Jaki hosting wybrać, tani czy drogi? Który jest lepszy?

kategoria: Ciekawostki   dodane: 07/04/2021
Czy powinieneś oszczędzać pieniądze, jeśli chodzi o hosting? Możesz pomyśleć w ten sposób, że w końcu istnieją niezwykle tanie (i darmowe!) witryny hostingowe, więc po co wydawać duże ilości pieniędzy na coś co można mieć za darmo. To może zadziałać, jeśli chcesz mieć blog lub stronę internetową ze zdjęciami z twoich ostatnich podróży do krajów tropikalnych, ale jeśli chodzi o biznes, może to nie być najlepsze rozwiązanie. Jeśli prowadzisz działalność e-commerce lub nawet korzystasz z witryny wyłącznie w celach marketingowych swojego stacjonarnego biznesu to warto wydać trochę pieniędzy na dobry hosting. Dlaczego? Ponieważ w obu tych przypadkach nawet sekunda wolniejszego ładowania strony www to utrata klienta.

Czy tani hosting jest nierentowny? Tani hosting ma kilka zalet, z których największą jest oszczędność. A ponieważ w takiej usłudze hostingowej funkcji jest niewiele to strony internetowe są zbudowane według prostego, wręcz minimalistycznego projektu i przez to są łatwiejsze w nawigacji. To już koniec zalet taniego hostingu.

Dlaczego tani hosting to pułapka?

Chociaż opłacalność taniego hostingu jest najbardziej reklamowaną zaletą takiej usługi, na dłuższą metę takie rozwiązanie okazuje się bardzo drogie i nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Oto kilka powodów, dla których powinieneś trzymać się z daleka od tanich witryn hostingowych to:

1. Ograniczone zasoby oraz niska wydajność.

Wybierając tańszą opcję usługi hostingowej, zazwyczaj wybierasz współdzielony hosting, w którym Twoja witryna udostępnia zasoby wielu innym witrynom. Zasadniczo idziesz na kompromis w zakresie jakości, co może oznaczać, że nie możesz na przykład przesłać zdjęć w wysokiej rozdzielczości lub możesz w danej jednostce czasu zamieścić mniej opisów produktów na stronie swojego sklepu. Nawet jeśli jedna z innych witryn uzyskuje większy ruch, sytuacja ta może spowodować przeciążenie serwera i przestoje. Pamiętaj: więcej witryn udostępniających zasoby, tym wolniejszy czas ładowania Twojej strony. W czasach, gdy szybkość jest kluczowa w walce o klienta, takie przestoje mogą doprowadzić do utraty klienta na rzecz konkurencji.

2. Brak dostosowywania.

W taniej lub darmowej opcji hostingowej tak naprawdę nie jesteś szefem swojej witryny, ponieważ opcje dostosowywania interfejsu Twojej witryny są zwykle bardzo ograniczone. Oczywiście otrzymujesz panel sterowania z kilkoma opcjami do zmiany, ale większość atrakcyjnych funkcji będzie miała ustawienia domyślne, a ich zmiana jest możliwa tylko i wyłącznie po wykupieniu droższych pakietów. Jeśli potrzebujesz więcej dostosowań, będziesz musiał dodatkowo zapłacić za każdą funkcję.

3. Problemy z bezpieczeństwem

Tani hosting nie zawiera pakietów antyphishingowych, certyfikatów SSL czy innych opcji zabezpieczających Twoją witrynę przed atakami hackerskimi. Od wielu lat świat dowiaduje się z oświadczeń dużych firm finansowych, które przyznają, że z roku na rok ich problemem stają się włamania hackerów na ich serwery, co zazwyczaj skutkuje ujawnieniem poufnych danych klientów. Tani, współdzielony serwer nie pozwoli Tobie na zainstalowanie własnych protokołów bezpieczeństwa ani oprogramowania antyhakerskiego. Nawet jeśli atakowana jest inna witryna, Twoje dane również mogą zostać wykradzione. Jeśli prowadzisz działalność e-commerce, bądź ostrożny i wybierz bezpieczniejsze opcje. Klient dwa razy się zastanowi przed odwiedzeniem Twojej witryny, jeśli będzie wiedział, że była ona wcześniej atakowana.

4. Słaba obsługa klienta

Tańszy usługodawca hostingowy oczywiście zapewni Ci jakąś obsługę klienta, ale zwykle będzie ona bardzo słaba lub Twoje problemy będą rozwiązywane z opóźnieniem. Obsługa klienta to jedna z najważniejszych rzeczy, ponieważ każdy od czasu do czasu napotyka problem i potrzebujesz kogoś, kto mu pomoże.

Podsumowując, tani hosting może wydawać się atrakcyjny, ale na dłuższą metę musisz przygotować się na poniesienie ukrytych kosztów, co czyni go niezwykle zdradzieckim rozwiązaniem. Przede wszystkim wybierając usługodawcę hostingowego wybierz wysokiej jakości plany, co oszczędzi Ci licznych kłopotów w przyszłości. Więc jeśli nie stać cię na drogi hosting, może warto rozważyć opcję Darmowego hostingu