Pokój dziecka – jaki kolor wybrać?

kategoria: Parenting   dodane: 01/07/2022
Każdy rodzic musiał zmierzyć się z trudnością wyboru odpowiedniego koloru do pokoju dla dziecka. W zależności od jego płci, kolory wahały się od najjaśniejszych do ciemnych. Zdarza się tak, że z czasem dziecko chce zmiany odcienia ścian. Wtedy pojawia się niemały problem.

Kolory u dzieci pobudzają myślenie, kreatywność, działają uspokajająco a także są bardzo pomocne w ich rozwoju. Istnieje teoria, że kolor trzeba dobrać adekwatnie pod wiek dziecka, wtedy będzie na nie odpowiednio oddziaływał. W większości przypadków rodzice zastanawiają się, jaki kolor wybrać dla chłopczyka a jaki dla dziewczynki. Jednak największym problemem jest, gdy rodzeństwo (brat i siostra) będą mieli wspólny pokój.

 

Pastele to kolory neutralne. Dużą ich zaletą jest to, że zawsze będą do siebie pasowały niezależnie od odcienia. Dlatego najlepiej w ten sposób pomalować pokój rodzeństwa. Do tego warto dobrać białe meble, które idealne będą podkreślane przez kolory ścian. Ciekawym i praktycznym dodatkiem mogą być wiklinowe lub drewniane ozdoby.

 

W przypadku noworodka wybór koloru jest prosty. Pokój dla dziewczynki najlepiej gdyby był w odcieniu jasnego różu, a dla chłopczyka błękitny. Neutralnym i równie korzystnym kolorem jest biały. Noworodki oraz dzieci do lat trzech nie dostrzegają barw, więc wybieranie różnego koloru pasteli nie ma większego sensu. W pokoju małego dziecka ważny jest natomiast kontrast, np. jasne ściany z ciemnymi wzorami i na odwrót.

 

Starsze dzieci mają już swoje preferencje kolorystyczne. Dlatego każdy rodzic powinien chociaż w małym stopniu skonsultować z nimi wybór koloru ścian. Podobnie jak w przypadku noworodków, dziewczynki zdecydowanie wolą kolory w odcieniu różu, preferują również pastele, natomiast chłopcy znakomicie odnajdują się w błękicie czy zieleni. Zdarza się, że dzieci będą miały inny ulubiony kolor, ale niekoniecznie będzie można w ten sposób pomalować pokój, bo może być on zbyt intensywny.

 

U nastolatków dopiero zaczyna się problem z doborem koloru. Okres buntu u dzieciaków może oznaczać dosłownie wszystko. Dlatego też zważając na to trzeba dobrać odpowiedni kolor i przede wszystkim przemyślany, żeby nie wystąpiła nagła zmiana decyzji. Z pewnością rodzice nie zgodzą się na pomalowanie pokoju na czarno czy ciemno, dlatego warto się zastanowić nad inną opcją. Wnętrze pokoju nie może być przede wszystkim nudne. Warto dodać coś „szalonego” na ścianach, np. jakieś fototapety czy wzory, dzięki którym nastolatek będzie odczuwał dużą swobodę.

 

Wyróżnić można pięć najlepszych kolorów pokoju dziecka. Znajda się w nich: niebieski, różowy, żółty, jasnozielony oraz… szary. Każdy z nich pełni inną rolę. Niebieski pobudza kreatywność, jasnozielony, znany też jako kolor nadziei – uspokaja, różowy wzmacnia pozytywne myślenie, żółty dodaje energii – można skojarzyć go sobie z błyskawicą a szary pełni rolę wyciszającą – w takim pokoju można złapać równowagę.

 

Tapety, którymi ozdabia się ściany muszą być również przemyślane. Niektóre dzieci chcą postacie z bajek, superbohaterów, zwierzęta. Jednak w porównaniu do farby, tapetę jest o wiele trudniej zmienić. Mimo to, dzięki niej pokój może stać się bardziej ciekawy.