Na takie projekty domów najchętniej decydowali się Polacy w 2020 – zobacz je!

kategoria: Ciekawostki   dodane: 23/02/2021
Planowanie budowy domu zawsze zaczyna się od wyboru odpowiedniego projektu, który pozwoli określić rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, kształt budynku czy choćby to, ile będzie miał kondygnacji. Wszystkie te elementy wpłyną potem na funkcjonalność i komfort użytkowania domu, dlatego już na etapie projektu dobrze jest podjąć kilka istotnych decyzji. Wiele firm oferuje gotowe projekty, które uwzględniają zarówno wielkość, jak i położenie działki. Poznaj popularne projekty domów, na jakie decydowali się Polacy i Polki w 2020 roku i przekonaj się, które typy budynków są obecnie w modzie.

Projekt domu a typ działki – jak dobrze zagospodarować daną powierzchnię?

O tym, na który projekt domu decyduje się dana osoba, wpływa przede wszystkim to, gdzie stanie budynek. Typ działki ogranicza powierzchnię domu, ale ma również ogromne znaczenie na to, jakiego rodzaju będzie to konstrukcja. Jeśli przyjrzeć się temu, jakie projekty domów stały się bestselerami w 2020 i są popularne w ostatnim czasie, wyróżnić można trzy niestandardowe typy parcel. Wśród nich znaleźć można działki płytkie, które zazwyczaj położone są wzdłuż drogi (budynek przylega do niej dłuższym bokiem).

Innym popularnym typem przestrzeni jest działka wąska lub mała, których szerokość jest nie większa niż 16 m. Wydawać by się mogło, że to niewiele miejsca, jednak właśnie w ograniczonych warunkach rodzą się wyjątkowo ciekawe projekty, a kluczem jest kreatywne wykorzystanie przestrzeni. W takich sytuacjach dobrze sprawdzają się domy dwupiętrowe z opcją adaptacji poddasza użytkowego, które w przyszłości można przekształcić na pełnoprawny pokój.

Projekt domu z wieloma kondygnacjami – w jakich warunkach się sprawdzają?

Coraz więcej osób rezygnuje z domów z piwnicą czy inną, dodatkową kondygnacją, których koszt przystosowania do użytkowania uznawany jest jako wysoki, a w wielu przypadkach okazuje się, że planowane zaadaptowanie nigdy nie następuje. Zawsze jednak dobrze jest mieć wybór, stąd firmy zajmujące się projektowaniem domów jedno- czy wielorodzinnych często polecają swoim klientom budynki z dodatkową kondygnacją.

W przypadku rodziny wielodzietnej dobrze jest zdecydować się na dom z piętrem użytkowym, na którym znajdzie się od kilku do kilkunastu pokoi. W przyszłości mogą one posłużyć do przygotowania dodatkowej łazienki czy kuchni (konieczne uwzględnienie odpowiednich wyprowadzeń hydraulicznych i energetycznych). Coraz więcej osób decyduje się również na projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym, które może służyć jako siłownia, pokój zabaw lub pełnoprawna część mieszkalna.

Projekty domów energooszczędnych – czym wyróżniają się konstrukcje eko?

Przy okazji budowy domu coraz częściej uwzględnia się sposób, w jaki będzie on ogrzewany. Kluczowe w takich projektach jest nie tylko uwzględnienie lepszej, szczelniejszej izolacj, ale również alternatywnych sposobów produkcji energii cieplnej czy ciepłej wody użytkowej. Zamiast tradycyjnych pieców centralnego ogrzewania stosuje się nowoczesne konstrukcje przystosowane do spalania ekogroszku lub peletu, które są przyjaźniejsze dla środowiska.

Innym modnym rozwiązaniem stały się w ostatnim czasie panele – zarówno instalacja solarna (produkcja ciepłej wody w okresie letnim), jak i fotowoltaiczna wymagają specjalnego przystosowania, stąd dobrze jest już na etapie projektu uwzględnić jedno lub oba te rozwiązania. O tym, jak wypadają koszty związane z nowoczesnymi projektami domów, można przeczytać w artykule: Projekty domów nowoczesnych – nie muszą być drogie!

Styl domu – jakie projekty warto wziąć pod uwagę?

Pod względem wykończenia budynku użytkownik dostaje niemal pełną dowolność i sam może zdecydować, czy dom powinien być utrzymany w stylu klasycznym, czy może lepiej, żeby miał on cechy typowe dla nowoczesnego budownictwa. Osoby z większym budżetem mogą również zdecydować się na konstrukcję drewnianą lub zaaranżowaną jak dworek czy willa.