Najtańszy kredyt konsolidacyjny – sprawdź oferty

kategoria: Ciekawostki   dodane: 11/09/2020
Kredyt konsolidacyjny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wszystko dlatego, że Polacy zaciągają coraz więcej zobowiązań bankowych i nie zawsze radzą sobie z ich spłatą. Chociaż nasze społeczeństwo się bogaci, to wzrastają nasze potrzeby, które chcemy spełniać właśnie poprzez branie dodatkowego wsparcia finansowego.

Okazuje się, że dobry kredyt konsolidacyjny pozwala sprawnie zarządzać własnym budżetem, zachowuje płynność finansową, a w licznych przypadkach zmienia warunki na te bardziej korzystne. Wiadomo na pewno, że Polacy chcą zaciągać zobowiązania jak najtańsze, czyli te, które generują jak najmniejsze koszty. Szukając kredytu konsolidacyjnego warto sprawdzić porównywarkę ofert https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny.


Kredyt konsolidacyjny – istota działania


Kredyt konsolidacyjny nie jest zaciągany w celu wzięcia środków pieniężnych, chociaż oczywiście i w jego przypadku istnieje taka możliwość. Istotą tego rodzaju zobowiązania jest jednak łączenie wcześniej zaciągniętych kredytów różnego rodzaju. Konsolidację można przeprowadzić w ramach kredytów gotówkowych, celowych oraz hipotecznych. Chodzi o to, by kilka zobowiązań połączyć w jeden kredyt, dzięki czemu uzyskuje się tylko jedną ratę do spłaty. Co więcej, kredytobiorca otrzymuje też lepsze warunki kredytowe, które nierzadko generują niższe koszty. Pamiętajmy, że kredyty zaciągane kilka lat temu mogą nie być tak tanie, jak te zgodne z aktualnymi ofertami.


Najtańszy kredyt konsolidacyjny pozwala więc generować nie tylko niższe koszty spłaty, a więc oszczędności z tego tytułu. Daje też komfort współpracy z jednym bankiem i pozwala odzyskać płynność finansową oraz zdolność kredytową. Trzeba wiedzieć, że najczęściej nowy, połączony kredyt otrzymywany jest na dłuższy czas, a więc comiesięczne raty stają się niższe. Dzięki temu kredytobiorca może otrzymać także dodatkowe środki na dowolny cel. To zresztą dlatego kredyt konsolidacyjny bardzo często uznawany jest za doskonały produkt oddłużeniowy, który pozwala zapobiec powstaniu tzw. pętli zadłużenia.


Na co warto zwracać uwagę, wybierać kredyt konsolidacyjny


Każdy kredytobiorca, który chce połączyć kilka zobowiązań w jedno, musi wiedzieć, że banki realizują własną politykę kredytową, a więc stawiają indywidualne warunki współpracy. Pod uwagę brana jest aktualna sytuacja na rynku usług finansowych, ale też potrzeby i możliwości samego kredytobiorcy. Za każdym razem bank sprawdza zdolność kredytową, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko kredytowe, jakie wiąże się z ewentualną niewypłacalnością. Analitycy generują więc raporty BIK, sprawdzają historię kredytową. Jeśli w przeszłości potencjalny klient spóźniał się ze spłatą rat albo posiada już jakieś długi, raczej nie ma szans na kredyt konsolidacyjny. Najtańszy oznacza dopasowany do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy, więc pod uwagę należy tutaj brać różne czynniki.


Kredytobiorcy, którzy są pewni swojej stabilnej sytuacji finansowej, powinni wybierać kredyt konsolidacyjny przy uwzględnieniu różnych parametrów. Liczy się oprocentowanie, czas trwania współpracy z bankiem, wysokość nowej, połączonej raty, ale też wszelkie dodatkowe koszty, w tym prowizje za udzielenie kredytu, konieczność nabycia ubezpieczenia czy innych produktów „nowego” banku. Może niestety okazać się, że z pozoru atrakcyjny kredyt konsolidacyjny wcale nie jest opłacalny i o wiele lepiej jest spłacać zobowiązania kredytowe na dotychczasowych zasadach, bez ich łączenia w jeden kredyt.


Gdzie najtańszy kredyt konsolidacyjny?


Najpierw zawsze warto porównać co najmniej kilka ofert konkurencyjnych względem siebie banków. Pod uwagę trzeba wziąć też fakt, że nie istnieją dwa identyczne kredyty, a konsolidacja jest zawsze elastyczna, dopasowana do indywidualnych oczekiwań, wręcz „szyta na miarę”. Z łatwością udaje się jednak porównać oficjalne warunki udzielania takich kredytów. W tym celu przydaje się ranking kredytów konsolidacyjnych, który jest zestawieniem kluczowych czynników, jakie mają znaczenie dla atrakcyjności i opłacalności danego zobowiązania. W takich porównaniach zawsze należy brać pod uwagę wyżej wspomniane czynniki. Ranking musi być aktualny, opublikowany w bieżącym miesiącu, ponieważ ogrom różnych ofert i często zmieniających się propozycji konsolidacji kredytów, może sprawić, że potencjalny klient zostanie wprowadzony w błąd.


W sieci funkcjonuje jeszcze jedno proste narzędzie, by móc ocenić i wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny. Kalkulator kredytowy to sposób, dzięki któremu udaje się wyliczyć całkowite koszty takich zobowiązań. Pamiętajmy jednak, że wszelkie wyliczenia są w tym przypadku jedynie szacunkowe, ponieważ ostateczne warunki i koszty zobowiązania konsolidacyjnego przyszły kredytobiorca otrzymuje dopiero po wydaniu przez bank decyzji pozytywnej. Z całą pewnością są to jednak narzędzia niezwykle pomocne, by móc zorientować się w bieżącej sytuacji na rynku kredytowym i móc podjąć racjonalną decyzję o współpracy z konkretną instytucją bankową.