Plastik jednorazowego użytku

Wpisy zawierające słowo kluczowe plastik jednorazowego użytku.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Cykl życia plastikowej torby Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Średni czas używania plastikowej torby to zaledwie 12 minut. Tak, zgadza się — są używane średnio przez 12 minut, a następnie rozkładają się nawet tysiąc lat. W ciągu ostatnich 50 lat światowa produkcja plastiku podwoiła się. Podczas gdy coraz więcej organizacji i krajów zakazuje używania i produkcji plastiku, wiodący światowi producenci plastiku planują zwiększyć produkcję o prawie jedną trzecią w ciągu najbliższych pięciu lat, według Światowego Forum Ekonomicznego.   W 1974 r. globalne zużycie plastiku rocznie wynosiło 2 kilogramy (4,4 funta) na mieszkańca. Dziś wzrosło to do 43 kilogramów (około 95 funtów) – i ta liczba nadal będzie wzrastać. Jeśli konsumpcja plastiku wzrośnie w obecnym tempie, według National Geog (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co minutę kupowany jest milion plastikowych butelek Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Według raportu "Guardian" wynika, że 1 mln plastikowych butelek są kupowane na całym świecie co minutę (dane z 2017 r.). Ten sam raport mówi, że w 2016 roku na całym świecie zakupiono ponad 480 miliardów plastikowych butelek z napojami i wodą, co daje wzrost o 160 mld na przestrzeni jednej dekady. Do 2050 roku w oceanie może być więcej plastiku niż ryb. Raport fundacja Ellen MacArthur we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym, że jeśli zanieczyszczenie plastikowy nadal w tym tempie, ilość plastiku w oceanie mógłby przeważyć ilości ryb. Raport przewiduje, że do 2050 roku oceany będą zawierać co najmniej 937 milionów ton plastiku i tylko 895 milionów ton ryb. 

