Gdzie najlepiej założyć konto bankowe?

kategoria: Biznes i finanse   dodane: 24/01/2022
Poszczególne banki oferują szeroką ofertę zróżnicowanych produktów finansowych, w tym rachunków bankowych. Konta różnią się między sobą wieloma parametrami, dlatego warto wiedzieć, które z nich są szczególnie istotne.

Dla jednych osób kluczowe będą darmowe wypłaty z bankomatów, inne często korzystają z przelewów natychmiastowych. Jak ustalić, które konto będzie dla Ciebie najlepsze i co zrobić, kiedy nie wiesz, gdzie zacząć szukać?

Co zrobić, kiedy nie masz czasu analizować ofert bankowych?

Świadoma analiza warunków usług bankowych wymaga czasu i nie jest prosta. Bardzo często regulaminy są pisane językiem prawniczym, który dla osoby bez odpowiedniego wykształcenia i praktyki jest mało zrozumiały.

Jeśli nie chcesz spędzać długich godzin przed komputerem w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania, skorzystaj z gotowych zestawień, które podpowiedzą Ci, gdzie założyć konto. Znajdziesz tam wiarygodne dane i aktualne informacje, dzięki którym łatwiej podejmiesz decyzję.

Innym bezpiecznym rozwiązaniem jest założenie konta bez opłat (bezwarunkowo darmowego). Polega ono na tym, że podstawowe usługi są bezpłatne i nie musisz spełniać żadnych dodatkowych wymagań, aby móc cieszyć się wolnością finansową. W przypadku kont darmowych zazwyczaj darmowe pozostają:

  • prowadzenie konta;
  • wydanie i utrzymanie karty płatniczej;
  • przelewy krajowe;
  • wypłaty z bankomatów w Polsce.

Niestety nie każdy bank oferuje konta bezwarunkowo bezpłatne, więc Twój wybór w tym zakresie będzie mocno ograniczony.

Jak zacząć analizować rachunki bankowe na własną rękę?

Jeżeli postanowiłeś na własną rękę porównać ze sobą oferty poszczególnych banków, powinieneś zacząć od ustalenia kryteriów, według których dokonasz oceny rachunków.

Zastanów się, z jakich operacji korzystasz najczęściej, a które są dla Ciebie zupełnie nieistotne. Być może potrzebujesz konta z:

  • rozbudowaną bankowością mobilną;
  • dostępem do kantoru walutowego;
  • możliwością zakładania lokat terminowych lub wykupywania jednostek uczestnictwa w TFI;
  • pakietami darmowych wypłat z bankomatów zagranicznych;
  • premią za założenie rachunku lub inne powiązane czynności (np. otwarcie konta z wykorzystaniem eDowodu lub na selfie)?

Dopiero kiedy zidentyfikujesz funkcje kluczowe dla siebie, zacznij poszukiwania. Staraj się zestawiać ze sobą tylko jeden, maksymalnie dwa wybrane wcześniej parametry. 

Pamiętaj, że próba kompleksowej analizy wielu rachunków bankowych jest trudnym zadaniem i łatwo dojść do błędnych wniosków. Sprawy nie ułatwia fakt, że niektóre banki oferują preferencyjne warunki nowym klientom, ale tylko przez określony czas.

Znalazłeś konto dla siebie i co dalej?

Zanim podpiszesz umowę o prowadzenie rachunku bankowego, dokładnie ją przeczytaj. W razie wątpliwości co do znaczenia poszczególnych zwrotów nie wahaj się dopytywać konsultanta o szczegóły.

Warto także sprawdzić, jak w razie potrzeby masz wypowiedzieć umowę, ile wynosi okres wypowiedzenia i w jaki sposób jest on liczony. Wiedza ta może się przydać, kiedy postanowisz przenieść swoje oszczędności na rachunek w innym banku.

Jeżeli zdecydowałeś się na rachunek w okresie promocyjnym, sprawdź, jak długo bank utrzyma preferencyjne warunki. Może się okazać, że po zmianie oferty na jej podstawową wersję nie będziesz już zainteresowany dalszą współpracą. 

Liczba dostępnych na rynku ofert banków potrafi przytłoczyć. Jeżeli nie chcesz analizować wszystkiego na własną rękę, skorzystaj z gotowych zestawień i porównań. To najprostszy sposób, aby znaleźć wymarzone konto dla siebie!

undefined