Plastik jednorazowego użytku

Wpisy zawierające słowo kluczowe plastik jednorazowego użytku.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Wpływ plastiku na makaki wrzosowe - nowe badanie Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Rozpoczęto nowy projekt badawczy, którego celem jest zbadanie wpływu zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi na makaki wrzosowiskowe z Sulawesi – zagrożony i chroniony gatunek małp występujący w Indonezji.     Badanie prowadzi zespół międzynarodowych badaczy z Uniwersytetu w Portsmouth i Universitas Hasanuddin. Ma ono na celu zrozumienie, w jakim stopniu makaki wchodzą w interakcje z odpadami z tworzyw sztucznych oraz jak społeczności lokalne postrzegają ten kontakt. Pomimo dużej uwagi poświęcanej zanieczyszczeniu morza tworzywami sztuczn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zanieczyszczenie plastikiem na arktyce Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Rozmowy na temat globalnego zanieczyszczenia plastikiem w Ottawie zakończyły się 30 kwietnia, a wraz z nimi grupa rdzennych liderów z Arktyki wyruszyła w drogę powrotną. Mimo to, delegacja opuszczała stolicę Kanady z mieszanymi uczuciami, wiedząc, że wracają do regionu, który jest „ujściem” dla plastiku napływającego z całego świata.     "Przemysł naftowy i kraje z nim związane mają zbyt duży wpływ na te rozmowy," mówi Pamela Miller, dyrektor wykonawcza i główny naukowiec w Alaska Community Action on Toxics (ACAT) oraz współprzewodnicząca Międzynarodowej Sieci (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mikroplastiki - czym są Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Mikroplastik stanowi obecnie powszechny problem, przenikając niemal każdą sferę życia. Te subtelne fragmenty plastiku o wielkości mniejszej niż 5 mm są obecne we wszelkich środowiskach, od naturalnych po miejskie, i stanowią część życia większości organizmów, w tym niepokojąco, również ludzi. Nawet w naszych organizmach, włączając krew i mleko matki, odnajduje się mikroplastik.     Istnieje kilka głównych źródeł mikroplastiku - Mikroperełki: Maleńkie koraliki plastikowe, obecne w produktach codziennej higieny osobistej, takich jak pasta do zębów, peeligi czy żele pod prysznic.- Mikrofibry: Delikatne włókna z tworzywa sztucznego, które uwalniają się z odzieży syntetyczn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bioplastiki - kolejna ekościema! Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W miarę narastającego i coraz bardziej palącego się kryzysu związanego z zanieczyszczeniem plastikami, firmy produkujące towary konsumpcyjne i opakowania coraz częściej sięgają po tzw. „bioplastiki” jako zamiennik tradycyjnych tworzyw sztucznych pochodzących z paliw kopalnych. Te biodegradowalne materiały wykonane z różnorodnych składników oferują alternatywę, ale śledzenie ich zmian jest wyzwaniem. Ignorowanie tych zagrożeń może prowadzić do poważnych konsekwencji.     Obecnie najpopularniejszym rodzajem bioplastiku jest PLA, czyli polilaktyd, który powstaje z kukurydzy lub trzciny cukrowej. Podobnie do tradycyjnych tworzyw sztucznych, PLA jest powszechnie promowany jako materiał pocho (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
85% społeczeństwa popiera zakaz jednorazowych plastików Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

15 kwietnia 2024 roku - Raport Ipsos, firma badawcza rynku, ujawnia, że ​​średnio 85% respondentów na całym świecie popiera zakaz stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych, podczas gdy 90% wezwało do zakazu używania niebezpiecznych substancji chemicznych w tych materiałach. Ankieta, przeprowadzona przez WWF i Plastic Free Foundation, objęła ponad 24 000 uczestników z 32 krajów. Raport ten wyprzedza czwarte i przedostatnie rundy negocjacji nad traktatem dotyczącym zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi (INC-4) w Ottawie, Kanada, które odbędą się między 23 a 29 kwietnia.     "W miarę rozpoczynania kolejnej rundy negocjacji traktatowych, na podstawie wyników ankiety jedyną d (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dno oceanu kryje w sobie aż 11 milionów ton plastikowych śmieci Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Według najnowszych ustaleń CSIRO, australijskiej agencji naukowej, we współpracy z Uniwersytetem w Toronto w Kanadzie, na dnie oceanu znajduje się nawet do 11 milionów ton plastikowych odpadów. Z uwagi na alarmujący tempo, w jakim co minutę do oceanu trafiają tworzywa sztuczne, równowartość jednej śmieciarki, oraz prognozy wskazujące na potencjalne podwojenie zużycia tworzyw sztucznych do 2040 roku, zrozumienie dynamiki rozprzestrzeniania się tworzyw sztucznych w środowisku morskim jest kluczowe dla ochrony życia i siedlisk morskich.     Miejsce, gdzie plastikowe zanieczyszczenia odpoczywają "Wiemy, że rocznie miliony ton plastikowych odpadów trafia do naszych ocean&oac (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wpływ plastikowych butelek na oceany Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Nasze oceany, które obejmują ponad 70% powierzchni Ziemi, nie tylko są źródłem cudów i piękna, ale także są niezbędne do życia na naszej planecie. Niestety, coraz bardziej stają się one wysypiskiem odpadów z tworzyw sztucznych, z których plastikowe butelki stanowią znaczącą część. Według danych „Naszego świata w danych”, plastikowe butelki należą do jednych z najczęściej spotykanych przedmiotów w naszych drogach wodnych, pojawiając się nawet w najgłębszych częściach oceanu! Związek między plastikowymi butelkami a zanieczyszczeniem oceanów jest niezaprzeczalny. Plastikowe butelki są często używanymi na całym świecie tworzywami jednorazowego użytku, a ich utylizacja stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemów morskich.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak długo rozkłada się plastik Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Ile trwa rozkład plastiku? Rozkład plastiku to proces, który trwa naprawdę długo. W przypadku niektórych materiałów może to potrwać dziesiątki, a nawet setki lat. Główną przyczyną tego zjawiska jest fakt, że tworzywa sztuczne nie ulegają łatwemu rozkładowi w naturalnych procesach. Natomiast w przypadku takich materiałów jak żywność czy liście, natura jest w stanie dokonać rozkładu w ciągu zaledwie kilku miesięcy.     Od plastikowych toreb na zakupy po słomki – warto się zastanowić, ile czasu zajmuje rozkład plastiku Torba z polietylenu Torby plastikowe zazwyczaj wykonuje się z tworzywa sztucznego znanego jako polietylen. Wykorzystuje się dwa rodzaje polietylenu: o wysokiej (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Odkryto nowa chorobę ptaków zjadających plastik Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Odkrycie nowej choroby, spowodowanej tworzywami sztucznymi, u ptaków morskich, skłoniło naukowców do dalszych badań nad wpływem tego zanieczyszczenia na ludzką tkankę.     Badanie przeprowadzone w Australii wykazało znaczne ilości tkanki bliznowatej w błonie śluzowej żołądka wszystkich 30 burzyków grubostopych. Nowa choroba, nazwana "plastozą", została zlokalizowana na wyspie Lord Howe, oddalonej o 700 km na północny wschód od Sydney, i opisana w marcowym numerze Journal of Hazardous Materials przez Adrift Lab. Chociaż badanie skupiło się na konkretnym gatunku ptaka, szacuje się, że około 1200 innych gatunków morskich również połyka plas (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mikroplastiki w tętnicach Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Mikroplastiki, zgodnie z definicją, są to fragmenty plastiku o rozmiarze mniejszym niż 5 mm, zazwyczaj powstające w wyniku degradacji wyrobów z tworzyw sztucznych. Rosnąca liczba badań przeprowadzonych na przestrzeni lat wskazuje na potencjalny wpływ mikro i nanoplastików na mikrobiom człowieka, jego odporność oraz homeostazę endokrynną.     