Zaufaj chirurgowi szczękowemu – daj się zoperować

kategoria: Medycyna   dodane: 22/07/2022
Chirurgia szczękowo-twarzowa jest specjalizacją, która z początku nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Charakteryzuje się operacyjnym leczeniem zębów, w skład czego wchodzi, np. ich usuwanie.

W olsztyńskim gabinecie M.Dent zabiegi chirurgiczne są wykonywane przez lek. dent. Łukasza Michalaka oraz współpracujących z kliniką specjalistów chirurgii stomatologicznej. W ich skład wchodzi najczęściej: usuwanie zębów, operacje na korzeniach zębowych czy zębach zatrzymanych w kości.

 

Czym zajmuje się chirurg szczękowy i kiedy się do niego zgłosić?

W wielu przypadkach pacjenci umawiają się na wizyty dopiero wtedy, gdy ulegli poważnym wypadkom i konieczna jest operacja. Ma to na celu zniwelowanie groźnych uszkodzeń czaszki w dolnej części lub zgryzu. Chirurgia szczękowa dzieli się na: stomatologiczną i onkologiczną. Chirurg szczękowy w Olsztynie odpowiedzialny jest za przeprowadzanie ekstrakcji chirurgicznej zęba, odsłaniania zębów zatrzymanych w łuku, zabiegów z zakresów implantoprotetyki stomatologicznej, chirurgii urazowej, chirurgii plastycznej twarzy w okolicach jamy ustnej czy usunięcie torbieli bądź złośliwych nowotworów, występujących w obrębie twarzoczaszki. Tytuł specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej może być uzyskany zarówno przez lekarza jak i lekarza dentystę.

 

Znaczna część zabiegów musi się jednak odbywać na sali operacyjnej, a pacjent powinien dostać silne znieczulenie. Specjalizacja ta obejmuje również leczenie wad i zespołów genetycznych, a także zabiegi ortognatyczne we współpracy z… lekarzem ortodontą. Dzięki temu każdy może rozwiązać problem wady zgryzu, co wiąże się m.in. z podwyższeniem poczucia własnej wartości oraz komfortowym mówieniem czy spożywaniem posiłków. Dodatkowym plusem takiego zabiegu jest ochrona przed przeciążeniem zębów.

 

Stan zapalny zęba

Chirurg szczękowy może stwierdzić powstanie torbieli lub guzów w okolicach jamy ustnej. W takim wypadku niezbędna jest ingerencja specjalisty. Wykonywana jest wtedy najczęściej resekcja wierzchołka zęba, która polega na nacięciu błony śluzowej, dzięki czemu można odsłonić kość i na koniec usunąć bolesny stan zapalny lub torbiel. Kolejnym przypadkiem, gdzie konieczna jest pomoc chirurga szczękowego to bolesny stan zapalny a wywołany jest on zatrzymaniem zęba, który przestaje rosnąć i nie jest w stanie przebić się przez błonę śluzową lub wrasta w kość. Wtedy trzeba być świadomym, że konieczne może być usunięcie zęba, który powoduje ból.

 

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może prowadzić do rozwijania się tam bakterii, co ma wpływ na cały organizm i prowadzi do poważnych chorób i powikłań po operacjach. Chory, nieleczony ząb może być także przyczyną powikłań po zbiegach ortopedycznych, chirurgicznych, itd. Dotyczy to również cukrzyków czy pacjentów chorych na serce.

 

Wada zgryzu

Aby wybrać się do chirurga szczękowego nie trzeba być po wypadku. Problemem, który może rozwiązać jest także wada zgryzu, która niestety doskwiera wielu osobom. Nieprawidłowy zgryz identyfikowany jest jako otwarty, zwężony w szczęce bądź wysunięty w żuchwie. Te przypadłości jak najbardziej kwalifikują się do operacyjnej korekcji. Wada zgryzu może być dziedziczona genetycznie lub nabyć ją można po urodzeniu, gryząc jakieś przedmioty lub ssąc kciuka. Wystąpić może również w wyniku wypadku.

 

Chirurgia szczękowa przywraca również pierwotny kształt brody. Następuje jej modelowanie. Staje się to coraz popularniejszym zabiegiem. Korzystają z niego nie tylko osoby z wadami zgryzu, ale też i ludzie bez stwierdzonych problemów w celu poprawy wyglądu.

 

Wady zgryzu są tylko jednymi z kilku przyczyn, z którymi należy zgłosić się do chirurga szczękowego. Poza tym istnieje wiele schorzeń oraz urazów, gdzie zabieg chirurgiczny jest jedynym rozwiązaniem. Zanim jednak zgłosimy się do tego specjalisty, należy umówić się na wizytę do dentysty, który dokładnie oceni, co trzeba dalej robić. Jeśli nie będzie w stanie nic zaradzić, skieruje pacjenta do chirurga.

 

Korekcja uzębienia po wypadku

Podczas nieszczęśliwych wypadków można doznać nieprzyjemnego złamania żuchwy bądź kości znajdującej się w obrębie szczęki. Taka sytuacja przytrafić się może w trakcie wypadku drogowego albo w trakcie niefortunnego zderzenia się z przeciwnikiem podczas różnego typu gier zespołowych. Zabieg w takim przypadku jest konieczny. Niestety nie przebiega on przyjemnie. Chirurg szczękowy umieszcza często odpowiednie szyny bądź protezy w okolicy szczęki. Umożliwiają one prawidłowe odtworzenie kształtu kostnego oraz odbudowę. Dlatego też, by móc w miarę swobodnie funkcjonować, szyny zostały zaprojektowane ze specjalnego elastycznego materiału, który pozwala lekarzom nadać kształt pasujący do korekty kości, która się przemieszcza lub jest złamana.

 

Po wypadku z uszkodzeniem żuchwy i okolic trzeba jak najszybciej udać się do chirurga szczękowego, najlepiej w swoim mieście lub do najbliższego szpitala.