Strzyżenie psów – dlaczego warto korzystać z usług psiego fryzjera?

kategoria: Ciekawostki   dodane: 23/06/2022
Nasze pupile tak samo jak ludzie potrzebują strzyżenia. Niektórzy wykonują to w domu, inni wybierają profesjonalistów, czyli tzw. groomerów. W tym celu ich właściciele udają się do salonów przeznaczonych specjalnie dla psów.

Większość właścicieli ma dylemat czy na pewno trzeba pielęgnować swojego psa u psiego fryzjera czy wykonywać to w domu. Jak wiadomo każdy ze zwierzaków ma inne rozmiary i nie każdego łatwo jest przetransportować do fryzjera. Trzeba jednak zauważyć, że cennik usług naszego pupila ma zdecydowanie wyższe ceny niż dla człowieka. Strzyżenie psa w domu oraz w salonie bardzo się różni. Istotny jest przede wszystkim czas wykonania zabiegu.

 

Umiejętności, wiedza i doświadczenie są bardzo istotne podczas pielęgnacji i stylizacji psa. Aby stać się groomerem, czyli profesjonalistą w strzyżeniu psów należy ukończyć profesjonalny kurs, na którego koniec dostaje się dyplom lub certyfikat. Warto zawsze mieć na uwadze czy są one dostępne dla oczu klienta, żeby się upewnić, że groomer dobrze zadba o psa. Zawodowe strzyżenie psów pozwoli nabrać wprawy i doświadczenia w tych kwestiach, w których właściciel sobie nie do końca radzi. Można również obserwować kroki, które wykonuje groomer, żeby zapamiętać jak najwięcej. Oczywiście trzeba się w takim przypadku zaopatrzyć w odpowiednie produkty do stylizacji.

 

Druga, równie istotna kwestia to warunki, których nie każdy właściciel jest w stanie zapewnić swojemu pupilowi podczas strzyżenia. Wszystko zależne jest od wielkości psa. Nie wszyscy mają odpowiednie warunki w domu oraz czas na to. Psi fryzjer w swoim salonie posiada wygodną, głęboką i przede wszystkim bezpieczną wannę oraz stół dostosowany do suszenia zwierząt, a także niezbędny sprzęt i wyposażenie. Dobra profesjonalna maszynka do strzyżenia psów kosztuje od jednego do kilku tysięcy złotych, a właściciele kupują takie sprzęty za kilkadziesiąt złotych, co jednak bardzo wpływa na jakość wykonanego strzyżenia. Najlepiej takie akcesoria nabyć w sklepie zoologicznym. Można w nim zakupić legowisko, karmę, zabawki lub produkty pielęgnacyjne jak szampon czy szczotka.

 

Poza strzyżeniem ważny jest tez efekt wizualny. Przykładem jest chociażby obcinanie pazurków u psa. Jeśli użyjemy nieodpowiedniego sprzętu, możemy narazić pupila na różne choroby. To jest właśnie kolejną kwestią, że psi fryzjer posiada wszystkie niezbędne produkty i narzędzia. Nawet istotne jest to, że przy pierwszym zabiegu, a którymś z kolei należy używać innej szczotki – dotyczy również to innych produktów. Groomer ma do dyspozycji kilkadziesiąt różnych gadżetów, które tak naprawdę niewiele się od siebie różnią. Natomiast właściciel posiada ich zaledwie kilka o uniwersalnym przeznaczeniu. Jeśli mamy odpowiedni sprzęt, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne pójdą sprawniej. Większość psów nie przepada jednak za wizytami u psich fryzjerów, więc im mniej czasu się na to poświęca, tym lepiej.

 

Zanim skorzystamy z takiej usługi trzeba przygotować pupila, że ktoś obcy będzie się nim zajmował. Warto dać mu jakieś przekąski, pobawić się z nim, żeby psychicznie był gotowy na dłuższy zabieg pielęgnacyjny.