Foteliki samochodowe – jak wybrać model dla swojego dziecka?

kategoria: Parenting   dodane: 08/02/2023
Fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla dziecka. Pozwala na bezpieczny transport malucha zarówno w wieku niemowlęcym, jak i wtedy, kiedy dziecko ma już kilka lat. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania modelu?

Wiek i waga dziecka a typ fotelika

Na stronie https://centrumfotelikow.pl/ można znaleźć wiele różnorodnych modeli fotelików samochodowych. Najważniejszym kryterium podczas wyboru konkretnego produktu jest wiek dziecka, które ma w nim podróżować. Zupełnie inaczej skonstruowany jest fotelik dla niemowlęcia, a inaczej ten do przewozu kilkuletniego dziecka, które waży już kilkanaście kilogramów.

 

Na stronie internetowej sklepu można filtrować foteliki właśnie ze względu na wiek i wagę malucha. W menu produkty dzielą się na te dla niemowlaków, te dla dzieci w wieku od 1 do 4 lat oraz te przeznaczone dla dzieci od 4. do 12. roku życia. W niemowlęcych fotelikach samochodowych dziecko znajduje się w pozycji leżącej, lekko pochylonej i musi jechać tyłem do kierunku poruszania się pojazdu.

 

Starsze dzieci mogą siedzieć już przodem do kierunku jazdy – tak samo, jak inni pasażerowie auta. W obu przypadkach dziecko przymocowuje się do fotelika za pomocą regulowanych pasów. Wiele nowoczesnych fotelików ma możliwość odwrócenia się o 360 stopni, co jest bardzo pomocne, gdy trzeba np. nakarmić malucha w trakcie postoju czy włożyć go do siedziska.

Kolor fotelika samochodowego – szeroki wybór odcieni

Foteliki samochodowe to produkty o bardzo zróżnicowanej gamie kolorystycznej. Oczywiście, największa część modeli pokryta jest czarnym materiałem, ale sporo z nich pozwala na dopasowanie do preferencji rodziców czy dzieci. W sklepach internetowych znajdują się m.in. modele szare, zielone, czerwone, niebieskie, brązowe czy białe.

Technologie i zabezpieczenia w fotelikach samochodowych

Fotelik samochodowy ma zapewniać dziecku bezpieczeństwo, więc przy wyborze modelu warto wziąć pod uwagę to, jakie technologie i sposoby ochrony oferuje. O poziomie jakości świadczą uzyskane przez model certyfikaty czy odbyte testy. Warto wybierać foteliki, które mają system regulacji pochylenia siedziska. Umożliwia to wygodne ułożenie dziecka w bezpiecznej pozycji.

 

W niektórych modelach znajdują się magnesy, które pomagają w utrzymaniu pasa blisko ciała dziecka. W przypadku dzieci siedzących koniecznie trzeba zwracać uwagę na zagłówki ochraniające głowę również po bokach. W zachowywaniu higieny i czystości pomagają takie technologie jak systemy wentylacyjne czy łatwo czyszcząca się tapicerka.