Plastik jednorazowego użytku

Wpisy zawierające słowo kluczowe plastik jednorazowego użytku.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Kanada zakazuje produkcji i importu jednorazowych tworzyw sztucznych do końca roku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Zakaz ma obejmować: torby kasowe, sztućce, słomki i artykuły gastronomiczne wykonane z tworzyw sztucznych lub zawierające je, które są trudne do recyklingu, z kilkoma wyjątkami ze względów medycznych. Zakaz ma wejść w życie w grudniu 2022 r., z kolei sprzedaż tychże plastikowych przedmiotów będzie zakazana od grudnia 2023 r. Plastiki jednorazowego użytku stanowią większość odpadów z tworzyw sztucznych znajdujących się na kanadyjskich wybrzeżach. Według danych rządowych każdego roku używa się do 15 miliardów plastikowych toreb kasowych i około 16 milionów słomek. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
74% konsumentów jest gotowych zapłacić więcej za ekologiczne opakowania Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Według badań Trivium Packaging prawie trzy czwarte (74%) konsumentów jest gotowych zapłacić więcej za produkt w ekologicznym opakowaniu. W opublikowanym w kwietniu 2022 raporcie, opracowanym we współpracy z Boston Consulting Group, ankietowano wśród uczestników ich preferencje związane z ekologicznymi opakowaniami oraz skłonność konsumenta do płacenia więcej za produkty w opakowaniach przyjaznych środowisku. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nurdles: problem niewidocznego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś o "nurdle" – ale te maleńkie granulki są obecnie drugim co do wielkości rodzajem zanieczyszczenia oceanów plastikiem. "Nurdle" to rodzaj zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych, które sieje spustoszenie w środowisku naturalnym. Większości ludzi, gdy myślimy o plastikowych odpadach, przychodzą na myśl plastikowe butelki i opakowania. Jednak nurdle – maleńkie plastikowe granulki – stanowią obecnie drugą co do wielkości formę zanieczyszczenia plastikiem globalnych oceanów. Szacuje się, że każdego roku blisko 230 000 ton trafia do oceanu. & (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wskaźnik recyklingu opakowań stalowych w Europie osiągnął w 2020 r. 85,5% Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali do Opakowań ( APEAL ) podaje do wiadomości, że wskaźnik recyklingu opakowań stalowych w Europie osiągnął w 2020 r. 85,5%, co oznacza wzrost dziesiąty rok z rzędu. Według APEAL wskaźnik recyklingu opakowań stalowych wzrósł o 1,5% w porównaniu z danymi z 2019 r., co daje wynik, który określa jako „najwyższy poziom w historii”. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Plastikowe opakowania do żywności mogą zawierać setki substancji chemicznych powodujących raka Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Według nowych badań plastikowe opakowania i pojemniki na żywność mogą zawierać setki substancji chemicznych powodujących raka, bezpłodność i mutacje genów. Tak właśnie bywa, gdy opakowania nie posiadają certyfikatów na kontakt z żywnością. Dziurawe prawo na to zezwala. Opakowania zawierały 388 indywidualnych „substancji budzących obawy”, w tym 352 znane jako rakotwórcze, mutagenne i toksyczne dla reprodukcji, które są nazywane CMR. Kolejne 22 to substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną lub hormonalną (EDC), a 32 zagrażają zdrowiu poprzez trwałość i „bioakumulację”. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
W Szkocji wchodzi w życie częściowy zakaz używania jednorazowych tworzyw sztucznych Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Firmy w Szkocji podlegają ograniczeniom w zakresie dostarczania szeregu przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, min. sztućców i pojemników na żywność. Szkocja stała się pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który zakazał „problematycznych” tworzyw sztucznych, po tym, jak dziś weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi oferowanie jednorazowych sztućców, talerzy i mieszadełek z tworzyw sztucznych jest przestępstwem dla firm. Zakaz – który wchodzi w życie po sześciomiesięcznym okresie karencji po uchwaleniu przepisów przez szkocki parlament podczas szczytu COP26 – dotyczy również pojemników na żywność, kubków i innych pojemników na n (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Amazon i plastikowe opakowania - powiedz NIE! Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Podpisz petycję w sprawie zanieczyszczenia plastikowymi opakowaniami przez Amazon!   Petycja tutaj:   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ponad 3000 szkodliwych substancji w opakowaniach! Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Naukowcy zidentyfikowali ponad 3000 potencjalnie szkodliwych chemikaliów, które można znaleźć w opakowaniach żywności i innych materiałach związanych z żywnością, z których dwie trzecie nie miały wcześniej kontaktu z żywnością.   Międzynarodowa grupa naukowców przeanalizowała ponad 1200 badań naukowych, w których zmierzono chemikalia w opakowaniach żywności, sprzęcie do przetwarzania, sztućcach i pojemnikach na żywność wielokrotnego użytku. Raport został opublikowany 19 maja 2022 przez Food Packaging Forum (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Plastikowe opakowania w sklepach wysyłkowych - problem! Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Większość plastiku nie znika, zamiast tego rozpada się na mniejsze kawałki, które odkryto w każdym zakątku globu – zaśmieca nasze ulice, zanieczyszcza ocean i szkodzi dzikiej przyrodzie. Mikroplastiki zostały nawet znalezione w naszej żywności i napojach, potencjalnie narażając nas na niebezpieczne związki i dodatki. Jak wskazują najnowsze badania – większość z nas ma je już w swoich organizmach. To samo tyczy się zwierząt na całym świecie.   