMuzeum Pałac Herbsta zostało laureatem XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013. Jury nagrodziło nowatorski system Podszepty, który osobom niewidomym i słabowidzącym umożliwia samodzielne zwiedzanie muzealnych przestrzeni. Projekt renowacji MPH został wyróżniony.
2. Nagroda Sybilla to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Konkurs jest rozstrzygany od ponad 30 lat. W 2013 roku nagrody i wyróżnienia przyznano w jedenastu kategoriach.
Innowacyjny system „Podszepty” funkcjonujący w Muzeum Pałac Herbsta, zdobył główną nagrodę w kategorii „Digitalizacja i nowe technologie”.
„Podszepty” to pierwszy w Polsce system, który osobom z dysfunkcją wzroku umożliwia samodzielne i bezpiecznie zwiedzanie wszystkich muzealnych przestrzeni. System to nie tylko audiodeskrypcja, ale także kilkadziesiąt znaczników rozmieszczonych na terenie całego muzeum: w ogrodzie, Galerii Sztuki Dawnej oraz w Pałacu Herbsta. Znajdują się one we wnętrzach i w pobliżu wybranych obiektów, a także w newralgicznych miejscach komunikacyjnych, takich jak kasa, skrzyżowania ścieżek czy korytarze.
Osoby niewidome na czas zwiedzania otrzymują specjalny nadajnik wraz z audioprzewodnikiem. Usłyszą w nim komunikaty nawigacyjne i specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję. To właśnie dzięki niej wszystkie prezentowane w Galerii Sztuki Dawnej dzieła oraz sale pałacowe są dostępne osobom z dysfunkcją wzroku. Dzięki nagraniom można dowiedzieć się, jak wyglądają budynki i ich wnętrza, poznać szczegóły eksponowanych dzieł, a także bezpiecznie poruszać się po ogrodzie.
3. Muzeum Pałac Herbsta zostało nagrodzone Plastrem Kultury 2018 w kategorii wystawa roku.
Plastry Kultury to nagrody przyznawane w plebiscycie organizowanym przez łódzkich dziennikarzy współpracujących z portalem kulturalnym plasterlodzki.pl. Głosując w kilku kategoriach, Łodzianie wybrali najważniejsze wydarzenia artystyczne, jakie odbyły się
w mieście w 2018 roku.
Za wystawę roku publiczność uznała zorganizowane przez Muzeum Pałac Herbsta Jak to widzisz?. Wystawa stanowi zwieńczenie niezwykłego projektu, pozwalającego publiczności aktywnie włączyć się w działalność Muzeum.
Pierwszym etapem projektu był otwarte głosowanie, w którym każdy mógł wybrać pięć ze stu obrazów z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta. Na wystawę składa się czterdzieści dzieł, które otrzymały najwięcej głosów – wśród nich prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Olgi Boznańskiej.
Głosowaniu towarzyszył konkurs, w którym jury wybrało najciekawsze teksty uzasadniające wybór dzieł i nagrodziło ich autorki i autorów udziałem w pracach zespołu kuratorskiego. Kuratorzy spotykali się przez kilka miesięcy i pracowali nad ostatecznym kształtem wystawy.
4. 4. Nagrodę główną – tytuł Najlepszego Wnętrza Roku przyznano Muzeum Pałac Herbsta.
Jury doceniło „znaczenie wykonanych prac konserwatorskich, które przywróciły Łodzi wiernie odtworzony zabytek, potwierdzający rangę materialnego dziedzictwa miasta z okresu najintensywniejszego jego rozwoju”.
Pałac Herbsta zdobył także pierwsze miejsce w kategorii rekonstrukcja historyczna. Największe uznanie jury uzyskała „rzetelność i troska o odtworzenie pierwotnych funkcji wnętrz rezydencji, detali, materiałów i kolorystyki, która zminimalizowała potrzebę kreacji, co w zestawieniu z obecną, muzealną funkcją nie było oczywiste”. W ocenie jurorów, „poszukiwanie i analiza materiałów źródłowych, wnikliwość i kompleksowość badań historycznych w połączeniu z jakością nadzoru konserwatorskiego wyrażająca się doborem najwyższej klasy wykonawców poszczególnych prac konserwatorskich złożyły się na sukces tej realizacji”.