Zobacz cały wpis na blogu »
Na całym świecie co minutę zużywanych jest aż 2 miliony plastikowych torebek Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Może wydawać się to niewiarygodne, ale jak podaje Ecowatch, rokrocznie na całym świecie zużywa się od 0,5 do 1 biliona plastikowych torebek. Z kolei wg. Departamentu Ochrony Środowiska miasta Nowy Jork, tylko w ich mieście zużywa się 23 miliardy plastikowych toreb rocznie (ostatecznie miasto zakazało stosowania plastikowych toreb na zakupy).   Zakazy dotyczące użytkowania plastikowych toreb okazały się już niezwykle skuteczne w co niektórych krajach. Dobrze też wygląda sytuacja, gdzie wprowadza się opłaty za "jednorazówki". Na przykład w Wielkiej Brytanii wprowadzenie w 2015 r. opłaty za torebki plastikowe w wysokości 5 pensów (7c) spowodowało zmniejszenie ich używania o 83% . W Wielkiej Brytanii wciąż produkuje się około 1,3 miliar (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zaledwie 9% wszystkich produktów wykonanych z tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Wiecie, że zaledwie 9% wszystkich produktów wykonanych z tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi? A co z resztą? Ile ona wynosi? Żeby to sobie uzmysłowić przytoczymy tylko fakt, że wg. raportu Guardiana, od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, wyprodukowano około 8,3 miliardów ton plastiku. Jesteście sobie w stanie to wyobrazić? Nie? Więc tak - tak wielka masa odpowiada wadze ponad 800 000 (osiemset tysięcy) wież Eiffla.   Pomimo tego i faktu, że plastik jest nadal produkowany (i będzie) każdego roku, UNEP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska) informuje, że tylko 9% wszystkich plastików jest poddawanych recyklingowi, a tylko 12% jest spalane (co nie zmienia faktu skażenia atmosfery). Pozostały plastik z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ile plastiku można zaoszczędzić dzięki użyciu butelek wielokrotnego użytku? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Ponieważ człowiek, pijąc cztery plastikowe butelki dziennie, zużywa 1460 plastikowych butelek rocznie. Jeśli pijesz mniej, to wykonaj nieskomplikowane zadanie matematyczne mnożąc liczbę butelek razy 365. Używając butelki wielokrotnego użytku, kupujesz ją tylko raz, a służyć Ci będzie tak długo, jak sobie życzysz i o to zadbasz. Jak bardzo butelki na wodę wielokrotnego użytku pomagają środowisku? Butelka wielokrotnego użytku na wodę zużywa mniej oleju do produkcji, zastępuje wszystkie tworzywa sztuczne, których byś używał, a tym samym zmniejsza zarówno ślad węglowy, jak i pomaga zmniejszyć obciążenie plastikiem wysypisk śmieci, oceanów, strumieni i innych miejsc, w których trafiają odpady wykonane z tworzyw sztuczny (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Niekontrolowane wykorzystanie plastiku w rolnictwie zagraża środowisku i zdrowiu ludzi – raport ONZ Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Zwiększone wykorzystanie produktów z tworzyw sztucznych przez rolników! Bez odpowiedniego systemu regionalnego gospodarki odpadami, szkody dla środowiska zagrażają zdrowiu ludzi! - mówi nam raport Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomimo korzyści płynących z plastiku w osiąganiu wyższych wydajności w produkcji roślinnej, zwierząt i ryb, lwia część z nich jest zakopywana, spalana lub porzucana po zużyciu. Biorąc pod uwagę jednorazowy charakter plastiku i rosnące na niego zapotrzebowanie, z przerażeniem obserwujemy jak tworzywa sztuczne gromadzą się w glebie, wodzie i zatruwają nasze powietrze po utylizacji w spalarniach. Gleba jest głównym receptorem plastiku wykorzystywanego w rolnictwie i zawiera większe ilości mikrodrobin plastiku niż oceany!  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy warto nauczyć się żyć bez foliowych siatek i worków? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Na początek kilka statystyk dotyczących foliowych worków i siatek:   - na terenie Europy co minutę wyrzuca się prawie 200 tysięcy foliówek. Co oznacza że zużywamy 280 milionów foliówek na dobę. - 80% odpadów pływających w morzach i oceanach to plastik - plastikowa torba rozkłada się od 100 do nawet 500 lat. - Kto nie widział foliowych toreb walających się po chodniku, czy ulicy? Czy tak bardzo przyzwyczailiśmy się do korzystania z nich, że nie potrafimy bez nich żyć? A przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu, na zakupy chodziło się z siatką wykonaną z materiału, która potrafiła służyć przez wiele lat! A może cofnijmy się jeszcze dalej i zacznijmy stosować wiklinowe koszyki? Dlaczego nie? (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O co chodzi w dyrektywie unijnej dotyczącej plastiku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Zakaz produkcji plastiku Co oznacza zakaz jednorazowych plastików, który został przegłosowany przez komisję UE? Przyjęta dyrektywa obejmuje część większej europejskiej strategii w dziedzinie produkcji tworzyw sztucznych. Docelowo ma być krokiem naprzód do prowadzenia gospodarki komponentowej w tak zwanym „obiegu zamkniętym”. Chodzi w tym przede wszystkim o to, by jak najwięcej nowych produktów, czy też ich fragmentów (jak np. opakowania) trafiały po zakończonym swym „cyklu życia” z powrotem do hali produkcyjnej jako materiał komponentowy. W przyszłości każdy produkt wykonany z tworzywa, ma po wykorzystaniu zostać poddany recyklingowi, aby stworzyć z niego nowy produkt – i tak w kółko. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zjadamy plastik - co to dla nas oznacza? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG) w Wiedniu naukowcy poinformowali o kolejnym odkryciu godzącym w producentów plastikowych opakowań. Mikroplastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata. Skąd się tam wziął? Ludzie zjadają go wraz z rybami i owocami morza – to nie powinno dziwić nikogo, kto siedzi w temacie zanieczyszczeń mórz i oceanów. Zadziwiające może być to, że plastik spożywany również z piwem,  wodą butelkowaną i innymi napojami przechowywanymi w opakowaniach, które są jednorazowego użytku.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zakaz produkcji plastików jednorazowego użytku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Co oznacza zakaz jednorazowych plastików, który został przegłosowany przez komisję UE? Przyjęta dyrektywa obejmuje część większej europejskiej strategii w dziedzinie produkcji tworzyw sztucznych. Docelowo ma być krokiem naprzód do prowadzenia gospodarki komponentowej w tak zwanym „obiegu zamkniętym”. Chodzi w tym przede wszystkim o to, by jak najwięcej nowych produktów, czy też ich fragmentów (jak np. opakowania) trafiały po zakończonym swym „cyklu życia” z powrotem do hali produkcyjnej jako materiał komponentowy. W przyszłości każdy produkt wykonany z tworzywa, ma po wykorzystaniu zostać poddany recyklingowi, aby stworzyć z niego nowy produkt – i tak w kółko. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ile plastiku można zaoszczędzić dzięki użyciu butelek wielokrotnego użytku? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Ponieważ człowiek, pijąc cztery plastikowe butelki dziennie, zużywa 1460 plastikowych butelek rocznie. Jeśli pijesz mniej, to wykonaj nieskomplikowane zadanie matematyczne mnożąc liczbę butelek razy 365. Używając butelki wielokrotnego użytku, kupujesz ją tylko raz, a służyć Ci będzie tak długo, jak sobie życzysz i o to zadbasz.   Jak bardzo butelki na wodę wielokrotnego użytku pomagają środowisku? Butelka wielokrotnego użytku na wodę zużywa mniej oleju do produkcji, zastępuje wszystkie tworzywa sztuczne, których byś używał, a tym samym z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy warto nauczyć się żyć bez foliowych siatek i worków? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Na początek kilka statystyk dotyczących foliowych worków i siatek: na terenie Europy co minutę wyrzuca się prawie 200 tysięcy foliówek. Co oznacza że zużywamy 280 milionów foliówek na dobę. 80% odpadów pływających w mor (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
10 faktów na temat plastikowych jednorazówek Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

1. Tylko 9% wszystkich wyprodukowanych tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi Według raportu Guardiana, od lat pięćdziesiątych wyprodukowano około 8,3 miliarda ton plastiku — co odpowiada wadze ponad 800 000 wież Eiffla. Pomimo tego i faktu, że plastik jest nadal produkowany każdego roku, UNEP informuje, że tylko 9% wszystkich plastików jest poddawanych recyklingowi, a tylko 12% jest spalane. Pozostały plastik zanieczyścił środowisko lub można go znaleźć na wysypiskach śmieci. 2. Na całym świecie co minutę zużywanych jest aż 2 miliony plastikowych torebek Może wydawać się to niewiarygodne, ale jak podaje Ecowatch, rokrocznie na całym świecie zużywa się od 0,5 do 1 biliona plastikowych torebek. Z kolei wg. De (...)

Zobacz cały wpis na blogu »