Opakowania plastikowe dodawane do zakupów online podczas wysyłki – w tym pl (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Spożycie i absorbcja plastiku przez szczury Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Spożycie mikrodrobin plastiku środowiskowego przez zwierzęta budzi poważne obawy zdrowotne ze względu na ich potencjalny negatywny wpływ na organizmy. Większość spożytych drobin plastiku zostanie wydalona, podczas gdy zagrożenia dla zdrowia zależą w dużej mierze od dynamiki/częstotliwości wydalania. Chociaż zbadano charakterystykę wydalania mikroplastików przez bezkręgowce i ryby, nadal brakuje informacji na temat ich wydalania przez ssaki, zwłaszcza w przypadku mikroplastików włóknistych.     W niedawno przeprowadzonych badaniach na szczurach włókniste i granulowane mikroplastiki i nanoplastiki polimeru nylonowego (poliamid 66, PA66) były eksponowane u próby badawczej drogą doustną w pierws (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Szacuje się że pył z opon jest 1000 razy bardziej szkodliwy, niż spaliny Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Studenci ze Startupu The tire collective właśnie poczynili wielki krok, mający na celu rozwiązanie tego problemu. O tym, że opony się ścierają wiedzą chyba wszyscy ludzie. Ale mało kto zastanawia się nad tym, co się dzieje z pyłem powstającym ze startej opony. Zespół, składający się z czterech studentów z Imperial College London i Royal College of Art, stworzył urządzenie, które mocuje się do opony samochodowej i wykorzystuje elektrostatykę oraz aerodynamikę obracającego się koła do zbierania pyłu z opony podczas jego pylenia. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ochrona przed "pandemią" zmieniła się w szkodliwe zanieczyszczenie Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Maski, przyłbice, rękawiczki — te produkty stały się nieodzowną częścią naszego życia, ponieważ staraliśmy się chronić siebie i innych podczas "pandemii", która ostatnio według ministerstw zdrowia wielu krajów, była nieprawdą. "Walka" z wirusem – celebrytą - Covid-19 (wirusem, który był zamiast wszystkich z ponad 100 tysięcy wirusów, które mamy w płucach) przez ostatnie dwa lata doprowadziła do niemal nieuniknionego wzrostu popytu na tworzywa sztuczne jednorazowego użytku, wywierając ogromną presję na i tak już nadmierny problem odpadów z tworzyw sztucznych na świecie.   Pisaliśmy że to samo WHO, które ogłosiło fałszywą pandemię, nakazuje wycofania gumowych rękawiczek... W jednym z raportów (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jedynie dziewięć krajów UE ma wyraźne cele w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Według oceny Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), konkretne cele w zakresie zapobiegania różnym odpadom z tworzyw sztucznych wciąż nie są szeroko rozpowszechnione w Europie. Tylko dziewięć krajów ma wyraźne cele w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych. Raport EEA o tytule: „Zapobieganie powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych w Europie” przedstawia stan zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych w Europie. Przeanalizowano w nim działania podejmowane w krajach członkowskich EEA w celu rozwiązania problemu wytwarzania odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą środków zapobiegawczych. W ocenie finalnej raportu stwierdzono, że należy traktować priorytetowo zapobieganie najbardziej szkodliwym dla środowiska rodzajom tworzyw sztucznych. Chodzi o tworzywa jednorazowego użytku i produkty z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
New Jersey przygotowuje się do wprowadzenia w życie ustawy ograniczającej używanie plastiku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Prawo ograniczające jednorazowe plastikowe siatki i produkty z pianki polistyrenowej wchodzi w życie już 4 maja. Komisarz Departamentu Ochrony Środowiska w New Jersey - Shawn M. LaTourette w poniedziałek (04.04.2022) wezwał opinię publiczną do przygotowania się na stanową ustawę o plastikowych torbach i styropianowych pojemnikach na żywność, która wejdzie w życie za niecały miesiąc.   „Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi stało się jednym z najbardziej palących problemów środowiskowych na świecie” - powiedział LaTourette. „Sami Amerykanie każdego roku zużywają około 100 miliardów plastikowych toreb. Podczas gdy jedynie niektóre z tych toreb są poddawane recyklingowi, wiele z nich traf (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Przyjrzyjmy się szkodliwemu wpływowi plastiku na zdrowie człowieka Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Wszyscy jesteśmy „uzależnieni” od używania plastiku w naszym codziennym życiu. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wystarczy się rozejrzeć wkoło i zawsze zobaczymy przynajmniej jeden plastikowy przedmiot w naszym otoczeniu. Od żywności po pojemnik na napoje, pojemniki na kosmetyki i przybory toaletowe, długopisy, wnętrza samochodów, opakowania, opakowania... opakowania... Przytoczmy raz jeszcze kilka faktów na temat plastiku i jego szkodliwości Według danych CPCB - Indie codziennie wytwarzają 25 940 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Substancja chemiczna, taka jak BPA (bisfenol A), obecna w plastiku, może powodować raka u ludzi, o czym wiemy od dawna! A teraz makabryczne dane: 95% osób w wieku sześciu lat i starszych w USA miało w moczu Bisfenol A.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »