Plastik jednorazowego użytku

Wpisy zawierające słowo kluczowe plastik jednorazowego użytku.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Ograniczenia UE dotyczące BPA Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W dniu 8 marca 2024 roku Forum Opakowań Żywności (FPF) przedstawiło swoje uwagi Komisji Europejskiej dotyczące inicjatywy zakazującej stosowania bisfenolu A (BPA) w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCM). Ta inicjatywa wynika z nowej opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w sprawie bezpieczeństwa BPA (zgłoszonej przez FPF) i ma na celu także zajęcie się stosowaniem innych bisfenoli w materiałach FCM, aby uniknąć niekorzystnego zastępowania BPA.     Poniżej skrócony komentarz FPF FPF popiera proponowane rozporządzenie, podkreślając, że jest ono zgodne z oceną ryzyka przeprowadzoną przez EFSA (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Odpady z elektroniki Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Rosnące wyzwanie globalne związane z produkcją odpadów elektronicznych (e-odpadów) znacznie przewyższa tempo ich recyklingu, jak podkreślono w najnowszym Raporcie Monitora Globalnego ONZ dotyczącym e-odpadów.     Ogromne ilości e-odpadów Szokująca liczba 62 milionów ton e-odpadów wyprodukowanych w 2022 roku ukazuje skalę tego problemu; ilość ta wystarczyłaby, aby wypełnić linię ciężarówek o wadze 40 ton każda, otaczającą równik Ziemi. Jednak zaledwie 22,3% tych e-odpadów zostało udokumentowanych jako poddane recyklingowi, co uwypukla olbrzymią ilość cennych zasobów o wartości szacunkowej 62 miliardów dolarów, które pozostają niewykorzystane. Pon (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Plastik w jedzeniu Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W ostatnich latach narastają zaniepokojenia związane z obecnością plastiku w naszych produktach spożywczych. Problem nie dotyczy już tylko butelek i toreb, ale również tego, co znajduje się w naszych posiłkach i przekąskach. Eksperci alarmują, zwracając uwagę na ryzyko związane z regularnym spożywaniem mikrocząsteczek tworzyw sztucznych.     Przyczyną problemu jest to, że odpady z tworzyw sztucznych dostają się do środowiska naturalnego, gdzie ulegają rozkładowi na mikroskopijne fragmenty. Te mikroplastiki przedostają się do gleby i wody, by ostatecznie być absorbowane przez rośliny, które spożywamy, oraz przez zwierzęta, które są naszym pokarmem. W rezultacie plastik zanieczyszcza nasz łańcuch pokarmowy. Bad (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Usuwanie mikroplastików z wody Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo opracowali innowacyjną technologię, która efektywnie usuwa szkodliwe mikroplastiki z zanieczyszczonej wody, osiągając skuteczność na poziomie 94%. Globalny problem zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi staje się coraz bardziej alarmujący. Wiele obaw dotyczy wpływu tych zanieczyszczeń na ekosystemy i zdrowie ludzi.     Badania wykazały, że nanoplastiki, które są tysiąc razy mniejsze niż mikroplastiki, mają poważne negatywne skutki dla życia w wodach i zdrowia ludzi. Niestety, możliwości usunięcia nanoplastików z oceanów i jezior są ograniczone. Zespół naukowców pod przewodnictwem profesora Tizazu Mekonnena, specjalis (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
W poniedziałek 18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W poniedziałek 18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej powszechnemu zjawisku plastikowych butelek. Butelki te, wykonane z materiału znanego jako politereftalan etylenu, skrótowo nazywanego „PET”, zaczęto masowo stosować od lat pięćdziesiątych XX wieku. Plastik jest niezwykle użytecznym i trwałym materiałem, który zrewolucjonizował nasze życie. Jednakże, stwarza to poważny problem dla środowiska.     Po pierwsze, nowy PET wytwarzany jest z surowców kopalnych lub szczelinowanego gazu ziemnego, co przyczynia się do wysokiego śladu węglowego i przyspiesza zmiany klimatyczne. Około 75% plastikowych butelek nie podlega recyklingowi, co oznacza, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mikroplastiki w ludzkiej krwi: ryzyko udaru i zawału serca Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W obliczu narastających obaw dotyczących wpływu zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi na środowisko i zdrowie, ostatnie badania ujawniły ukrytą obecność mikrodrobinek plastiku w ludzkich tkankach oraz potencjalny związek z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym chorobami układu krążenia. Mikroplastiki, czyli mikroskopijne cząsteczki plastiku o wielkości mniejszej niż 5 milimetrów, rozprzestrzeniły się praktycznie na całej kuli ziemskiej, włączając w to oceany, ląd i atmosferę, stając się globalnym wyzwaniem dla ekosystemów.     