9 sierpnia 2021, 16:31
Nowy mural w Łodzi zachęci do tworzenia sąsiedzkich relacji

Nowy mural w Łodzi zachęci do tworzenia sąsiedzkich relacji

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Na pograniczu łódzkiego Śródmieścia i Widzewa powstaje mural promujący budowanie dobrosąsiedzkiego klimatu. Praca o wielkości 550 m kw. zdobić będzie ścianę kamienicy przy Targowej 55, usytuowanej naprzeciwko Diasfery Łódzkiej, inwestycji firmy Duda Development 

 Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest poznańska firma Duda Development, która w Łodzi realizuje obecnie największy ze swoich dotychczasowych projektów mieszkaniowych.

– Pomysł na mural, który znajdzie się na ścianie jednej z kamienic w pobliżu naszej flagowej inwestycji, zrodził się z chęci promowania idei budowania więzi między ludźmi. Mural, nie tylko wzbogaci estetykę otoczenia, lecz także, poprzez przesłanie, które niesie będzie spełniał istotną funkcję społeczną. Chcielibyśmy, aby stanowił pretekst do dyskusji, zachęcał do nawiązywania kontaktów, dialogu sąsiedzkiego i zabawy. By wywoływał i promował pozytywne emocje – mówi Justyna Miłosz, reprezentująca Duda Holding, w skład którego wchodzi Duda Development.      

Przestrzeń, która łączy

Nowy łódzki mural zawiera motywy dotyczące dobrego sąsiedztwa, empatii, gościnności i wzajemnej życzliwości. Dla projektantów dzieła inspiracją były walory architektoniczne i przyrodnicze miejsca, w którym powstaje praca oraz jego najbliższego otoczenia. Tematyka muralu nawiązuje do krajobrazów łódzkiego śródmieścia i zabytkowej dzielnicy Księży Młyn oraz usytuowanego nieopodal parku Źródliska. W symboliczny sposób obrazuje też główne założenia przyświecające twórcom Diasfery Łódzkiej, której projekt opracowywany był wspólnie przez trzy zespoły architektów z Łodzi i Poznania, dzięki czemu stanowi rozwinięcie idei tej inwestycji.    

W celu stworzenia muralu firma Duda Development nawiązała współpracę z fundacją Urban Forms oraz młodymi twórcami streetartu. Autorami projektu jest dwóch artystów, Maciej Polak i Martyn Gill. Wyrazisty styl ilustratora i designera Macieja Polaka znany jest łodzianom m.in. z prac dla kultowej marki Pan tu nie stał. Artysta sztuki ulicznej Martyn Gill zdobył zaś uznanie m.in. dzięki udziałowi przy tworzeniu muralu w przejściu podziemnym między Karolewem a Atlas Areną. 

Inwestycja z zabytkiem w tle

Mural zdobił będzie kamienicę usytuowaną naprzeciw Diasfery Łódzkiej. Malowidło pokryje ścianę budynku od strony nowej ulicy, leżącej na przedłużeniu Orlej. Odsłonięcie zapowiadane jest już na sierpień br. Część mieszkańców Diasfery będzie mogła podziwiać dzieło ze swoich okien.

Tymczasem na terenie inwestycji położonej pomiędzy ulicą Kilińskiego a Targową rozpoczęły się niedawno prace związane budową drugiego etapu osiedla. W tej fazie projektu powstanie blisko 250 mieszkań. Będą mieścić się w budynku, którego fasada nawiązuje stylem do kamienicznej architektury Łodzi. Na jego parterze znajdzie się przestrzeń na lokale handlowo-usługowe, a w części podziemnej powstanie hala garażowa.

Założenia projektowe obejmują również rewitalizację zabytkowych zabudowań warsztatowych, które usytuowane są na terenie inwestycji od strony ulicy Targowej. Historyczny budynek biurowo-przemysłowy po rozbudowie o dwie kondygnacje zyska funkcję mieszkaniową. W tym, niepowtarzalnym postindustrialnym obiekcie znajdą się 24 apartamenty. Przebudowywany pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków budynek wyróżnia m.in. autentyczny historyczny komin, stanowiący stylistyczny wyróżnik tej nieruchomości i symbol łączności z przeszłością miejsca.  

Po zakończeniu budowy w Diasferze Łódzkiej znajdzie się łącznie około 450 mieszkań, co przyczyni się wymiernie do zwiększenia puli lokali w łódzkim śródmieściu i stanowić będzie wkład Duda Development w rozwój tej części miasta. Mural zaś będzie symbolicznym zwieńczeniem dotychczasowego i przyszłego udziału dewelopera w rozwój aglomeracji.  

