Czy psy potrafią wyczuwać dobrych i złych ludzi? Różne zachowanie pupila

kategoria: Ciekawostki   dodane: 07/02/2023
Czy spotkałeś się kiedyś z sytuacja, w której twój pies naszczekał na jednego znajomego, innego zaś powitał merdając ogonem? Zastanawiałeś się wtedy pewnie, dlaczego tak się dzieje. Czy zwierzak zachowuje się tak w zależności od nastroju, a może widzi w tym człowieku coś, czego ty nie dostrzegasz? Czy to prawda, że psy lubią ludzi dobrych, na złych natomiast reagują agresją? Okazuje się, że nie są to jedynie plotki.

Psy, tak samo jak ludzie, bazują na swoich zmysłach oraz instynkcie. Człowiek jednak posiłkuje się również rozumiem, który odpowiada za większość jego decyzji. Zwierzęta natomiast potrafią ufać swoim przeczuciom. To czy dany człowiek ma dobre intencje, nasz pies potrafi wyczuć chociażby węchem.

 

Psom jedne zapachy odpowiadają, inne zaś uważają za niezbyt atrakcyjne. Jeżeli ktoś z twoim znajomych zapachowo podpasuje zwierzęciu, może się ono z nim zaprzyjaźnić. Jeżeli nie, nie będzie on zabiegał o kontakty z nim. Oprócz tego, psy wyczuwają także zmiany chemiczne w feromonach ludzi, które mogą świadczyć o ich złych zamiarach. Wraz ze zmieniającymi się emocjami, zmienia się bowiem nasz zapach, który jest niewyczuwalny dla człowieka, lecz zwierzę czuje go doskonale. Przez to pies może być w stosunku do danej osoby agresywny czy wrogo nastawiony.

 

Psy posiadają umiejętność interpretacji ludzkich zachowań i relacji. Zapamiętują one nasze nastawienie do danego człowieka, przez co podobnie go traktują. Jeżeli ktoś w naszym otoczeniu zrobił na krzywdę lub zachowywał się w stosunku do nas nie w porządku, nasz pies nie będzie go lubił.

 

Oprócz tego, na złe nastawienie nasze psa do danej osoby może wpływać jej zachowanie. Czynnikiem niepożądanym u człowieka podczas kontaktów ze zwierzęciem jest stres. Osoba niepewna i zdenerwowana może wywołać u psa podobne odczucia. Wtedy i on stanie się nerwowy i zareaguje agresją. Zacznie szczekać oraz szczerzyć zęby.

Psy nie lubią także podniesionego głosu oraz przesadnej gestykulacji u ludzi. Obydwa te czynniki sprawiają, że czują się one osaczone i zagrożone. Nadmierna ruchliwość i agresywny ton kojarzy się psu z atakiem i wywołuje w nim chęć obrony.

Nasze pupile jako zły znak odczytują również patrzenie prosto w oczy. W ich świecie nie oznacza to czułości i zainteresowania, a wyzwanie. Kontakt wzrokowy odczytują jako zachętę do walki. Najbardziej przyjemne jest dla nich natomiast patrzenie z boku.

 

Niektóre psy również, pozornie bez powodu, wykazują negatywne nastawienie do niektórych ludzi. Jeżeli twój pupil jest adoptowany, może to wiązać się z jego negatywnymi wspomnieniami z przeszłości. Być może doświadczył przemocy przez co jest agresywny, nieufny, bądź wycofany. Możliwe jest też to, że niektórzy ludzie zapachem lub wyglądem przypominają mu jego oprawcę. Jeżeli jednak nie możesz znaleźć przyczyny jego zachowania, zgłoś się do weterynarza lub behawiorysty. Najprawdopodobniej będziecie musieli odrobinę wspólnie popracować nad nawykami pupila.