Mikroplastiki: wszechobecne zagrożenie dla środowiska Mikroplastiki pochodzą z różnorodnych źródeł, w tym z degradacji większych plastikowych odpadów ora (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
UE a plastikowe zabawki Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Dziś posłowie do Parlamentu Europejskiego będą głosować nad nowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa zabawek. Organizacje zdrowotne apelują do eurodeputowanych o ochronę zdrowia dzieci poprzez zagwarantowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Wspieranie ulepszeń wprowadzonych przez komisję ENVI oraz przyspieszenie ograniczenia stosowania per- i polifluorowanych substancji alkilowych (PFAS) oraz bisfenoli w zabawkach jest kluczowe.     PFAS mają liczne negatywne skutki zdrowotne i mogą gromadzić się w organizmach dzieci, ponieważ nie rozkładają się łatwo. Dlatego też, wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów UE dotyczących bezpieczeństwa zabawek jest sposobem na przyspieszenie zakazu stosowania tych szkodliwych chemikal (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Życie morskie zagrożone plastikiem Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Badaczka usług ekosystemów morskich, dr Samantha Garrard, w artykule opublikowanym na łamach The Conversation UK, zauważa, że powszechne wykorzystanie tworzyw sztucznych we współczesnym społeczeństwie doprowadziło do rozprzestrzenienia się plastikowych odpadów w oceanach.     Plastik jest obecny we wszystkich zakątkach oceanu, od powierzchni po dno, od równików po bieguny. Głównie pochodzi on z lądowych źródeł tworzyw sztucznych, a najczęstszymi przedmiotami są plastikowe torby, butelki, opakowania, pojemniki na żywność i sztućce. Te przedmioty często dryfują na powierzchni morza, porusza je wiatr, fale i prądy, co sprawia, ż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Saszetki z detergentami początek problemu zanieczyszczenia mikroplastikiem odzieży Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W zeszłym miesiącu demokratyczny członek Rady Miasta Nowego Jorku, James Gennaro, przedstawił projekt ustawy zmieniający praktyki dotyczące prania ubrań poprzez zakaz stosowania saszetek z detergentem do prania.     Projekt ustawy, znanego jako "Strąki są plastikowe", zakłada zakaz używania saszetek z detergentami do prania pokrytymi alkoholem poliwinylowym (PVA) – rodzajem plastiku, który rozpada się w wodzie. Firmy pralnicze twierdzą, że PVA jest bezpieczne i biodegradowalne, jednak zwolennicy projektu kwestionują te twierdzenia. Sarah Paiji Yoo, współzałożycielka firmy Blueland, producenta środków czyszczących bez plastiku, wyraziła poparcie dla ustawy, argumentując, że produkty i zyski nie pow (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mikroplastiki są wszędzie - jak je ograniczyć? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Niewidzialna inwazja z lądu, powietrza i morza: Mikroskopijne fragmenty plastiku znajdują się w naszej żywności, wdychanym powietrzu oraz wodzie, którą pijemy – zarówno butelkowanej, jak i tej z kranu. Przez ponad trzydzieści lat profesor Tracey Woodruff, ekspertka w dziedzinie położnictwa, ginekologii i nauk o rozrodczości na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, badała wpływ toksycznych substancji chemicznych obecnych w naszym otoczeniu na zdrowie, w tym substancji zawartych w mikroplastikach. Mikroplastiki, które czasami są nawet mniejsze niż ludzki włos, stanowią niepozorne produkty uboczne codziennych przedmiotów użytku, takich jak opakowania, opony samochodowe czy syntetyczne tkaniny, które ulegają degradacji, a nawet niektóre środki do oczyszczania skóry. