Jak sprawić, by małe mieszkanie wydawało się większe: 5 wskazówek, jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń.

kategoria: Ciekawostki   dodane: 09/02/2023
Postaraj się zapewnić więcej lekkich, lepszych mebli do przechowywania i wyrazistych mebli
W małym mieszkaniu prędzej czy później pojawia się odczucie braku przestrzeni. Jeśli teraz pracujesz w domu, możesz marzyć o ucieczce w większe miejsce, gdy wszystko wróci do normy. Do tego czasu dostępne są inne opcje, dzięki którym Twoja przestrzeń będzie bardziej przestronna.

Postaw na swoje akcesoria

 

Gdy jesteś w małym mieszkaniu, pojawia się pokusa, aby dekorować wnętrza za pomocą małych akcesoriów, aby uniknąć zapełniania przestrzeni, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Małe przedmioty mogą nadać pomieszczeniu wrażenie zatłoczonego i zagraconego, a jednocześnie mają niewielki wpływ stylistyczny. Zamiast tego wybierz mniejszą liczbę większych elementów, aby uzyskać bardziej wykończony wygląd, który odwraca uwagę od wielkości pomieszczenia. Dotyczy to również obrazów. Odważny element będzie o wiele bardziej skuteczny niż zaśmiecanie ścian wieloma mniejszymi ramkami. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy można stworzyć spójną kolekcję małych jednostek, na przykład wybierając ramki w jednym kolorze. Polityka „myśl na dużą skalę” może dotyczyć nawet mebli. Nie chodzi o to, że chcesz kupić coś większego niż potrzebujesz, ale kilka dużych przedmiotów będzie wyglądać przyjemniej na małej przestrzeni niż większa liczba małych. Na przykład sofa modułowa ostatecznie zajmie mniej miejsca niż sofa plus kilka foteli.

 

Wpuść i przepuść światło

 

Im więcej światła dostaniesz do swojego mieszkania, tym mniej będzie ciasno. Zacznij od okien; niezależnie od rozmiaru, użyj każdego centymetra. Oznacza to, że żadne ciężkie zasłony nie zasłaniają sekcji po obu stronach. Jeśli kochasz swoje zasłony, zwiąż je na bokach, aby nie przeszkadzały. Inną opcją są rolety, które można schować - unikaj jednak rolet rzymskich, ponieważ zakrywają one zbyt dużą część górnej części okna. Możesz też całkowicie zrezygnować z zasłaniania okna. Jeśli mieszkasz na wystarczająco wysokim piętrze, nie będziesz musiał martwić się o wścibskich sąsiadów. W przeciwnym razie możesz spróbować oszronić szkło, aby zachować prywatność, jednocześnie wpuszczając jak najwięcej światła. Gdy światło dotrze do Twojego domu, upewnij się, że może w nim podróżować. Oznacza to używanie wielu odblaskowych powierzchni, takich jak lustra, do odbijania go, a także wybieranie jak największej liczby szklanych lub przezroczystych przedmiotów. Możesz nawet usunąć drzwi, aby światło - i twój wzrok - wydostały się poza granice każdego pomieszczenia, dodatkowo zwiększając poczucie przestrzeni. Meble odblaskowe pomagają światłu odbijać się po pomieszczeniu, dając wrażenie większej przestrzeni.

 

Podnieś oczy…

 

Projektanci wnętrz od dziesięcioleci stosują iluzje optyczne. Prostą sztuczką, aby stworzyć więcej miejsca w pomieszczeniu, jest sprawienie wrażenia, że sufit jest wyższy, niż się wydaje, przyciągając wzrok w górę. Jednym ze sposobów jest pomalowanie sufitu na kolor ciemniejszy niż ściany, ale nie na tyle ciemny, aby stał się uciążliwy. Innym sposobem na przyciągnięcie wzroku jest umieszczenie karniszy bliżej sufitu niż górnej części okna. Pionowa linia utworzona przez kurtynę wydłuży ścianę, sprawiając, że sufit będzie wyglądał wyżej. Po prostu zapamiętaj te sztuczki.

 

… I po całym pokoju

 

Nie tylko w górę chcesz stworzyć iluzję przestrzeni. To, czego naprawdę chcesz, to narysować linię wzroku jak najdalej od miejsca, w którym stoisz, i sprawić, by poczuć, że pokój jest dalej niż ma to miejsce. Oświetlenie to świetny sposób na zrobienie tego. Zamiast polegać tylko na lampie sufitowej, która zbiera się na środku pokoju, użyj kinkietów, lamp biurkowych i lamp sufitowych, aby podkreślić krawędzie pomieszczenia i wyraźniej zdefiniować przestrzeń. Nie zapomnij także o powierzchni podłogi. Im więcej jej widać, tym większy będzie pokój. Dlatego meble z nogami, które unoszą ją z podłogi, to dobry wybór, czy to sofa, regał czy komoda.

 

Mądrze zarządzaj swoim miejscem do przechowywania

 

O ile nie idziesz w pełni minimalistycznie, najprawdopodobniej będziesz mieć sporo rzeczy, które trzeba będzie przechowywać. Więc gdzie to umieścić? Prosta odpowiedź brzmi: znikajcie. Im mniej bałaganu na powierzchni, tym lepiej. Aby małe mieszkanie nie wydawało się przepełnione, potrzebujesz dużej przestrzeni do przechowywania. Zabudowa jest idealna i pozwala na pełne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki meblach do zabudowy robionych na zamówienie, możesz maksymalnie wykorzystać niewygodne miejsca, w których zwykłe meble nie pasowałyby. Przechowywanie pionowe jest również popularne w małych przestrzeniach - innymi słowy, przechowywanie, które nie polega na zajmowaniu miejsca na podłodze. Co powiesz na umieszczenie półek na książki u szczytu ścian, blisko sufitu? Lub zawieś rośliny doniczkowe pod sufitem w rogu pokoju na wspornikach. Wreszcie, nie zapomnij o przedmiotach wielofunkcyjnych, takich jak pufy, które otwierają się, aby stać się skrzyniami do przechowywania, lub pełnowymiarowe lustra, które otwierają się, odsłaniając płytką szafkę.

 

To, co dzieje się teraz na świecie, może napełniać cię niepokojem, ale jest to jeszcze większy powód, aby stworzyć dom, w którym poczujesz się swobodnie. Jeśli masz trochę czasu, zastosowanie tych wskazówek zwiększających przestrzeń może być projektem, którego potrzebujesz.