Ubezpieczenie OC – czy warto przebierać?

kategoria: Biznes i finanse   dodane: 30/09/2021
Ubezpieczenie OC jest niezbędne dla każdego kierowcy. Nie ma możliwości poruszać się po drogach zarejestrowanym pojazdem bez ważne polisy. Czy jednak warto przebierać w dostępnych ofertach i szukać tej najlepszej? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Gdzie kupić OC?

 

Obecnie najlepszym miejscem na zakup ubezpieczenia OC bezsprzecznie jest Internet. W sieci znajdziesz szeroki wybór polis komunikacyjnych w dobrych cenach oraz od renomowanych towarzystw. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej, która w kilka chwil da Ci dostęp do wielu ciekawych propozycji. Wystarczy tylko, że wpiszesz do specjalnego formularza kilka informacji o sobie oraz pojeździe, który chcesz objąć ochroną. Porównywarka resztę zrobi za Ciebie. Sprawdź ubezpieczenie przyczepki online na https://najtaniejuagenta.pl/.

 

Każde OC jest takie samo

 

Zgodnie z polskim prawem każde ubezpieczenie OC gwarantuje taki sam zakres ochrony. Oznacza to, że kupując polisę, zawsze dostaniesz to samo, co inny kierowca. Skąd więc różnica w cenach? Otóż prawo nakazuje oferowanie identycznego zakresu ochrony gwarantowanej, ale nie mówi nic o pakietach dodatkowych. Właśnie dlatego podczas poszukiwania idealnej polisy sprawdź, czy dana firma nie oferuje dodatków w postaci AC, assistance lub innych bonusów, które mają za zadanie uatrakcyjnić produkt.

 

 

Zwróć uwagę na renomę

 

Ze względu na taki sam zakres ochrony gwarantowanej podczas zakupu nie warto kierować się wyłącznie ceną. Wiodącym argumentem powinna być renoma danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź opinie o firmie, popytaj na forach w mediach społecznościowych i zorientuj się, jak towarzystwo obchodzi się z klientami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że stawiasz na OC, które spełni Twoje oczekiwania, a w razie problemów pomoże je rozwiązać.

 

Na ile podpisuje się umowę ubezpieczeniową?

 

To zależy. Standardowo większość polis jest sprzedawana na okres 12 miesięcy. Bywają jednak sytuacje, w których ustawodawca zezwala na zawarcie umowy na krótszy okres. Chodzi przede wszystkim o zakup pojazdu z zagranicy, prowadzenie komisu samochodowego lub bycie właścicielem pojazdu zabytkowego. Jeśli łapiesz się na jedno z tych kryteriów to znak, że możesz skorzystać z polisy krótkoterminowej.

 

Co wpływa na cenę OC

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają ze specjalnych algorytmów, które mają za zadanie oszacować ryzyko wiążące się z ubezpieczeniem konkretnego kierowcy. Do tego celu system potrzebuje danych klienta takich jak:

 • wiek,

 • miejsce zamieszkania,

 • stan cywilny,

 • dzietność,

 • historia ubezpieczeniowa,

 • model i marka pojazdu,

 • rok produkcji pojazdu,

 • Przebieg pojazdu,

 • pojemność silnika.

Dopiero po przeanalizowaniu tych wszystkich informacji możliwe jest przygotowanie rzetelnej oceny ryzyka ubezpieczenia danej osoby.

 

Co grozi za brak OC?

 

Ustawodawca nie ma litości dla kierowców, którzy zdecydowali, że nie wykupią ubezpieczenia OC. Zgodnie z prawem za brak polisy grozi kara finansowa w wysokości zależnej od minimalnej płacy oraz długości okresu, w jakim dany pojazd nie był objęty ochroną. W roku 2021 grzywna dla samochodów osobowych wynosi:

 • do 3 dni – 1120 zł,

 • od 3 do 14 dni – 2800 zł,

 • powyżej 14 dni – 5600 zł.

 

Podsumowanie

 

Jak widzisz, ubezpieczenie OC jest niezwykle potrzebnym produktem, z którego dobrodziejstw powinien i musi korzystać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Dzięki temu uczestnicy ruchu nie muszą martwić się o ewentualne odszkodowania w przypadku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia. Dowiedz się więcej na stornie: https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/