Inteligencja dziecka – jak ją rozwijać?

kategoria: Parenting   dodane: 20/05/2020
Inteligencja to cecha, z którą się rodzimy i mamy ją w genach? Po części jest to prawda, jednak w dużej mierze umiejętność tą możemy również kształtować. Prace należy zacząć na wczesnym etapie życia dziecka, kiedy jego rozwój jest szczególnie intensywny. Do 6 roku życia chłonie ono bowiem najwięcej. Jak sprawić, aby w przyszłości twoja pociecha nie miała problemów z nauką? Jak kształtować jej umiejętności abstrakcyjnego myślenia oraz logicznego rozwiązywania problemów? Oto 4 aspekty, o które warto zadbać.

Odpowiednia dieta

 

Bardzo duży wpływ na rozwój dziecka, a przy tym kształtującą się inteligencję, ma jego dieta. Zdrowe odżywianie jest szczególnie ważne na pierwszych etapach życia. Mózg dziecka potrzebuje wtedy dowiem wielu witamin i minerałów. Szczególnie istotnym składnikiem żywności dla dziecka, są nienasycone kwasy tłuszczowe. Mózg bowiem jest zbudowany aż w 60 % z tłuszczu. Warto zwrócić uwagę, aby dostarczyć dziecku jedzenie bogate w kwas DHA, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju centralnego układu nerwowego. Wpływa również na pamięć oraz funkcje poznawcze. Takie tłuszcze można znaleźć między innymi w rybach i owocach morza. Unikać należy natomiast fast-foodów oraz słodyczy, gdyż niekorzystnie wpływają one na ogólny rozwój dziecka oraz jego nawyki żywieniowe.

 

Nauka już od przedszkola

 

Najbardziej intensywny rozwój dziecka przypada na czas od narodzin do 6 roku życia. Jest to zatem okres przedszkolny, w którym pociecha jest w stanie nauczyć się wielu rzeczy. Wiedzę najlepiej jednak przemycić w zabawie, aby później nie kojarzyła się ona dziecku jako przykra konieczność. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego przedszkola, które oprócz tego, że bawi, to również uczy. W dziecku wówczas rozbudzi się ciekawość otaczającego świata oraz chęć poznania go, poprzez naukę. Dzięki ćwiczeniom i nowym wyzwaniom stanie się bardziej inteligentne. W przyszłości natomiast świetnie poradzi sobie z logicznym rozwiązywaniem problemów oraz abstrakcyjnym myśleniem.

 

Aktywność fizyczna

 

Dzieci to wulkany energii. Jednak jeżeli nie udaje im się jej odpowiednio rozładować, stają się rozkojarzone i niespokojne. Dlatego tak ważna w życiu małego człowieka jest aktywność fizyczna. Oprócz tego, że poprawia ona krążenie krwi, a tym samym dotlenienie mózgu, pozwala również rozwinąć zdolności takie jak koordynacja czy równowaga.

 

Muzyka

 

Inteligencję dziecka można również regulować dzięki muzyce. Jednak to nie słuchanie jej wpływa na malucha najbardziej. Według badań to nauka tworzenia muzyki, np. śpiew lub gra na instrumencie, znacznie poprawia zdolności intelektualne. Wpływała pozytywnie, m.in. na funkcje poznawcze. Co więcej, czym dłużej dziecko ma do czynienia z nauką tworzenia muzyki, tym bardziej rozwija się jego inteligencja. Jest to zatem dobry sposób na to, aby pociecha uzyskała nowe umiejętności, a przy okazji podniosła swoje możliwości intelektualne.

Artykuł utworzony przy współpracy z Prywatne przedszkole sosnowiec