1 września 2021, 08:19
Czeskie Žďárky – historyczne miejsca Pogranicza Kłodzkiego (na dwóch kółkach)

Czeskie Žďárky – historyczne miejsca Pogranicza Kłodzkiego (na dwóch kółkach)

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Czeskie Žďárky to wieś położona w powiecie Náchod, w kraju hradeckim. Można ją odwiedzić podczas wycieczki rowerem do tak zabytkowych miejsc regionu jak Kaplica Czaszek w Czermnej czy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej.

 Dotarcie do tej zamieszkiwanej przez pół tysiąca mieszkańców gminy ułatwia trasa rowerowa 4281. 

 

 

Szczególnie w weekendy Žďárky stają się celem osób lubiących wycieczki na jednośladach czy spacery. Turystów można zobaczyć nie tylko na oznaczonych trasach rowerowych, ale także na ścieżkach spacerowych w pobliskich lasach. Jedna z nich prowadzi do osady Mokřiny, którą tworzą specyficzne domy – drewniane i murowane. Leży ona na wysokości ok 530 m n.p.m., gdzie dawniej znajdowały się bagniste łąki. W 1979 roku na tym terenie zbudowano jednocześnie pięć drewnianych chałup. Około 1900 roku osada liczyła 53 mieszkańców w dziesięciu domach. W tamtym czasie z Mokřin chodziło do szkoły 13 dzieci, a na terenie osady działały dwie karczmy.

 

 

 

Innym przykładem architektury drewnianej w Zdarkach jest dzwonnica – budowla z dwoma dzwonami. Dzwony rozbrzmiewają w południe, w każdy weekend i święta. Każdego dnia słychać „klękanie”, a godzinę mieszkańcy Zdarek rozpoznają nawet bez zegarka, gdyż dzwon słychać zawsze o stałej porze. Klękanie to bicie dzwonów, które powtarzało się codziennie trzy razy – o świcie, w południe i wieczorem. 

 

W przeszłości, podobnie jak w innych miejscowości regionu, na terenie Žďárek działała kopalnia węgla kamiennego. Otwarto ją w XVIII wieku i pozostawała czynna przez blisko dwieście lat, do 1923 roku. O tym rozdziale w historii gminy przypomina pomnik z figurą Maryi Panny oraz niedawno odrestaurowany obiekt administracyjny kopalni Vilemína.

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Zielone wspomnienie metropolii puławskiej
29 stycznia 2023, 18:56
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W 2011 roku przeprowadziłem się do Puław z rodziną. Ruszyłem z Dęblina ,gdzie kilka lat mieszkałem na Pekinie. Poznałem subtelną miłość Dęblina do Ryk,czy na lewą stronę Wisły. WKZ – czyli Warszawa koło Zajezierza, czy Wschodni KaZachstan.
Pałac Muzeum Herbsta - szczególne osiągnięcia
13 lutego 2022, 17:50
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
 Na samym początku, w pierwszym wpisie wspominałam już o nagrodzie Europa Nostra. Prace wykonane w Pałacu Herbsta oraz koncepcja ekspozycji zostały wysoko ocenione przez Międzynarodową Federację Towarzystw Odnowy Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Narodowego, która w 1990 roku uhonorowała Pałac Herbsta pierwszym w Polsce medalem EUROPA NOSTRA. 2.
Norylsk...zakazane miasto
8 grudnia 2021, 12:59
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Zakazane dla obcokrajowców, skuty siarczystym 50 stopniowym mrozem … Norylsk
Ratujmy Łysą Górę!
13 października 2021, 17:27
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Łysa Góra to obszar Parku Narodowego, jej szczyt ma duże znaczenie historyczne i kulturowe. Góra wznosząca się nad Słupią to jeden z głównych ośrodków religijnych przedchrześcijańskiej ery naszego państwa.  
Rudzki pejzaż lasem malowany
23 sierpnia 2021, 08:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Tak szybko droga z nędznym asfaltem stała się ładna i gładka. Nie tylko do przetaczania prądu ,ale i dalej. Do Rud.
Ulęgałek świat....
4 lipca 2021, 20:33
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Lekko przypieka. Już w końcu lipiec. Wiatr delikatnie wkrada się w wiekowe dęby Puławskie.Niesie z sobą horyzont każdej tu mijanej historii. Błonie Puławskie tak bezwarunkowo wyprasowane, wyznaczone, dające teraz seniorom spokojnie poćwiczyć na siłowni, młodym na atlasach się wyżyć, dziecinom na placyku z bujawkami i grającymi rurami się spełnić, a w sektorze ogrodzeniowym psom i ich właścicielom ulżyć w bycie psim.
Atrakcje Torunia
17 czerwca 2021, 12:18
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Poznajcie najciekawsze atrakcje turystyczne Torunia.
Dzielnica Filmowa
8 maja 2021, 19:57
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W dniu 9.05.2021 odwiedziłam dzielnicę filmową która znajduje się w Zalesiu górnym około 30 km od  Warszawy.
Stone Town - Kamienne miasto
20 kwietnia 2021, 22:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jest to stara część miasta Zanzibaru, zalicza się go do Listy światowego dziedzictwa UNESCO.​