24 maja 2021, 10:58
Meble w XVII i XVIII w. w Anglii

Meble w XVII i XVIII w. w Anglii

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W odróżnieniu od Francji, gdzie większość mebli, zwłaszcza do siedzenia, była złocona lub lakierowana osiemnastowieczna Anglia hołduje drewnu odkrytemu, woskowanemu. Pozwalało to na uwidocznienie słoi drewna, specjalnie zresztą dobranych.

chodniki sznurkowe

Meble georgiańskie

Głównym materiałem w XVIII w. był mahoń, który wszedł w użycie około 1720-25 r., przywieziony z dziewiczych lasów Ameryki. Był to materiał o bardzo wysokiej jakości. W końcu XVIII w. zapanowała moda na inne egzotyczne, w tym również na drewno cytrynowe. Meble okresu georgiańskiego uważane są za duże osiągnięcie w historii meblarstwa, pzrede wszystkim z uwagi na wygodę w użytkowaniu. Zwłaszcza meble służące do siedzenia mają wysokości siedzeń i oparć oraz ich wygięcia doskonale dopasowane do kształtu ciała ludzkiego. W latach od 1730 dp 1740 rozpoczął okres działalności wielkich architektów wnętrz i meblarzy.

  

Meble Hepplewhite'a

Meble Hepplewhite'a miały lżejsze formy aniżeli meble Chippendale'a. Wykonane były również z drewna mahoniowego albo innego - lakierowanego. Krzesła i fotele miały oparcia z ramek w kształcie tarcz lub serc, z wypełnieniem szczeblinami albo deseczkę ażurową. Ulubiony motyw w oparciu stanowiły trzy splecione strzały z herbem ks. Walii. Przednie nóżki krzeseł były proste, zwężające się ku dołowi, tylne - razem z oparciem odchylone na zewnątrz. Na szczególną uwagę zasługują szkielety łóżek Hepplewhite'a z pięknie rzeźbionymi nogami.

  

chodniki sznurkowe

 

Meble Chippendale'a

W początkowym okresie swej działalności Chippendale projektował meble zbliżone do mebli w stylu Queen Anne. Jego fotele i krzesła miały podobnie wygięte nogi, a w oparciu stosował wygięta deskę, bogato rzeźbioną lub ażurową, profilowaną. W dalszym rozwoju oparcia deskę zastąpiła kratka i szczebliny pionowe albo poziome, z rzeźbą o motywach gotyckich lub chińskich. W końcowym okresie działalności Chippendale'a w meblach jego uwidaczniają się wyraźne wpływy klasycyzmu Roberta Adama. Meble skrzyniowe Chippendale'a były różnego rodzaju; szafy-biblioteki, szafy-komody, szafy-biurka, toalety oraz komody. meble szkieletowe to: krzesła, fotele, kanapy różnych kształtów oraz łóżka i stoliki, podstawki, ramy do obrazów i luster. W meblach skrzyniowych widzimy mistrzostwo w wykonaniu intarsji z różnych rodzajów drewna (heban, drewno satynowe, róża) oraz znakomite zastosowanie innych materiałów, takich jak kość słoniowa oraz brązy. Chippendale używał z dużym umiarem brązów i to przeważnie tylko do ozdoby mebli skrzyniowych, najczęściej zaś złocił niektóre części płaskorzeźby wykonane w drewnie mahoniowym.

 

Meble Sheratona

Działalność Sheratona jest nieco późniejsza niż poprzednio wymienionych mistrzostw, toteż nawiązuje on bardziej do klasycznych greckich reguł, częściowo zaś nawet do empire'u. Podobnie jak inni, za główny temat swych wzorów obrał meble do siedzenia. Jego krzesła i fotele były zresztą często tak podobne do mebli Hepplewhite'a, że trudno je było rozróżnić. Oparcia maiły przeważnie formy prostokątne, z poziomą, wygięta deską oparciową, były ażurowe, rzeźbione. Nóżki krzeseł i foteli projektował proste, toczone. Na meble zarówno skrzyniowe, jak i szkieletowe używał różnych rodzajów drewna: cytrynę, mahoń, różę, drewno satynowe. Stosował często intarsję i żyłki oraz ornamenty malowane przez Angelikę Kauffmann. Meble te stały się prototypami znacznie późniejszych kompletów salonowych w całej Europie. Sheraton opublikował swoje wzory mebli w obszernych katalogach pt. The cabinet-makers and upholsters drawing book 1791 roku.

 

Meble Adama

Meble w tzw. stylu Adam obejmują zarówno meble skrzyniowe, jak i szkieletowe. Były one projektowane przez Roberta Adama - architekta, stąd ich wybitnie tektoniczne formy, oparte na klasycznych wzorach oraz znane nam już szczegóły dekoracji: klasyczne postacie kobiece, gryfy, girlandy, wianki i groteski. Intarsja z jasnego drewna układana była w kształt medalionów z klasycznymi głowami, wazami, trofeami, wieńcami i wstęgami. Najczęściej spotykany był motyw intarsji zwany parasolem, rzadziej zaś motywy chińskie. W krzesłach lub fotelach w oparciu występował owal z tarczą albo lira, bądź też oparcie maiło pozioma deseczkę, poniżej zaś szczeblinę; było profilowane i wyłożone intarsją. Jako jeden z wyróżniających się wzorów, znany był fotel z półkolistymi, spiętymi przewiązką klasyczną przednimi nóżkami. Siedzenia foteli krzeseł były wyplatane trzcina lub obite. Z mebli Adama na specjalną uwagę zasługują meble skrzyniowe, zwłaszcza zaś długie kredensy, zakończone u góry drewniana lub brązową galeryjką, z ozdobami brązowymi i bogato intarsjowane.

 

źródło: materiały książka: S. Sienicki – Wnętrza mieszkalne

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Polskie Salem
16 maja 2023, 11:52
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W 1775 roku w Doruchowie pod Ostrzeszowem odbył się ostatni w Polsce proces czarownic. Spalono 14 kobiet, a miejscowość dziś określa się jako "polskie Salem".
Kwaśne....
26 czerwca 2022, 14:05
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Kiedyś nie było gospodarstwa by krowy nie było. To ona utrzymywała całą rodzinę na wsi w skromnym ,ale przyzwoitym życiu. Można wyczytać z wielu książek, posłuchać wielu ludzi ,którzy opowiadali te czasy z krową związane. Ta krowa dawała mleko a mleko dawało źródło utrzymania.
Zapomniany czar domowych peweksów...
3 maja 2022, 17:23
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Lata 90 te , no może końcówka lat 80 był przełomowy w domowe wynalazki. Pamiętam doskonale jak wszystko co smakowało – czytaj było nie z Polski- było trudno dostępne.
Zamek Tenczyn w Rudnie
11 grudnia 2021, 14:03
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Zamek jest odbudowywany w formie, którą konserwatorzy nazywają trwałą ruiną. To jest chyba najlepsze podejście, bo nie wszystkie zamki można odbudować w stu procentach, nie wszędzie znajdą one dla siebie odpowiednią funkcję. Natomiast na pewno warto odbudowywać je w tej formie, ponieważ zostaną zachowane.   Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński 10.11.2019 w czasie wizyty na zamku.
OSTATNIE BIESZCZADZKIE RETORTY
21 maja 2021, 08:22
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Od wiosny do późnej  jesieni  bieszczadzcy smolarze od wieków wypalają drewno .
Klasycyzm Ludwika XVI - meble
17 maja 2021, 09:30
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Według opisów pochodzących z epoki umeblowanie jadalni składało się ze stołów i dwóch krzeseł, dwóch stołów-konsoli lub stołów pomocniczych oraz etażerki do przechowywania szkła.
Christopher Macht - Spowiedź Goebbelsa
16 maja 2021, 21:22
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Mam świadomość, że nazistowski minister propagandy nie zapisał się pozytywnie na kartach historii. Okrył się on niechlubną sławą w dziejach świata. Jednak ciekawi mnie to, w jaki sposób wykorzystując narzędzia PR uprawiał propagandę polityczną, manipulując społeczeństwem w imię kreowania wizerunku Adolfa Hitlera.
Balony broniące Angii
21 kwietnia 2021, 14:55
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W czasie bitwy o Anglię szczególnie uciążliwe dla Brytyjczyków były nieustanne naloty niemieckich bombowców. Alianccy myśliwcy robili, co mogli, by bronić ludność cywilną przed spadającymi niemieckimi bombami.
Ustny przekaz....
26 kwietnia 2021, 06:49
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jestem przekonany, że śledząc historię II Wojny Światowej z podręczników możemy tylko być poinformowani o tym , co jest wygodne dla rządzących, tak jest w wielu krajach, gdzie historia jest wyciszana i przekręcane są fakty lub nawet są one wymazywane.