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Sześć Narodów, na rzecz ograniczenia handlu szkodliwymi tworzywami sztucznymi na konferencji WTO Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Koalicja sześciu krajów, włączając Maroko, zainicjowała deklarację podczas 13. konferencji Światowej Organizacji Handlu (WTO), wzywającą do ograniczenia handlu szkodliwymi tworzywami sztucznymi. Australia, Barbados, Chiny, Ekwador, Fidżi i Maroko złożyły tę deklarację, akcentując konieczność podejmowania działań mających na celu rozwiązanie problemu negatywnego wpływu zanieczyszczeń pochodzących z tworzyw sztucznych na środowisko, zdrowie i gospodarkę.     Inicjatywa ta bazuje na wysiłkach podejmowanych podczas 12. Konferencji Ministerialnej (MC12) w czerwcu 2022 r. Podczas MC12 ta sama grupa krajów, pełniąca rolę koordynatorów dialogu na temat zanieczy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wrząca woda z kranu może usunąć 80 procent znajdujących się w niej mikroplastików Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Przegotowanie wody z kranu przed użyciem może skutecznie redukować obecność drobnych, potencjalnie szkodliwych cząstek plastiku o co najmniej 80 procent.     Nano i mikroplastiki (NMP) reprezentują fragmenty materiałów sztucznych, takich jak polistyren, polietylen i polipropylen, o średnicy od 0,001 do 5 milimetrów. Choć ich wpływ na zdrowie nadal jest przedmiotem badań, istnieją podejrzenia, że mogą być szkodliwe dla ludzi. Badacze, w tym Eddy Zeng z Uniwersytetu Jinan w Chinach, wraz z zespołem, przeprowadzili eksperymenty, pobierając próbki wody z kranu i mierząc w nich zawartość NMP. Średnie stężenie wyniosło 1 miligram na litr. Następnie próbki zostały poddane gotowaniu przez 5 minut (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ogranicz plastik jednorazowego użytku aby chronić drogi wodne Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi staje się coraz bardziej pilnym problemem dróg wodnych stanu Missouri. Miliony ton plastiku trafia do naszych rzek, jezior i oceanów każdego roku, co prowadzi do poważnych konsekwencji. Te zanieczyszczenia są głównym zagrożeniem dla ekosystemów wodnych i mogą mieć katastrofalny wpływ na nasze źródła wody.     Największymi źródłami zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi na drogach wodnych stanu Missouri są jednorazowe produkty, takie jak plastikowe torby, butelki, słomki i opakowania. Po jednorazowym użyciu często lądują one w rzekach i strumieniach, co może prowadzić do poważnych problemów. Plastik rozkłada się z czasem, uwalniając toks (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Stężenie mikroplastików w wodzie Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Eksperci apelują do władz federalnych o podjęcie działań mających na celu zapobieżenie dostawom mikroplastików do wody pitnej. Według grupy ekspertów ds. ochrony środowiska Senatu, w amerykańskiej wodzie pitnej zanotowano jedno z najwyższych na świecie stężeń mikroskopijnych odpadów z tworzyw sztucznych. We wtorek panel ekspertów ds. środowiska i ochrony środowiska wezwał Kongres do interwencji w związku z narastającym problemem mikroskopijnych włókien z tworzyw sztucznych i innych odpadów z tworzyw sztucznych w źródłach wody w USA. Naukowcy od dłuższego czasu alarmują z powodu mikrocząstek tworzyw sztucznych, które mogą zawierać włókna z odzieży syntetycznej, granulki plastiku używane do produkcji lub rozdrobnione fragmenty większych produktów z tworzyw sztucznych. Te mikrocząstki przedostały się do ekosystemów, źródeł wody pitnej, a nawet do ludzkiego organizmu. Ostatnie badania wykazały, że cząst (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dlaczego należy unikać plastikowych butelek Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Picie większej ilości wody korzystnie wpływa na zdrowie, ale może wiązać się z pewnymi ryzykami. Większość osób korzysta z plastikowych butelek na wodę, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie i przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska. Plastikowe butelki są zazwyczaj jednorazowego użytku i często wyrzucane, co zwiększa ilość odpadów trafiających na wysypiska śmieci i przyczynia się do zanieczyszczenia wód.     Ponieważ plastik nie ulega biodegradacji, duża ilość wyrzucanych codziennie butelek stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Picie wody z plastikowych butelek niesie również ryzyko zdrowotne związane z działaniem toksycznym i chemicznym związanym z plastikiem. Długotrwałe korzys (...)

Zobacz cały wpis na blogu »