28 kwietnia 2021, 06:18
Dywizja morderców z Galicji.

Dywizja morderców z Galicji.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
28 kwietnia 1943 roku we Lwowie została utworzona 14 Ukraińska Dywizja Grenadierów SS Galizien.
 
Dywizja z założenia miała galicyjski, nie zaś ukraiński charakter – jako symboliki
nie wprowadzono ukraińskiego tryzuba i błękitno-żółtego sztandaru; zamiast tego symbolem był żółty galicyjski lew z trzema złotymi koronami w niebieskim polu. Pomimo późniejszej możliwości utworzenia jednostki stricte ukraińskiej, władze niemieckie nie zgodziły się na takie działania, gdyż od samego początku wojny nie zaakceptowały dążeń ukraińskich do utworzenia niepodległej Ukrainy. Dywizja ta wsławiła się niechlubnie licznymi pogromami ludności polskiej na Wołyniu. Jej pierwszym dowódcą był SS grupenfuhrer Walter Schimana, natomiast ostatnim do czasu jej rozformowania 7 maja 1945 roku generał porucznik Pawło Szandruk.
 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Polskie Salem
16 maja 2023, 11:52
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W 1775 roku w Doruchowie pod Ostrzeszowem odbył się ostatni w Polsce proces czarownic. Spalono 14 kobiet, a miejscowość dziś określa się jako "polskie Salem".
Kwaśne....
26 czerwca 2022, 14:05
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Kiedyś nie było gospodarstwa by krowy nie było. To ona utrzymywała całą rodzinę na wsi w skromnym ,ale przyzwoitym życiu. Można wyczytać z wielu książek, posłuchać wielu ludzi ,którzy opowiadali te czasy z krową związane. Ta krowa dawała mleko a mleko dawało źródło utrzymania.
Zapomniany czar domowych peweksów...
3 maja 2022, 17:23
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Lata 90 te , no może końcówka lat 80 był przełomowy w domowe wynalazki. Pamiętam doskonale jak wszystko co smakowało – czytaj było nie z Polski- było trudno dostępne.
Zamek Tenczyn w Rudnie
11 grudnia 2021, 14:03
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Zamek jest odbudowywany w formie, którą konserwatorzy nazywają trwałą ruiną. To jest chyba najlepsze podejście, bo nie wszystkie zamki można odbudować w stu procentach, nie wszędzie znajdą one dla siebie odpowiednią funkcję. Natomiast na pewno warto odbudowywać je w tej formie, ponieważ zostaną zachowane.   Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński 10.11.2019 w czasie wizyty na zamku.
Meble w XVII i XVIII w. w Anglii
24 maja 2021, 10:58
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W odróżnieniu od Francji, gdzie większość mebli, zwłaszcza do siedzenia, była złocona lub lakierowana osiemnastowieczna Anglia hołduje drewnu odkrytemu, woskowanemu. Pozwalało to na uwidocznienie słoi drewna, specjalnie zresztą dobranych.
OSTATNIE BIESZCZADZKIE RETORTY
21 maja 2021, 08:22
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Od wiosny do późnej  jesieni  bieszczadzcy smolarze od wieków wypalają drewno .
Klasycyzm Ludwika XVI - meble
17 maja 2021, 09:30
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Według opisów pochodzących z epoki umeblowanie jadalni składało się ze stołów i dwóch krzeseł, dwóch stołów-konsoli lub stołów pomocniczych oraz etażerki do przechowywania szkła.
Christopher Macht - Spowiedź Goebbelsa
16 maja 2021, 21:22
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Mam świadomość, że nazistowski minister propagandy nie zapisał się pozytywnie na kartach historii. Okrył się on niechlubną sławą w dziejach świata. Jednak ciekawi mnie to, w jaki sposób wykorzystując narzędzia PR uprawiał propagandę polityczną, manipulując społeczeństwem w imię kreowania wizerunku Adolfa Hitlera.
Balony broniące Angii
21 kwietnia 2021, 14:55
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W czasie bitwy o Anglię szczególnie uciążliwe dla Brytyjczyków były nieustanne naloty niemieckich bombowców. Alianccy myśliwcy robili, co mogli, by bronić ludność cywilną przed spadającymi niemieckimi bombami.