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Czy będzie wysyp osiedli w lokalizacjach podmiejskich i mniejszych miastach
21 września 2021, 14:11
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czy deweloperzy planują realizację nowych projektów mieszkaniowych w lokalizacjach podmiejskich i mniejszych miastach? W których? Czy ze względu na utrudnienia związane z wprowadzaniem na rynek nowych inwestycji oferta firm kurczy się? O ile podaż jest mniejsza niż przed pandemią?
Popularne błędy popełniane przy kupnie mieszkania. Na co uważać?
22 września 2021, 11:35
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Zakupienie mieszkania jest decyzją, która nierzadko podejmowana jest pod presją czasu. Wtedy łatwo o błędy. Często narażone są na nie także te osoby, które nie przemyślały do końca swojej decyzji lub nie mają rozeznania w branży nieruchomości. Jako że decyzja o zakupie mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem, sprawdź, jak nie popełnić wtedy żadnego błędu!
Jak nowe technologie zmieniają osiedla mieszkaniowe
25 sierpnia 2021, 16:17
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Po jakie rozwiązania sięgają deweloperzy przy projektowaniu nowych inwestycji? Jakie nowości technologiczne wdrażają, by zapewnić mieszkańcom komfort? W jaki sposób infrastruktura osiedli podąża za stylem życia? Jakie udogodnienia i rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo wprowadzane są w nowych projektach?
Z jakiego powodu opłaca się zdecydować na doradcę kredytowego?
22 sierpnia 2021, 14:55
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wzięcie kredytu jest skomplikowane i podczas niego pojawia się mnóstwo pytań. Z tych względów właśnie w dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy doradcy kredytowego. Dzięki niemu można skrócić całą procedurę i uniknąć zbędnego stresu. O czym zdecydowanie warto wiedzieć odnośnie doradcy kredytowego?
Szybka przeprowadzka - jak ją zaplanować?
8 sierpnia 2021, 09:44
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Każdy, kto kiedykolwiek się przeprowadzał wie, jak trudne może być przeniesienie wszystkich rzeczy. Pakowanie, odpowiednie zabezpieczanie i przewożenie rzeczy wymaga dużo zaangażowania i pochłania mnóstwo czasu. Trudności może dostarczy także rozkręcanie i późniejsze składanie mebli. Można jednak przyśpieszyć oraz ułatwić przeprowadzkę.
Jak koszt zakupu gruntów wpływa na ceny mieszkań
3 sierpnia 2021, 16:33
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jakie ceny osiągają grunty pod budowę mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach największych miast? Jak wartość ich zakupu przedkłada się na rentowność inwestycji i ceny mieszkań? Jaka jest dostępność ziemi? Czy firmy planują zakupy gruntów? Jakich działek poszukują? Gdzie?
Czy lokale usługowe w nowych osiedlach mają wzięcie
22 lipca 2021, 15:40
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czy zmiany wywołane pandemią i zwiększone zapotrzebowanie na kompleksowe usługi w pobliżu miejsca zamieszkania w myśl zasady 15 minutowego miasta spowodowały wzrost popytu na lokale usługowe na terenie osiedli? Czy w nowych inwestycjach projektowanych jest więcej powierzchni usługowo-handlowych? W jakiej cenie są oferowane?
Co jest lepsze – wynajem czy kupno mieszkania?
5 lipca 2021, 09:05
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wiele osób będących w progu dorosłości zastanawia się - kupno czy wynajem mieszkania? Jest to decyzja, która będzie rzutować na całe przyszłe życie, dlatego przed jej podjęciem warto dokładnie się zastanowić. Warto w tym momencie rozważyć wszystkie swoje przyszłe plany, także te związane z założeniem rodziny oraz możliwymi przeprowadzkami, aby podjąć taką decyzję, której po czasie nie będzie się żałować.
Kraków wciąż najlepszy w regionach
1 lipca 2021, 16:17
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Na rynku krakowskim, podobnie jak na innych rynkach regionalnych, możemy obserwować przyspieszenie procesów renegocjacji umów najmu. Rośnie jednocześnie ilość ofert dotyczących podnajmów. Część firm określiło już tryb pracy, jaki najlepiej sprawdza im się w nowym środowisku biznesowym, zweryfikowało zapotrzebowanie dotyczące ilości stanowisk i zdecydowało o kształcie nowego biura. - Na rynku krakowskim, podobnie jak na innych rynkach regionalnych, możemy obserwować przyspieszenie procesów renegocjacji umó