Jak zmniejszyć widoczność cellulitu dzięki fizjoterapii?

kategoria: Medycyna   dodane: 25/05/2023
Cellulit to problem, który dotyka wiele osób, niezależnie od wieku, płci czy stylu życia. Jest to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i związanych z nią toksyn oraz wody, co skutkuje charakterystycznym wyglądem skóry w postaci pomarańczowej skórki. Choć cellulit nie jest chorobą, to jednak wiele osób odczuwa z jego powodu dyskomfort i zniechęcenie do eksponowania swojego ciała. Na szczęście istnieją różne metody, które pozwalają na zmniejszenie widoczności cellulitu, a jedną z nich jest fizjoterapia.

Cellulit – czym jest i jakie są powody jego powstawania?

Cellulit to jedna z niedoskonałości skórnych, która powstaje gdy podskórna tkanka tłuszczowa tworzy pod skórą nierówności, objawiając się grudkowatym wyglądem skóry, zwanym potocznie „skórką pomarańczową”. Powstaje on w wyniku nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej w pewnych obszarach ciała – najczęściej są to okolice brzucha, pośladków, ud, ramion.

Przyczyn powstawania cellulitu może być wiele – począwszy od genetyki, poprzez niewłaściwy styl życia związany z nieprawidłową dietą i brakiem aktywności fizycznej, po zmiany hormonalne czy zaburzenia krążenia. Co ważne, cellulit może być wyłącznie problemem estetycznym, ale niekiedy stanowi również objaw innych zaburzeń zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby tarczycy czy problemy z układem krążenia.

Fizjoterapia estetyczna w walce z cellulitem

Choć fizjoterapia to dział medycyny w głównej mierze zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem zaburzeniom ruchu oraz chorobom wpływającym na funkcjonowanie ciała, to pewna jej część, a mianowicie fizjoterapia estetyczna ma za zadanie poprawę wyglądu ciała, poprzez odpowiednio dobrane zabiegi i ćwiczenia. W przypadku cellulitu jest to szereg skutecznych zabiegów, pomagających w redukcji pomarańczowej skórki przez stymulowanie krążenia limfatycznego, produkcji kolagenu i elastyny, rozluźnienia i redukcji tkanki tłuszczowej czy poprawę elastyczności skóry.

Zabiegi antycellulitowe – jakie są najlepsze i gdzie je wykonać?

Niema jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie zabiegi antycellulitowe są najlepsze, bowiem ich skuteczność zależy od wielu czynników. Dlatego wybór odpowiedniej metody walki z cellulitem powinien być poprzedzony wnikliwą analizą specjalisty, który na podstawie wywiadu, badań i obserwacji będzie w stanie wskazać najlepszy sposób. By było to możliwe, należy wybrać renomowaną placówkę medyczną.

Centrum medyczne Fizjoterapia Estetyczna Szczyt i Szwedoprzygotowało pod tym kątem specjalną ofertę – zabiegi antycellulitowe Warszawa. To specjalnie wyselekcjonowana spośród zabiegów z zakresu fizjoterapii estetycznej grupa technik, dzięki której skutecznie można poprawić stan skóry, redukując ilość tkanki tłuszczowej i zmniejszając widoczność cellulitu. Wśród nich znajdują się następujące zabiegi.

Masaż antycellulitowy

Masaż antycellulitowy to jedna z manualnych technik wspomagających prawidłowe funkcjonowanie skóry oraz poprawę jej estetyki poprzez ujędrnienie oraz usunięcie nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej. Jest to masaż uciskowy, podczas którego wykonuje się uciskanie, rozciąganie, walcowanie czy wibrację skóry, w wyniku czego dochodzi do rozbicia komórek tłuszczowych, pobudzenia krążenia krwi i limfy oraz poprawy elastyczności, a w efekcie do redukcji cellulitu.

Masaż kompresyjny LYMFASTIM

To zabieg zwany także drenażem limfatycznym. Poprzez sekwencyjny masaż i odpowiedni ucisk poszczególnych struktur, układ limfatyczny oraz układ krwionośny pobudzany jest do lepszego działania, a więc zasilania organizmu w potrzebne składniki odżywcze i oczyszczanie organizmu z toksyn. Na obszar zabiegowy nakładany jest specjalistyczny preparat, a następnie całość owijana jest folią. Pacjent umieszczany jest w specjalnym kombinezonie, w którym spędza określoną ilość czasu.

Fala uderzeniowa REMFAT

Fala uderzeniowa REMFAT jest to nieinwazyjny zabieg, który wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do rozpadu komórek tłuszczowych i poprawy krążenia krwi. Ta metoda może pomóc w redukcji cellulitu, ale również wzmocnić skórę, poprawić jej elastyczność i jędrność.

Fala uderzeniowa Storz-Medical

Fala uderzeniowa Storz-Medical, podobnie jak REMFAT, wykorzystuje fale dźwiękowe do redukcji cellulitu. Zabieg z jej użyciem wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia, które wysyła impulsy fal uderzeniowych bezpośrednio do tkanki tłuszczowej. Fale te powodują rozpad komórek tłuszczowych, co wpływa na redukcję cellulitu i ujędrnienie skóry.

Kriolipoliza CoolTech

Kriolipoliza CoolTech to innowacyjny zabieg, który wykorzystuje ekstremalne chłodzenie do niszczenia komórek tłuszczowych. Podczas zabiegu specjalne urządzenie zamraża tkankę tłuszczową, co powoduje, że komórki tłuszczowe ulegają zniszczeniu, a następnie zostają wydalone z organizmu w naturalny sposób. Kriolipoliza może pomóc w redukcji cellulitu, ale również zmniejszyć objętość tłuszczu w określonych obszarach ciała.

Maderoterapia

Maderoterapia to rodzaj głęboko drenującego masażu, wykonywanego przy pomocy specjalnego, drewnianego narzędzia, którym masuje się skórę. Taki masaż poprawia krążenie krwi, usprawnia przepływ limfy, a tym samym zmniejsza widoczność cellulitu. Jest on znacznie intensywniejszy i skuteczniejszy, niż tradycyjny masaż manualny.

Fizjoterapia może być skutecznym sposobem na zmniejszenie widoczności cellulitu. Za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń, masażu, a także urządzeń stosowanych w fizjoterapii, można poprawić ukrwienie, uelastycznić skórę i zredukować tkankę tłuszczową, co prowadzi do redukcji widoczności cellulitu. Warto zatem skonsultować się z fizjoterapeutą, aby dobrać najlepsze dla siebie sposoby na walkę z cellulitem i cieszyć się piękną oraz gładką skórą.