8 grudnia 2021, 12:59
Norylsk...zakazane miasto

Norylsk...zakazane miasto

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Zakazane dla obcokrajowców, skuty siarczystym 50 stopniowym mrozem … Norylsk

 

 

"300 kilometrów na północ od koła polarnego, w północnej Rosji, położony jest Norylsk, okrzyknięty najbardziej ponurym i przygnębiającym miastem na świecie. Zimą pogrążony w całkowitych ciemnościach nocy polarnej, ściśnięty 50-stopniowym mrozem i zasypany kilkumetrowymi zaspami, jest ostatnim przystankiem przed Arktyką, miejscem gdzie diabeł mówi dobranoc. Norylsk jest największym miastem wysuniętym najdalej na północ naszej półkuli i tylko jednym z zaledwie trzech miast znajdujących się na obszarze panowania wiecznej zmarzliny. Miasto powstało w 1920 roku, jednak prawa miejskie nadano mu dopiero w 1953 roku.

Rocznie produkuje się około pół miliona ton miedzi, tyle samo niklu i 2 miliony ton dwutlenku siarki. Wydobywa się i wytapia również kobalt, platynę i pallad. Poza czarnym śniegiem, w powietrzu czuć cały czas siarkę, a średnia długość życia pracowników kombinatu jest o całe 10 lat krótsza niż wynosi średnia w Rosji. Śnieg bardzo często zmienia barwę z białego na czarny. To efekt skrajnego zanieczyszczenia powietrza. Ciężki przemysł doprowadził do tego, że jest to jedno z najbardziej skażonych miejsc na Ziemi. Wydobywa się tam ogromne ilości metali, tam też znajduje się największy na świecie zakład wytopu metali ciężkich.

Tęgi mróz, wszechobecny śnieg i skażone powietrze osiągają swe apogeum podczas nocy polarnej, która trwa w Norylsku od końca listopada aż do połowy stycznia. Całkowite ciemności spowijają miasto przez 44 doby. W pierwszej połowie stycznia, tuż przed pierwszym wschodem słońca, ludzie najczęściej skarżą się na depresję, co potwierdza największa liczba samobójstw. Nad obszar ten bardzo wcześnie, bo już w pod koniec września, napływa arktyczne powietrze, dzięki któremu mróz pojawia się nawet w pełni dnia. W najmroźniejsze zimowe noce termometry pokazują tam minus 50 stopni. Przy silniejszych podmuchach wiatru, temperatura, odczuwana przez ludzkie ciało, spada do nawet minus 60 stopni.

Żaden obcokrajowiec do Norylska nie ma wstępu. Mogą tam wjeżdżać i mieszkać wyłącznie Rosjanie mający stałe obywatelstwo oraz przedsiębiorcy z Białorusi."

źródło : twojapogoda.pl

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Zielone wspomnienie metropolii puławskiej
29 stycznia 2023, 18:56
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W 2011 roku przeprowadziłem się do Puław z rodziną. Ruszyłem z Dęblina ,gdzie kilka lat mieszkałem na Pekinie. Poznałem subtelną miłość Dęblina do Ryk,czy na lewą stronę Wisły. WKZ – czyli Warszawa koło Zajezierza, czy Wschodni KaZachstan.
Pałac Muzeum Herbsta - szczególne osiągnięcia
13 lutego 2022, 17:50
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
 Na samym początku, w pierwszym wpisie wspominałam już o nagrodzie Europa Nostra. Prace wykonane w Pałacu Herbsta oraz koncepcja ekspozycji zostały wysoko ocenione przez Międzynarodową Federację Towarzystw Odnowy Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Narodowego, która w 1990 roku uhonorowała Pałac Herbsta pierwszym w Polsce medalem EUROPA NOSTRA. 2.
Ratujmy Łysą Górę!
13 października 2021, 17:27
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Łysa Góra to obszar Parku Narodowego, jej szczyt ma duże znaczenie historyczne i kulturowe. Góra wznosząca się nad Słupią to jeden z głównych ośrodków religijnych przedchrześcijańskiej ery naszego państwa.  
Czeskie Žďárky – historyczne miejsca Pogranicza Kłodzkiego (na dwóch kółkach)
1 września 2021, 08:19
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Czeskie Žďárky to wieś położona w powiecie Náchod, w kraju hradeckim. Można ją odwiedzić podczas wycieczki rowerem do tak zabytkowych miejsc regionu jak Kaplica Czaszek w Czermnej czy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej.
Rudzki pejzaż lasem malowany
23 sierpnia 2021, 08:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Tak szybko droga z nędznym asfaltem stała się ładna i gładka. Nie tylko do przetaczania prądu ,ale i dalej. Do Rud.
Ulęgałek świat....
4 lipca 2021, 20:33
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Lekko przypieka. Już w końcu lipiec. Wiatr delikatnie wkrada się w wiekowe dęby Puławskie.Niesie z sobą horyzont każdej tu mijanej historii. Błonie Puławskie tak bezwarunkowo wyprasowane, wyznaczone, dające teraz seniorom spokojnie poćwiczyć na siłowni, młodym na atlasach się wyżyć, dziecinom na placyku z bujawkami i grającymi rurami się spełnić, a w sektorze ogrodzeniowym psom i ich właścicielom ulżyć w bycie psim.
Atrakcje Torunia
17 czerwca 2021, 12:18
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Poznajcie najciekawsze atrakcje turystyczne Torunia.
Dzielnica Filmowa
8 maja 2021, 19:57
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W dniu 9.05.2021 odwiedziłam dzielnicę filmową która znajduje się w Zalesiu górnym około 30 km od  Warszawy.
Stone Town - Kamienne miasto
20 kwietnia 2021, 22:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jest to stara część miasta Zanzibaru, zalicza się go do Listy światowego dziedzictwa UNESCO.​