Jakich witamin najbardziej potrzebuje twoje serce?

kategoria: Medycyna   dodane: 08/10/2021
Serce to narząd, który można nazwać silnikiem całego organizmu, gdyż dostarcza on krwi, w której znajdują się substancje odżywcze, hormony i inne wartościowe materiały, bez których ciało ludzkie nie przeżyje. Jednak nie zawsze wszystkie witaminy i składniki mineralne, które są potrzebne do prawidłowej pracy serca, są produkowane w organizmie – czasem trzeba je dostarczyć z pokarmem, bądź w postaci suplementów. Które z nich najbardziej wpływają na pracę układu krwionośnego?

Witaminy na serce – jakie wybrać?

 

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu trzeba dostarczać sobie odpowiedniej ilości wszystkich potrzebnych witamin, jednak niektóre z nich są szczególnie ważne w przypadku serca. Bez nich bardzo łatwo o choroby i zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, co w przełożeniu może być niebezpieczne dla zdrowia. Na jakie witaminy warto więc postawić?

 

Witaminowa antyoksydacja

 

Mowa tutaj przede wszystkim o witaminach C, E i β-karotenie, które mają działania przeciwutleniające i pomagają organizmowi w usuwaniu z ciała wolnych rodników. Te ostatnie odpowiadają za uszkodzenia na poziomie komórkowym, a jednocześnie biorą istotną rolę w powstawaniu zmodyfikowanego cholesterolu LDL, który może przyczyniać się do zapadnięcia na miażdżycę. 

Odpowiednie dawkowanie tych witamin, szczególnie w ich naturalnej formie, pomoże w zredukowaniu możliwości zapadnięcia na zróżnicowane choroby układu krwionośnego. Oprócz swoich właściwości utleniających witaminy te pełnią również mnóstwo innych funkcji, a w tym:

  • uczestniczą w produkcji kolagenu i podnoszą odporność organizmu (witamina C),
  • działają przeciwzakrzepowo i przeciwnowotworowo (witamina E),
  • wspomagają wzrok i wzmacniają działania przeciwzapalne (witamina A).

 

Witamina D

 

Jest to witamina, której szczególnie często brakuje organizmom dzisiejszych ludzi, a wszystko to przez wzgląd na warunki, w jakich pracujemy. Dziś coraz mniej przebywamy na słońcu, co sprawia, że coraz mniejsze dawki tej witaminy otrzymujemy. Dlatego specjaliści informują, że bardzo ważna jest suplementacja tego specyfiku, gdyż w innym wypadku możemy odczuć nieprzyjemne konsekwencje jego braku – jest to również ważne w przypadku problemów z sercem. Dobry suplement można zawsze kupić w wapteka.pl

Jak wpływa na nas witamina D?

  • zmniejsza stany zapalne,
  • reguluje krzepliwość krwi,
  • ogranicza i łagodzi stany zapalne skóry,
  • reguluje wydzielanie insuliny,
  • reguluje poziom stresu oksydacyjnego i zwiększa przepływ krwi.

 

Witaminy z grupy B

 

Coraz więcej badań wskazuje na bezpośredni wpływ wysokiego stężenia homocysteiny na zapadnięcie na chorobę wieńcową i udar mózgu. Zmniejszenie tego stężenia jest możliwe między innymi dzięki witaminie B12 i B6. Zaburzenia poziomu tego aminokwasu szczególnie często występują u osób stosujących dietę wegańską, gdzie trudno o witaminę B12 w pokarmie. Dlatego bardzo ważne jest jej uzupełnianie, aby zredukować możliwość deregulacji poziomu homocysteiny.

 

Co jeszcze jest kluczowe dla zdrowia serca?

 

Witaminy są niezwykle ważne, jednak trzeba też pamiętać o odpowiednim stylu życia. Ważny jest codzienny, nawet niewielki wysiłek fizyczny, jak i odpowiednia dieta oraz wystarczająca ilość snu. Jednak oprócz tego warto też zażyć cynk w tabletkach z apteki wapteka.pl, który pomoże organizmowi zachować jego witalność na długi czas, wspomagając jednocześnie procesy odbudowy naskórka. 

Pamiętajmy jednak, że najlepiej jednak pobierać witaminy wprost ze zdrowego pokarmu, który jest nimi wypełniony. Wystarczy tylko sprawdzić, czego nam brakuje i wprowadzić odpowiednią dietę, a będzie to jedna z najlepszych profilaktyk przeciw problemom układu krwionośnego, jakie możemy sobie zapewnić.