22 marca 2022, 15:42
Podział okien ze względu na ilość skrzydeł w oknie.

Podział okien ze względu na ilość skrzydeł w oknie.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Podział okien ze względu na ilość skrzydeł w oknie.. Okna można podzielić na wiele różnych sposobów: materiał z jakiego są zbudowane, grubości profili okiennych, ilości szyb w szybie zespolonej, kolory, jednak dziś okna zajmiemy się oknami z podziałem na ilość skrzydeł w oknie. Okna jedn


Okna można podzielić na wiele różnych sposobów: materiał z jakiego są zbudowane, grubości profili okiennych, ilości szyb w szybie zespolonej, kolory, jednak dziś okna zajmiemy się oknami z podziałem na ilość skrzydeł w oknie.

Okna jednoskrzydłowe – w ościeżnicy zamontowane jest jedno skrzydło – prawe lub lewe, jest jedna klamka i jeden zestaw zawiasów i okuć. Okno jednoskrzydłowe może się tylko uchylać, tylko otwierać lub otwierać i uchylać, wszystko zależy od zastosowanych okuć.

okno jednoskrzydłowe

Okno dwuskrzydłowe – często występują w blokach z wielkiej płyty. W jednej ościeżnicy zamontowane są 2 skrzydła, zwykle oznacza to, że każde z nich otwiera się niezależnie ( okna olsztyn ze słupkiem stałym), przy użyciu dedykowanej, dla każdego ze skrzydeł, klamki, z oddzielnymi okuciami dla każdego skrzydła.
W oknach dwuskrzydłowych podział może być symetryczny – każde skrzydło będzie miało taką samą szerokość, lub niesymetryczny – jedno skrzydło szersze niż drugie.

Okna trzyskrzydłowe – w jednej ościeżnicy zamontowane są trzy skrzydła okienne. W standardzie dwa zewnętrzne skrzydła są rozwierno-uchylne, a środkowe rozwierne. Nalezy pamiętać, że w przypadku okna 3 skrzydłowego zawsze skrajne skrzydła są prawe i lewe za to skrzydło środkowe można zamówić zarówno jako prawe jak i lewe. Innym rodzajem okna trzyskrzydłowego jest okno w którym środkowe skrzydło jest nieotwierane. Takie okna montowane były zwykle ze względu na oszczędność. Mając okno ze skrzydłem środkowym w wersji fix musimy liczyć się z pewną niedogodnością podczas jego mycia.Okno trzyskrzydłowe z podziałem w pionie i poziomie – w jednej ościeżnicy zamontowane są trzy skrzydła, dwa na dole, jedno na górze. W tym przypadku górne skrzydło jest tylko uchylne lub całkowicie nieotwierane.


Okno czteroskrzydłowe – w jednej ościeżnicy mamy cztery skrzydła: dwa na dole, dwa na górze. 

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Naprawa pralki - jak się za to zabrać
5 sierpnia 2023, 17:52
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Pralka jest jednym z kluczowych urządzeń w naszym gospodarstwie domowym. Ułatwia nam codzienne pranie odzieży i tekstyliów, co znacznie oszczędza czas i wysiłek.
Czy wybór nowych mieszkań jest mniejszy niż przed rokiem
21 lipca 2022, 14:47
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ile mieszkań mają w sprzedaży deweloperzy? Czy pula dostępnych lokali zmieniła się od roku? Czy firmy decydują się teraz na regularne wprowadzanie na rynek nowych projektów?
Dekorowanie okien — opcje rolet okiennych
24 maja 2022, 13:49
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jeśli chcesz udekorować swoje okna, masz różne opcje do wyboru. Możesz zrealizować pomysły na dekorację okien i dekoracji wnętrz z magazynów wnętrzarskich, programów telewizyjnych lub od profesjonalistów zajmujących się projektowaniem.
Jak zapobiec włamaniu się do domu?
2 maja 2022, 20:48
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Niezależnie od tego, czy opuszczasz dom na tydzień, czy na rok, pozostawienie go samego naraża go na włamanie. Jest to oczywiście bardzo nieprzyjemne doświadczenie i może skutkować kradzieżą przedmiotów i zniszczeniem mienia.
Prezent dla mola książkowego
21 grudnia 2021, 09:57
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Wielu z nas będzie się w tym gorącym, zakupowym okresie zastanawiać: co kupić i co podarować w prezencie dla typowego mola książkowego?  
Jak ciekawie zamaskować karnisz?
29 października 2021, 11:33
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Nie zawsze chcemy, by karnisz stanowił widoczny element naszego wnętrza. Dawniej, tradycyjne karnisze drążkowe były jednym z ważnych elementów aranżacji okna. To na nich wieszało się firanki lub zasłony za pomocą agrafek, haczyków lub żabek. Obecnie coraz częściej decydujemy się na ukrycie karnisza i tym samym na wyeksponowanie dekoracyjnych tkanin wykorzystanych do stworzenia kompozycji na naszym oknie.
Kuchenne urządzenia wielofunkcyjne dla każdego
22 października 2021, 14:59
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Dopasowany do indywidualnych potrzeb robot kuchenny to wysokiej jakości urządzenie niezbędne do przygotowania posiłków. Coraz częściej roboty kuchenne zastępują ręczne wykonywanie wielu czynności podczas przygotowania posiłków.
Stwórz piękny, pełen życia OGRÓD
1 października 2021, 10:25
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ogród jest najlepszym miejscem w zaciszu własnego domu. Jest to jedno z tych miejsc, w którym możesz zwolnić i prawdziwie odpocząć od życia w ciągłym biegu. Co więcej, posiadanie przydomowego ogródka przynosi całą masę korzyści zdrowotnych, choćby tych związanych z dodatkowymi zasobami tlenu, produkowanymi przez hodowane tam rośliny.
Łóżko duże do sypialni
6 września 2021, 12:21
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W dzisiejszych czasach do urządzenia sypialni przykładamy bardzo dużą uwagę. Jest to miejsce, w którym spędzamy bardzo wiele czasu, dlatego musi być idealne. Łóżko kontynentalne cieszy się od dłuższego czasu ogromnym zainteresowaniem.