Plac zabaw jako najpopularniejsza atrakcja dla najmłodszych

kategoria: Ciekawostki   dodane: 13/10/2022
Kiedy dzieci są małe potrzebują ciągłej rozrywki oraz atrakcji, które w głównej mierze są zapewniane przez rodziców, a także najbliższych. Z czasem korzysta się z placów zabaw, na których dostępne są różne urządzenia przeznaczone szczególnie dla najmłodszych. Jaki wpływ ma to na dzieci i co można tam znaleźć?

Osiedlowy plac zabaw

Place zabaw na osiedlach są jedną z popularniejszych atrakcji dla dzieci mieszkających w miastach. Ich lokalizacja jest przyjazna wszystkim mieszkańcom, ponieważ nie trzeba udawać się daleko, by móc skorzystać z różnych atrakcji. Wokół nich stoi bardzo dużo ławeczek, z których rodzice mogą obserwować i pilnować bawiące się dzieci. Na tym terenie mogą znaleźć rozrywkę nie tylko pociechy, ale również dorośli. Często miasto stawia tam również małą siłownie, z której skorzystać mogą starsi, ale także najmłodsi. Jest to m. in. rowerek, bieżnia czy inne przyrządy poprawiające kondycję i wytrzymałość. 

 

Co można natomiast znaleźć na placu zabaw? Kompleks znajduje się przede wszystkim na terenie piaszczystym, chociaż coraz częściej stosuje się specjalne gumowe podłoże, które amortyzuje upadki. Wyposażony jest w kilka piaskownic wraz z zabawkami, huśtawki w różnej konstrukcji, zjeżdżalnie umieszczone na różnych wysokościach. Znaleźć tam można także kołowrotki, pajęczyny, łamigłówki czy ukryte tunele, które stanowią jedną z lepszych atrakcji na placu zabaw.

 

Dmuchany plac zabaw

Dmuchane place zabaw robią furorę wśród najmłodszych, szczególnie w okresie wakacyjnym. Tego typu rozrywka może mieć miejsce na lądzie lub na… wodzie i to dokładnie wtedy cieszy się największą popularnością. Kiedy słońce mocno świeci, idealny na ochłodę będzie zjazd z dmuchanej zjeżdżalni prosto do wody. Dodatkowo można skorzystać z atrakcji, która działa na podobieństwo trampoliny. Dmuchańce są zazwyczaj dostępne w małych miasteczkach, na wsiach lub w ośrodkach wypoczynkowych. Niektóre miejscowości budują małe zbiorniki wodne, które zapewniają dodatkową rozrywkę. Nie są to kolorowe fontanny, a zwyczajne brodziki, które idealnie spełniają swoją rolę w upalne dni. Miasto musi jednak mieć na uwadze, że taki projekt jest dość kosztowny, ryzykowny i wymaga dużego zadbania przez społeczeństwo, co często jest dużym wyzwaniem, ponieważ ludzie nie zawsze są w stanie uszanować tego typu udogodnienia zapewnione przez miasto.

 

W niektórych miastach, władze postanowiły wybudować ogromny kompleks rozrywki, który z trudem można nazwać placem zabaw, ponieważ ten tradycyjny kojarzy się z zaledwie kilkoma podstawowymi atrakcjami. W tym przypadku jest zdecydowanie inaczej. W skład terenu wchodzi: zestaw sportowy ze sprawnościowymi drabinkami, równoważnią oraz drążkami, strefa z urządzeniami muzycznymi, urządzeniami naukowymi, urządzeniami zabawowymi i tematycznymi, ogromna piaskownica z urządzeniami do zabawy pisakiem, a także przestrzeń, gdzie można odpocząć: trawnik z hamakiem, leżaki oraz coś dla dorosłych – kawiarnia. Tego typu atrakcje powstają przede wszystkim w dużych miastach i są warte około 2 mln złotych. Popularne są także tematyczne place zabaw, np. z elementami naukowymi, gdzie radość z przebywania tam czerpią zarówno dzieci, jak i dorośli.