Polski Ład - jak rozliczyć PIT przez internet w łatwy i szybki sposób?

kategoria: Biznes i finanse   dodane: 14/02/2023
Polski Ład i szereg ustaw zmieniających PIT rozliczenie jest wyzwaniem dla osób chcących bezproblemowo przejść przez rozliczenie PIT 2022. Coraz więcej osób korzysta z e PIT zamiast tradycyjnej formy wysyłki rozliczenia. W poniższym artykule wskazujemy jak przejść przez podatki 2022. 

Informatyzacja administracji publicznej 

Każdy z nas może zaobserwować przyspieszająco postępującą cyfryzację działań organów państwowych. Dotychczas obywatele mieli okazję skorzystać z takich rozwiązań e-urząd skarbowy czy twój e-PIT. Jednak czy rządowa platforma pozwalająca złożyć ePITy w podatki gov jest rozwiązaniem korzystnym dla osób niemających wiedzy w zakresie PIT 2023? 

Przede wszystkim, należy wskazać, że na pewno znaczącym ułatwieniem dla podatników jest automatyczne przygotowanie zeznania podatkowego np. PIT-37. Rozwiązanie to polega na tym, że e-urząd skarbowy na podstawie informacji otrzymanych od płatnika naszego podatku (może to być np. pracodawca, zleceniodawca itp.) dokonuje przygotowania PIT 2023 (rozliczenie PIT 2022) w oparciu o PIT-11 czy PIT-40A/PIT-11A.

Zadbaj o swoje finanse z PITax.pl

PIT rozliczenie sporządzone w ramach e PIT nie musi odbywać się wyłącznie za pośrednictwem twój e-PIT – możemy skorzystać z PIT 2023 przygotowanego przez inną (komercyjną) platformę dedykowaną podatnikom PIT. Z takiego rozwiązania warto skorzystać zwłaszcza przygotowując rozliczenie PIT 2022, w ramach którego potrafią się zagubić również i eksperci podatkowi z kilkuletnim doświadczeniem.

Polski Ład – do kiedy rozliczyć PIT za 2022 rok? 

Poza dużą liczbą zmian w zakresie samych podatków, wiele zmienia się również w samej organizacji przygotowania e PIT. Dotychczas w zależności od wybranej formy opodatkowania, przyjmowało się inną datę rozliczenia. Np. w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych (rozliczanej w ramach PIT-28) w 2022 r. mieliśmy czas na rozliczenie PIT do końca lutego. Teraz niezależnie od tego, jaką deklarację jesteśmy zobowiązani złożyć – powinniśmy to zrobić do dnia 2 maja 2023 roku. Nowy, ujednolicony termin PIT 2023 dotyczy zarówno zeznań składanych w wersji e PIT (wysyłane do e-urząd skarbowy), jak i w tradycyjnej formie (papierowo – bezpośrednio do biura podawczego czy za pośrednictwem poczty). 

Aplikacja PITax.pl została stworzona do wsparcia w rozliczeniach z urzędem

Termin 2 maja dotyczy podatników, którzy składają zeznania na formularzach PIT 2023 – czyli wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Do najpopularniejszych deklaracji składanych w ramach e PIT należą: PIT-37, PIT-36, ale także PIT-28, PIT-38, PIT-39. 

Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że może nas objąć zmiana dotychczasowego urzędu skarbowego. Należy mieć bowiem na uwadze fakt, iż przygotowując rozliczenie PIT 2022 powinniśmy je złożyć do urzędu skarbowego, który jest dla nas właściwy, w dniu składania zeznania, a nie jak było dotychczas – na 31 grudnia roku rozliczanego.

Program PITax.pl podpowie, jakie ulgi Ci się należą

Polski Ład – rozlicz PIT z wykorzystaniem wiedzy doświadczonych specjalistów

Jak można zauważyć zmian podatkowych (w zakresie rozliczenia jak i organizacji w składaniu PIT 2023) jest niemało, a ich złożoność pozwala na popełnienie błędu. Z tych względu najlepiej powierzyć swój PIT w ręce specjalistów – rozlicz PIT z internetowym generatorem deklaracji i zapomnij o żmudnym wypełnianiu i liczeniu pozycji z e PIT.