Zabawa na świeżym powietrzu – dlaczego jest ważna i jak zachęcić do niej dziecko?

kategoria: Parenting   dodane: 31/01/2023
Czasy, w których dzieci spędzały większość czasu na podwórku bawiąc się z kolegami i koleżankami, już minęły. Obecnie coraz częściej zmuszone są do spędzania czasu przed ekranami komputerów czy telewizorów. Jednak coraz więcej rodziców i nauczycieli dostrzega jak ważne dla rozwoju dziecka jest przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zachęcić swoje pociechy do przebywania na dworze oraz dlaczego warto to robić.

Jakie korzyści ma zabawa na świeżym powietrzu?

Zabawa na świeżym powietrzu ma wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Jedną z nich jest Poprawa zdrowia fizycznego. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na układ krwionośny, oddechowy oraz mięśniowy. Zwiększa siłę i wytrzymałość oraz pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne - pomaga dziecku zrelaksować się i odpocząć od codziennych stresów. Zwiększa poziom endorfin, co przynosi uczucie szczęścia i radości. Uważa się, że zabawy na świeżym powietrzu pozwalają dzieciom na rozwijanie swoich zdolności twórczych, ponieważ mogą bawić się w różne sposoby, z wykorzystaniem natury jak również przedmiotów, które znajdą wokół siebie. To także sposób na poprawę koncentracji i uwagi oraz komunikacji i współpracy z innymi. Jak widać, mnóstwo korzyści wynika z zabawy na świeżym powietrzu. Jak więc zachęcić dzieci do takiej aktywności? Istnieje mnóstwo sposobów, aby osiągnąć pozytywne rezultaty! Poznaj niektóre z nich!

Jak zachęcić dzieci do aktywności na świeżym powietrzu?

Aby zachęcić dzieci do aktywności na świeżym powietrzu, można próbować kilku różnych metod. Przede wszystkim, bądź dla nich przykładem - pokazuj dziecku, jak ważne jest uprawianie sportów i spędzanie czasu na świeżym powietrzu poprzez własne działanie. Bawcie się razem, miło spędzając czas – niech Twoje dziecko zobaczy, że sport to nie przykry obowiązek, ale nagroda. Ponadto dostosuj aktywność do wieku i zainteresowań dziecka, tak aby była dla niego odpowiednia oraz atrakcyjna – tutaj pomocne mogą być zabawki ogrodowe dla dzieci, takie jak basen z piłeczkami, trampolina, piłka do gry i bramki, paletki do badmintona czy inne podobne akcesoria. Co więcej, bądź kreatywny – szukaj nowych i ciekawych sposobów na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, takich jak wspinanie się po drzewach czy bieganie po lesie. Organizuj wycieczki i wyjazdy, na przykład zaplanuj wyprawę rowerową lub w góry, albo wspólne wyjście na basen, do parku linowego czy na rajdy piesze. Dobrym sposobem może też być danie dziecku poczucia celu – między innymi zaproponowanie mu jakiegoś zadania do osiągnięcia, takiego jak przejechanie trasy rowerowej czy przebycie dłuższego dystansu. Pokazuj dziecku, jakie pozytywne skutki dla jego zdrowia i samopoczucia ma wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Możesz wytłumaczyć na przykładach, jakie korzyści odnosi z tego pod względem fizycznym i psychicznym – na przykład wzrost pewności siebie, wytrzymałości, inteligencji lub siły.

 

Artykuł sponsorowany