Raffaele Marfella z Wydziału Zaawansowanych Nauk Medycznych i Chirurgicznych na Uniwersytecie w Kampanii Luigi Vanvitelli we Włoszech oraz jego współpracownicy przeprowadzili szczegółową analizę wpływu mikroplastików na zdrowie serca, zakładając, że mogą one działać jak blokady w tętnicach. W badaniu wybrano 304 osoby, które przeszły endarterek (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ograniczenia UE dotyczące BPA Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W dniu 8 marca 2024 roku Forum Opakowań Żywności (FPF) przedstawiło swoje uwagi Komisji Europejskiej dotyczące inicjatywy zakazującej stosowania bisfenolu A (BPA) w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCM). Ta inicjatywa wynika z nowej opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w sprawie bezpieczeństwa BPA (zgłoszonej przez FPF) i ma na celu także zajęcie się stosowaniem innych bisfenoli w materiałach FCM, aby uniknąć niekorzystnego zastępowania BPA.     Poniżej skrócony komentarz FPF FPF popiera proponowane rozporządzenie, podkreślając, że jest ono zgodne z oceną ryzyka przeprowadzoną przez EFSA (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Odpady z elektroniki Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Rosnące wyzwanie globalne związane z produkcją odpadów elektronicznych (e-odpadów) znacznie przewyższa tempo ich recyklingu, jak podkreślono w najnowszym Raporcie Monitora Globalnego ONZ dotyczącym e-odpadów.     Ogromne ilości e-odpadów Szokująca liczba 62 milionów ton e-odpadów wyprodukowanych w 2022 roku ukazuje skalę tego problemu; ilość ta wystarczyłaby, aby wypełnić linię ciężarówek o wadze 40 ton każda, otaczającą równik Ziemi. Jednak zaledwie 22,3% tych e-odpadów zostało udokumentowanych jako poddane recyklingowi, co uwypukla olbrzymią ilość cennych zasobów o wartości szacunkowej 62 miliardów dolarów, które pozostają niewykorzystane. Pon (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Plastik w jedzeniu Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W ostatnich latach narastają zaniepokojenia związane z obecnością plastiku w naszych produktach spożywczych. Problem nie dotyczy już tylko butelek i toreb, ale również tego, co znajduje się w naszych posiłkach i przekąskach. Eksperci alarmują, zwracając uwagę na ryzyko związane z regularnym spożywaniem mikrocząsteczek tworzyw sztucznych.     Przyczyną problemu jest to, że odpady z tworzyw sztucznych dostają się do środowiska naturalnego, gdzie ulegają rozkładowi na mikroskopijne fragmenty. Te mikroplastiki przedostają się do gleby i wody, by ostatecznie być absorbowane przez rośliny, które spożywamy, oraz przez zwierzęta, które są naszym pokarmem. W rezultacie plastik zanieczyszcza nasz łańcuch pokarmowy. Bad (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Usuwanie mikroplastików z wody Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo opracowali innowacyjną technologię, która efektywnie usuwa szkodliwe mikroplastiki z zanieczyszczonej wody, osiągając skuteczność na poziomie 94%. Globalny problem zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi staje się coraz bardziej alarmujący. Wiele obaw dotyczy wpływu tych zanieczyszczeń na ekosystemy i zdrowie ludzi.     Badania wykazały, że nanoplastiki, które są tysiąc razy mniejsze niż mikroplastiki, mają poważne negatywne skutki dla życia w wodach i zdrowia ludzi. Niestety, możliwości usunięcia nanoplastików z oceanów i jezior są ograniczone. Zespół naukowców pod przewodnictwem profesora Tizazu Mekonnena, specjalis (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
W poniedziałek 18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W poniedziałek 18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej powszechnemu zjawisku plastikowych butelek. Butelki te, wykonane z materiału znanego jako politereftalan etylenu, skrótowo nazywanego „PET”, zaczęto masowo stosować od lat pięćdziesiątych XX wieku. Plastik jest niezwykle użytecznym i trwałym materiałem, który zrewolucjonizował nasze życie. Jednakże, stwarza to poważny problem dla środowiska.     Po pierwsze, nowy PET wytwarzany jest z surowców kopalnych lub szczelinowanego gazu ziemnego, co przyczynia się do wysokiego śladu węglowego i przyspiesza zmiany klimatyczne. Około 75% plastikowych butelek nie podlega recyklingowi, co oznacza, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »