Dlaczego ciągle jestem zmęczony? Choroby a brak sił

kategoria: Medycyna   dodane: 25/06/2020
Czujesz się non stop zmęczony i nie masz na nic siły. Zwykłe, codzienne czynności sprawiają ci trudność. Ponadto szybko się męczysz, a twój organizm odmawia współpracy. Inni mają cię za lenia lub uważają, że przesadzasz. Tymczasem, obok zwykłego wyczerpania organizmu związanego z przepracowaniem, chroniczne zmęczenie może mieć swoją przyczynę w chorobie. Dowiedz się, czy nie cierpisz na jedną z nich.

Przyczyn obezwładniającego zmęczenia, wbrew pozorom jest wiele. Nie zawsze związane jest to z przepracowaniem, co zresztą również jest niebezpieczne, jednak nie wymaga skomplikowanego leczenia. Z czym jeszcze może być związane zmęczenie?

 

Stres

 

Przewlekły stres może być przyczyną chronicznego zmęczenia. Wynika to z ciągłego odczuwania przez organizm napięcia oraz rozdrażnienia. Dodatkowo, w sytuacjach stresowych wydzielany jest hormon zwany kortyzolem. Jego nadmiar może doprowadzić do wyczerpania. Chroniczny stres powodowany jest przez codzienne sytuacje, jak rozmowa z szefem, problemy w rodzinie czy stanie w korkach. Aby pozbyć się zmęczenia należy podjąć kroki w kierunku zniwelowania negatywnego wpływu otoczenia. Pomocny okazuje się w tym regularny i dobry jakościowo sen oraz w razie konieczności psychoterapia.

 

Anemia

 

Anemia to stan patologiczny organizmu, w którym występuje niedostateczna ilość krwinek czerwonych. Spowodowane jest to najczęściej niedoborem żelaza. Jednym z podstawowych jej objawów, obok duszności oraz przyspieszonego bicia serca, jest właśnie zmęczenie. Osoba dotknięta anemią bardzo szybko się męczy oraz jest znacznie osłabiona. Leczenie anemii polega najczęściej na podawaniu żelaza doustnie, w skrajnych przypadkach dożylnie. Po przywróceniu w organizmie równowagi, poziom zmęczenia powinien ulec poprawie.

 

Niedoczynność tarczycy

 

U pacjentów skarżących się między innymi na chroniczny brak sił często rozpoznaje się zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Obok zmęczenia, niedoczynności tarczycy towarzyszą wypadanie włosów, wzrost masy ciała oraz zaparcia. Brak motywacji oraz chęci działania jest podobny jak przy okazji depresji. Leczenie niedoczynności tarczycy zwykle nie wymaga hospitalizacji. Polega natomiast na podawaniu brakującej ilości hormonów, których nie produkuje tarczyca.

 

Utajone choroby serca

 

Niewydolność serca również może być przyczyną przewlekłego zmęczenia. Objawia się ono trudnością w wykonywaniu nawet najprostszych czynności domowych, jak sprzątanie czy spacer. Utajone choroby serca mogą rozwijać się samoistnie, bądź wskutek przebytej grypy. Wówczas może pojawić się zapalenie mięśnia sercowego, z czym niezwłocznie należy udać się do specjalisty.

 

Depresja

 

Również choroby i zaburzenia psychiczne mogą być przyczyną wyczerpania organizmu. W depresji jest ono szczególnie zauważalne. Aby jednak poprawnie ją zdiagnozować, zmęczeniu muszą towarzyszyć także inne objawy, takie jak niepokojące myśli, brak motywacji do życia, bezsenność lub nadmierna potrzeba snu oraz niska samoocena. W przypadku leczenia depresji skuteczna jest psychoterapia oraz przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych.