Sztuka

Wpisy zawierające słowo kluczowe sztuka.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Cytujemy Poczytajka Blog

Witajcie moi mili. Dziś przychodzę do was z pewnymi przemyśleniami odnośnie powieści "Ferdydurke". Pragnę nakreślić Wam sytuację i przedstawić tło całej sceny. Klasa szósta odbywała właśnie lekcję z profesorem o pseudonimie Bladaczka (określenie pochodzi od niezdrowej i ziemistej cery pedagoga). Jak to się zwykle zdarza, na początku zajęć sprawdzane jest zadanie domowe. Większość z klasy nie wykonała zadania, co też tłumaczyli problemami ze zdrowiem ( migrena, wysypka, drgawki, konwulsje). Jedyną przygotowaną osobą był Syfon czyli Pylaszki (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Cytujemy Poczytajka Blog

Witajcie moi mili,  wciąż zaczytuję się "Ferdydurkę", gdy tak mknęłam oczami między kolejnymi linijkami tekstu zastanowiło mnie kilka cytatów. Poniższy trafia do mnie szczególnie:     "Czyż nie jest tak, że każdy jest po trosze artystą? Nie jestże prawdą, że ludzkość tworzy sztukę tylko na papierze lub na płótnie, ale w każdym momencie życia codziennego - i gdy dziewczę wpina kwiat we włosy, gdy w rozmowie wypsnie się wam żarcik, gdy roztapiamy się w zmierzchowej gamie światłocienia, czymże to wszystko jest, jeśli nie praktykowaniem sztuki?"   Witold Gombrowicz "Ferdydurke" (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Proszę Cię- wiersz Przeżycia młodego Bartłomieja

Daj mi proszę sztuką się owinąć, jak lekkim jedwabiem, spowitym białym tiulem; w ozdobie złotogłowia i marmurów drogą, jak król w koronacji chwili, aby krzyk wiwatu głosów pionków sceny grzmiał, jak piorun nieba dymiącego.   Szanuj moją prośbę, proszę! Abym sztuką natchnięty huśtał się na emocji falach, falach oceanów niespokojnych, podczas sztormów, podczas abordażu chwili.   Pozwól proszę płynąć dalej wędrówką, człowiecze! Wędrówką do ciepłych portów, brzegów ze spocznieniem aksamitu.

Zobacz cały wpis na blogu »
Fraktale: wzór na rzeczywistość. Między sztuką a terapią.

Czym są te tajemnicze wzory? Fraktale można dostrzec wszędzie – w kształtach chmur, budowie kalafiora, rozgałęzieniach naczyń krwionośnych. Nasz świat nie ma takich kształtów, o jakich uczymy się na lekcjach geometrii w szkole. W naturze rzadko można spotkać coś idealnie kulistego czy sześciennego – ba, trudno nawet o zwykłą linię prostą. To, co widzimy, z reguły jest nieregularne, postrzępione, chropowate. „I właśnie od takiej geometrii powinniśmy zaczynać naukę w szkołach, a nie od abstrakcyjnych brył i figur” – twierdzi prof. Benoit Mandelbrot, francuski matematyk polskiego pochodzenia uważany za odkrywcę fraktali. Te złożone struktury można opisać bardzo prostymi wzorami matematycznymi – i możliwe, że dotyczy to całej otaczającej nas rzeczywistości.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Portrety , Portrety na zamówienie Sztuka

Portrety na zamówienie na podstawie zdjęcia.Ołówek na bristolu . Format: Cena : A3 - 140 zł  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O czym i dlaczego? Hobbystyczny Blog o Estetyce i Historii Sztuki

To jest pierwszy wpis na tym blogu.   Blog prowadzony będzie hobbystycznie, ale postaram się aby materiały tutaj zamieszczane były wysokiej jakości oraz pomocne i przyjemne dla oka. Moim pomysłem na tę stronę jest omawianie poszczególnych zagadnień z historii sztuki, estetyki a szczególnie z zakresu konserwacji zabytków, ponieważ w tej dziedzinie czuję się na ten moment najpewniej (w skład tego może wchodzić również technologia i archeologia, więc tematyka będzie dosyć obszerna). Głównym zadaniem bloga oprócz dzielenia się z Wami moją pasją i wiedzą, jest motywowanie mnie do zgłębiania wiedzy w tym zakresie, gdyż może ona okazać się mi potrzebna w przyszłym życiu, a chciałabym obudzić w ludziach świadomość, ile sztuka wnosi w Nasze życie codzienne. Prawdopodobnie wpis ten będzie edytowany, co zaznaczę [edit]. Z przyjemnością będę t (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ręka Mistrza Ciemne Recenzje

   Na moim blogu nie pojawiła się jeszcze książka. Trzeba to zmienić. Zacznę od współczesnego Mistrza Horroru. Stephen King nieraz zachwyca nas swoimi pomysłami i przenikliwością ludzkich zachowań. Każda jego książka jest kompletnie inna, nawet, gdy kręci się prawie zawsze wokół stanu Maine. Wybrałam jednak coś, czego akcja toczy się na odludnej wyspie, wśród malowniczych krajobrazów Floryda. Duma Key, miejsce gdzie tworzyła "Ręka Mistrza". Książka ta została napisana w 2008 roku, dosyć niedawno patrząc na to, od jak dawna tworzy ten pisarz. Jest jedną z moich ulubionych książek wśród czytanego przeze mnie do tej pory horroru.    Wszystko zaczyna się, gdy Edgar Freemantle silnie ucierpiał w wypadku, w którym dźwig spadł na jego samochód. Mężczyzna stracił rękę i część zdrowych zmysłów. Po tym jak mu się polepsza, przenosi się na piękną, acz tajemniczą wyspę. Zaczyna malować, tworzyć niesamowicie wspaniałe obrazy, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nieprzewidywalne czytelnictwo Promocje internet

Na rynku jest sporo rożnego rodzaju wydawców książek. Są takie, które specjalizują się w wydawaniu podręczników szkolnych, pomocy naukowych, encyklopedii. Często zupełnie odrębne firmy zajmują się z kolei szkolnictwem wyższym, a więc podręcznikami akademickimi, opracowaniami naukowymi, literaturą specjalistyczną. To spory biznes, ponieważ na zaopatrzenie oczekują tysiące bibliotek akademickich, publikacji do druku wciąż przybywa. Tak samo jak zapotrzebowanie na nie, bo studentów jest coraz więcej. Poza tym braki powodowane, niszczeniem i starzeniem egzemplarzy trzeba cały czas na bieżąco uzupełniać. Choć wydawałoby się, że branża ta jest stosunkowo zamknięta i ograniczona, to jak widać, na brak pracy i obrotu nie można tam narzekać. Zupełnie inni wydawcy zajmują się publikowaniem powieści. Ci nawet dzielą się w zależności od tematyki. Niektórzy specjalizują się w książkach kryminalnych, inni w psychologicznych, a jeszcze inni w wydawaniu książek fantasy. W (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wstęp - średniowiecze c.d Wstęp - sztuka starochrześcijańska

 Przejście od stylu romańskiego do stylu gotyckiego w średniowieczu odpowiada dokładnie przejściu od sztuki antycznej do sztuki klasycznej w Grecji. Postać uwięziona w surowym kształcie bloku, będąca bardziej architekturą, niż ciałem organicznym, wyzwala się z drętwoty i staje się poruszającym swobodnie Se członki organizmem, który sam siebie utrzymuje w równowadze. W sztuce romańskiej o charakterze tych postaci stanowią proporcje kształtu cielesnego, w sztuce gotyckiej stanowi o nim rytm postawy cielesnej. Łączy to ze sobą obie następujące po sobie fazy. Przejście jest stopniowe i długa droga prowadzi od nieruchomego, bryłowatego kształtu do swobodnie trzymającej się zrównoważonej postaci. Na południu Francji, w bogatej w zabytki Prowansji, zastał styl romański obfitość wzorów. Miejsce kopiującego renesansu Karola Wielkiego zajmuje renesans, odtwarzający z większym zrozumieniem. Jest to południowo-francuski protorenesans, który w szczególności oddziaływał (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wstęp cd Wstęp - sztuka starochrześcijańska

 Renesans antyku staje się dziełem ośrodka nowej kultury; sprawującego władzę, staje się sztuką dworską Karola Wielkiego, czynem niezwykłego człowieka, który był stworzony do panowania i tą ideę panowania drogą naśladownictwa wzorów antycznych podniósł do idei imperium rzymskiego. Powstanie sztuki cesarskiej, sztuki dworskiej, „sztuki pałacowej”, tworzy rasę w narodzie, przeciwieństwo sztuki dworskiej i sztuki ludowej, kontrast tęsknoty za Rzymem i protestującej samoobrony. Przeciwieństwo to w żadnym kraju nie jest tak silne, jak w Niemczech. Naśladuje się przede wszystkim późną sztukę rzymską i sztukę epoki następnej, sztukę starochrześcijańską, w jej obrębie zaś sztukę o charakterze urzędowym, odpowiadającą potrzebie panowania.. Rozpoczęła ona formalizm rzymski jako coś sobie pokrewnego – a więc sztukę naśladowniczą, sztukę grecką z drugiej ręki. Brano się z niesłychanym zapałem do rzeczy, których swego czasu nie traktowano poważnie, któ (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wstęp - średniowiecze Wstęp - sztuka starochrześcijańska

 Wstęp – Średniowiecze Szukamy początku sztuki nowszej poza fazą starochrześcijańską sztuki antycznej zadając pytanie czy znajdzie się tam początek pewnego zamkniętego w sobie procesu rozwojowego. Ten początek to sztuka wędrówki ludów, która widzimy w średniowieczu. Worringer dopatrywał się ducha gotyckiego średniowiecza już w plecionkach ze wstęg i rzemieni, wytworach tej wczesnej sztuki północnej. Te wczesne plecionki i pełne fantazji układy linii znajdują swój ciąg dalszy w ornamentyce romańskiej i gotyckich zakrętasach. Sztuka pozostająca w związku z wędrówką ludów posiada swa paralelę we wszystkiej sztuce początkującej. Sztuka ta, jako sztuka wczesna, przedstawia wielorakie analogie do wczesnej sztuki antycznej, do sztuki miceńskiej lub kreteńskiej, lub najwcześniejszej archaicznej sztuki gotyckiej.  Sztuka z okresu wędrówki ludów jest nie tylko nowym początkiem, ale także sztuka prymitywną w pozytywnym (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wstęp - Sztuka starochrześcijańska Wstęp - sztuka starochrześcijańska

 Dzieje sztuki rozpadają się na dwa wielkie działy : na dzieje sztuki starożytnej i dzieła sztuki nowszej. Sztuka starożytną nazywamy sztukę Egipcjan, Asyryjczyków, Greków i Rzymian, sztuką nowszą – sztukę ery chrześcijańskiej. Pierwszy poświęcony jest archeologii, drugi – historię sztuki. Era chrześcijańska  oznacza początek nowej epoki w sztuce. Przejście od pogaństwa do chrześcijaństwa zapoczątkowuje nową epokę, zarówno w religii jak i sztuce. Chrześcijański charakter sztuki jest rzeczą nową. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że sztuka renesansu i średniowiecza i renesansu do baroku jest sztuka kościelną, wówczas początek nowej sztuki zbiega się z początkiem sztuki starochrześcijańskiej. Sztuka chrześcijańska w swych środkach artystycznych korzysta z form antycznych i nigdzie nie stworzyła specyficznie nowej formy chrześcijańskiej. Malarstwo katakumb, radosna dekoracja ścienna cmentarzysk posługuje się delikatną i pogodną liścianką dekoracji stiukowych grobo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Na kaca-praca

U mnie praca jest dobra na handrę i smutki. Zabieram się za tworzenie jakichś ozdób, czy choćby nawet przerabiam ubrania. To tak zwana ARTETERAPIA. Nie bez powodu jest formą terapii poprzez sztukę. Poczucie sprawstwa jakie się wytwarza w momencie kończenia "arcydzieła" daje nam poczuci własnej wartości- że jednak w czymś jesteśmy dobrzy. Przynajmniej ja tak mam. Dodatkowo, gdy dochodzi niedowierzanie przez osoby trzecie, że jest to rękodzieło jeszcze w dodatku wykonane przeze mnie- połechtane moje serce. Zamykam się w swoim świecie. Gdy skończę- wychodzę ze szklanej bańki.

Zobacz cały wpis na blogu »
Obrazy na zamówienie Algorytmy Google'a

Dziś nie tak trudno kupić sztukę. Pojawiło się wiele możliwości. Jak niemal wszystko sztukę można kupować przez internet. No ale tu Ameryki nie odkryłem, nie chodzi o zakupienie starego zegara na allegro czy też srebrnego kielicha. Mam na myśli dowolną sztukę. Wiele osób wytworzy rękodzieła na potrzeby innych. Tak samo jak zawsze wyglądał biznes. Można było zlecić namalowanie czegokolwiek lub wyrzeźbienie czegoś konkretnego z dostawą do domu. Tak na przykład można kupować na dzień dzisiejszy obrazy na zamówienie.  Galeria obrazów Efecto we Wrocławiu realizuje tego typu usługę. Działalność tego sklepu internetowego to przede wszystkim sprzedaż różnego typu obrazów, z czego każdy jest rękodziełem. Wszystkie obrazy są to olejne obrazy i oprawiane w bardzo ładne ramy. Do wyboru można: kupić dowolny obraz, który znajduje się w menu (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Obrazy olejne Katalogi stron www

Czymże jest dzisiejsza sztuka? dziś sztukę nabywa znaczna część społeczeństwa. A to głównie dlatego, że pojęcie tego czym była sztuka w przeszłości to mija się z tym co dziś ludzie kupują jako sztukę. Począwszy od muzyki, gdy kiedyś wielcy artyści komponowali niesamowitą muzykę. Tak dziś artysta, który sam przerobił po raz setny tę muzykę na inną aranżancję albo nawet tego nie zrobił a zrobił to ktoś za niego. Tak i mamy rzeźby, których nie wyrzeźbił ręcznie żaden artysta a jedynie maszyny robią to fabrycznie w chinach i jedzie to w tysiącach egzeplarzy w kontenerowcach z Chin do reszty świata. No ale jaką sztukę warto nabyć w całkiem spoko cenie? No więc ja promuję tu obrazy a dokładniej reprodukcje obrazów. Reprodukcje to nic innego jak kopie. Kopiowanie czy też podrabianie itp. Nie jest to oczywiście karalne ani nic z tych rzeczy, tak samo jak mixowanie Michael'a Jackson'a tak samo kopię van Gogh'a można so (...)

Zobacz cały wpis na blogu »